Aromaterápia terhesség alatt

A terhesség időszakában az aromaterápia szelíd gyógymódja nagy segítségünkre lehet: enyhíti a fizikai és érzelmi feszültséget, ellazít, pihentet, és gyógyírt jelenthet olyan problémákra, mint a kéz és láb duzzadása, derékfájás, terhességi csíkok. A terhesség alatt legbiztonságosabban az édeskés illatú olajok alkalmazhatók.

Az első időszakban, mikor a várandós nő érzékeny a szagokra, kellemes felüdülést nyújthat, ha valamilyen finom illatú olajat teszünk a párologtatóba, vagy aromaterápiás tusfürdővel, szappannal mosakszunk.

Vannak azonban bizonyos olajok, melyeket kerülni kell a terhesség alatt, mivel túl erősek, vagy vérzésmegindító hatásuk van. Ezek: ánizskapor, ánizsmag, árnika, bazsalikom, borókafenyő, borsmenta, ciprus, csombor, csombormenta, fahéj, izsóp, kakukkfű, kámfor, majoránna, mirha, borsfű, rozmaring, szegfűszeg, szerecsendió, tárkony, zsálya. A terhesség első hónapjaiban kerülendő, később mértékkel használható olajok: zsálya, rózsa, jázmin, kamilla. Egyes vélemények szerint a terhesség első három hónapjában az émelygésre ajánlott olajokon kívül egyáltalán ne használjuk az aromaterápiát.

HangulatjavítókAromaterápia terhesség alatt

  • Idegesség: kamilla (első három hónap után), narancsvirág, rózsa (negyedik hónap után), levendula
  • Hangulatváltozások: geránium, jázmin (negyedik hónap után)
  • Feszültség, stressz: szantál, ilang-ilang
  • Idegrendszer frissítése: bergamot, citrom
  • Fáradtság: grapefruit, narancs, levendula, bergamott

Masszázs: napi 10 perc hátmasszázs is nagyban javíthatja hangulatunkat. Kérjük meg partnerünket, hogy mindennap masszírozzon meg. Az első trimeszterben használjunk tiszta mandulaolajat, búzacsírolajat vagy más hordozót. Később keverhetünk bele levendulát, kamillát, szantált vagy tömjént, max. egy csepp olajat 5 ml bázisolajhoz.

Terhességi csíkok:

  • mandarinolaj, narancsvirág: keverjünk 5% illóolajat 95% könnyű bázisolajhoz (pl. sárgabarackmag olaj, napraforgóolaj), és minden este kenjük be vele a kritikus testtájakat.
  • geránium, levendula és mandarin olajat keverjünk össze 7:6:5 arányban, a keverékből 4 cseppet 2 evőkanál szőlőmag olajban vagy búzacsíra olajban keverjünk el, és minden este masszírozzuk a has bőrébe.

Száraz bőr: pacsuli, rózsa

Hátfájás: kamilla (első három hónap után), levendula, római kömény

Fejfájás: levendula

Derékfájás: levendula

Izomgörcs: kamilla (első három hónap után)

Magas vérnyomás: levendula, ilang-ilang

Émelygés: narancs, citrom – vagy közvetlenül az üvegből lélegezzük be, vagy tegyünk 4 cseppet egy zsebkendőre.

Húgyúti fertőzések: szantál, teacserje

Dagadt boka és láb: rozmaring és geránium olajat 6:4 arányban 20 ml tetszés szerinti bázisolajba keverjünk, és ezzel masszírozzuk az érintett testrészeket.

Az illóolajok alkalmazása

Az illóolajokat használhatjuk masszázshoz, illatos fürdőt készíthetünk belőlük, vagy elpárologtatva felfrissíthetjük vele a szoba levegőjét.

A masszázshoz az olajokat hígított formában, ún. bázisolajjal összekeverve használjuk, különben kellemetlen, szúró vagy égő érzést okoznak a bőrön. Hordozóolajként legjobb hidegen préselt olajokat alkalmazni, mivel ezek a legtisztábbak. Bázisolajként használható olajok: szőlőmag, mandulamag, napraforgó, szója, avokádó, búzacsíra vagy szezámmag olaj. Egy evőkanál bázisolaj egy teljes testmasszázshoz elegendő. Kis tálkába öntve kell hozzácsepegtetni 6-8 csepp illóolajt. Egy kezelés során háromnál több illóolajat ne használjunk.

Illatos fürdő készítéséhez 6-8 csepp illóolajat adjunk a fürdővízhez. Akkor csepegtessük bele, amikor még engedjük a meleg vizet a kádba, mivel a hő segíti az illatok felszabadulását, és így az betölti az egész fürdőszobát. Az illóolaj egy része a bőrön keresztül felszívódva fejti ki hatását, a fürdővíz felszínén maradó rész pedig elpárolog, és a belégzés során a tüdőbe jut.

Párologtathatjuk is az illóolajokat a szobában. Használhatunk aromalámpát, csepegtethetünk egy kis vízzel teli tálkába belőlük, amelyet a radiátorra helyezhetünk, vagy egy vizes törülközőre is, amelyet a radiátorra helyezünk száradni.

fotó: Freepik 
hirdetés
Előző cikkA családi húsvéti asztal – receptekkel
Következő cikkPeteérésjelző módszerek

3 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Hajnal,
    Várandósság alatt megfázás esetén milyen illóolajok használhatóak? Gyógyszertárban a borsmentára azt mondták lehet, de itthon kiderült a tájékoztatója alapján hogy nem ajánlott. Továbbá itt az Ön cikkében is ezt olvastam.
    Tudna javasolni egyéb, mentolos, légúttisztító hatású olajat amit párologtatni lehetne a szobában?
    Köszönettel,
    SZ.N.

Comments are closed.