Peteérésjelző módszerek

Peteérésjelző módszerek

Az ovuláció idejének meghatározására számos módszer létezik, ezeket alkalmazhatjuk önmagukban, vagy egymással kombinálva, de 100%-os biztonsággal csak ultrahanggal lehet kimutatni. Ezért azoknak, akik 1 év próbálkozás után sem esnek teherbe, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulniuk.

A női nemi ciklus során mindössze néhány nap számít termékenynek, mivel a petesejt átlagos élettartama mindössze átlagosan 24 óra. Figyelembe véve, hogy a spermiumok akár több napon át életképesek, azt mondhatjuk, hogy az ovuláció (tüszőrepedés) előtt 72 órával, illetve utána 24 órával van a legjobb esélyünk a teherbeesésre.

Az ovuláció 28 napos ciklus esetén a 14. nap körül valószínűsíthető. 28 napostól eltérő ciklusok esetén a menstruáció első napjától visszaszámolunk 14 napot, és így megkapjuk a tüszőrepedés (valószínű) időpontját. A ciklus első napjának a menstruáció első napját tekintjük. Vannak, akiknél a menstruációt néhány napos pecsételő vérzés vagy „barnázás” előzi meg, ez nem számít, azt a napot vegyük a menstruáció első napjának, amikor először jelentkezik rendes vérzés. Több napig tartó pecsételés, „barnázás” esetén azonban érdemes orvoshoz fordulni, mert hormonális problémákra utalhat.

Vannak olyan nők, akiknek éppen az ovuláció idején jelentkezik kis mennyiségű vérzés, barnás folyás – nos, ők szerencsések, mert pontosan tudják, mikor ovulálnak! Mások megérzik a tüszőrepedést, rövid ideig tartó szúró fájdalom vagy menstruációs görcshöz hasonló fájdalom formájában. Ez azonban rendkívül szubjektív, azoknak, akik szeretnék meghatározni az ovuláció pontos időpontját, érdemes valamilyen módszerrel figyelemmel kísérni néhány, vagy akár minden ciklust.

Ébredési hőmérséklet mérése

Az egyik legismertebb módszer a hőmérőzés, amelynek lényege, hogy a ciklus második felében, a petefészekben termelődő progeszteron hatására az alaphőmérséklet néhány tized fokkal megemelkedik és ez az emelkedés egészen a menstruációig (vagy az előtte lévő 1-2 napig) fennáll.

A hőmérőzést a ciklus első napján vagy a menstruáció utáni első napon kezdjük. Az alaphőmérsékletet mindig közvetlenül ébredés után mérjük (minimum 5 óra alvás után), még mielőtt az ágyból kikelnénk, lehetőleg minden nap azonos időben. Kizárólag testüregben (szájban nyelv alatt, hüvelyben, végbélben) mért hőmérséklet értékelhető. A mérésre egyaránt alkalmas higanyos vagy digitális hőmérő, de a tapasztalatok szerint a digitális típus általában 1-2 tized fokkal alacsonyabb értéket jelez. Minden esetben ügyeljünk a hőmérő gondos fertőtlenítésére, nehogy pont attól kapjunk el valami fertőzést.

A hőmérsékleti adatokat soha ne önmagukban, hanem grafikonon vezetve értékeljük. Minimum két hónapon át vezetett görbe értékelése után lehet egyértelműen következtetni a peteérés meglétére, valamint az ovuláció idejére.

A szabályos görbén a ciklus első felében a hőmérséklet alacsonyabb, majd közvetlenül az ovuláció előtt hirtelen leesik (figyelem: ez nem mindenkinél történik meg). Az ovuláció után 24-48 órával a hőmérséklet hirtelen vagy fokozatosan megemelkedik és a ciklus második felében a hő pár tized fokkal magasabb a ciklus első felében mért eredményhez képest. (Nem baj, ha a hőmérséklet nem megy 37 fok fölé, mert ez egyénenként változhat, mindig a ciklus első felében mért hőmérsékletez viszonyítsuk.) Ha nem következik be a teherbeesés, akkor a menstruáció előtt egy-két nappal, vagy akár a menstruáció napján a hőmérséklet hirtelen leesik. Amennyiben a hőmérséklet fent marad, akkor jó esély van a terhességre. (Figyelem: vannak, akiknél csak a menstruáció 2. napján esik le a hő, így csak több hónap hőmérőzés után lehet következtetni terhességre.)

A hőmérőzés legnagyobb hátránya, hogy időigényes, macerás és a legkisebb betegség, gyógyszerszedés, kialvatlanság is befolyásolhatja.

Segítség a hőmérsékleti görbe vezetéséhez és az ovuláció idejének meghatározásához: http://www.fertilityfriend.com (angol nyelvű oldal).

Méhnyak-nyák vizsgálat

Az ovuláció idejének meghatározásának természetes, viszonylag egyszerű, de rendkívül bizonytalan módszere a cervix-nyák vizsgálata. Nyákot nyerhetünk belső vizsgálattal a hüvelybe mélyen, a méhszájig felnyúlva (tiszta kézzel!), vagy (ha ettől a módszertől idegenkedünk), akkor vizeletürítés előtt papír zsebkendővel vagy vécépapírral a hüvely bemenetét megtörölve. A ciklus első felében nyák alig termelődik, hüvelyi szárazságérzet tapasztalható. A száraz napok után a nyák mennyisége megnő, állaga ragacsos, morzsalékony, tésztaszerű. A tüszőrepedés környékén a nyák mennyisége jelentősen megnő, állaga tojásfehérjéhez hasonlít, és kis mintát véve a két ujjunk között hosszúra nyújtható. Ezek a napok a legalkalmasabbak a fogamzásra, a hüvelyváladák ilyenkor az ondósejtek számára jól átjárható. A fertilis (termékeny) napok után a nyák mennyisége újra csökken, lehetséges, hogy még mindig „tojásfehérjés”, de ilyenkor már nem nyújtható, a szálak könnyen elszakadnak. A tüszőrepedés után, a ciklus második felében a nyák újra tésztaszerű, mennyisége csökken.

Figyelem: közösülés után 24 órával a nyáktünet nem értékelhető, mivel az ondóváladék ilyenkor még fokozatosan ürülhet, és ez befolyásolhatja az eredményt.

A nyák állagát szintén befolyásolhatják a hüvelyi fertőzések. (Fehér vagy halványsárga színűtől eltérő vagy szagos hüvelyváladék esetén forduljunk orvoshoz!)

Méhszáj vizsgálata

A méhszáj vizsgálatából is vonhatunk le következtetéseket az ovuláció időpontjával kapcsolatban, ugyanis a tüszőrepedés idején a hüvelybe mélyen felnyúlva azt tapasztalhatjuk, hogy a méhszáj puhább és nehezebben elérhető, mint máskor, enyhén kinyílik. Ez a módszer rendkívül szubjektív, és nagy gyakorlat szükséges az elsajátításához, ezért más módszerekkel kombinálva érdemes csak alkalmazni.

Törpemikroszkóp

A tüszőrepedés vizsgálatára javasolt módszerek közül meg kell említeni a patikákban kapható törpemikroszkópot, amelynek lényege, hogy a hüvelyváladékot vagy a nyálat vizsgálva az ovuláció idején „páfrányos” mintát mutat. A tapasztalatok azonban azt jelzik, hogy ezt a módszert rendkívül nehéz elsajátítani és az eredmény gyakran bizonytalan.

Peteérésjelző tesztek

A jelenleg rendelkezésre álló legmegbízhatóbb módszer a peteérésjelző tesztcsík vagy tesztkazetta, melyről külön cikkben olvashatsz részletesen:

Peteérésjelző tesztek

Írta: Ferbert-Vadász Ágnes
Fotó: fertilityfriend.com

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .