Ártó ételek – táplálékallergiák gyermekkorban

Gyermekkorban a táplálékallergiák könnyebben kialakulnak, mint felnőttkorban, mivel a csecsemők és kisgyermekek emésztőrendszere még éretlen, így nem tudja tökéletesen lebontani a táplálékot. A kiváltó élelmiszerek is jellegzetesek: elsősorban a fehérjék (tej, tojás) és a gabonafélék.

A táplálékallergia olyan allergia, amikor a szervezet immunrendszere a táplálékban található ártalmatlan anyagokat idegenként ismeri fel, és túlérzékeny reakcióval válaszol rájuk. A tüneteket, az allergiát okozó étel elfogyasztása váltja ki, de nemcsak a gyomor-bélrendszert, hanem a bőrt vagy a légzőrendszert is érinthetik. Leggyakoribb tünetei a hasi fájdalom, hányás, hasmenés, étvágytalanság, székrekedés. A bőrtünetek közül a csalánkiütés és a bőrviszketés a legjellegzetesebb, míg a légutakban gyulladást (hurutot), szénanáthát vagy asztmát is okozhat az ételallergia. A táplálékallergiás gyermekek hajlamosak arra, hogy nagyobb vagy felnőtt korukban légúti allergiásak legyenek.

Diagnózisának legegyszerűbb módja, hogy a gyanúba kevert ételt kivonjuk a gyermek étrendjéből, és megfigyeljük, hogy elmúlnak-e a tünetek. Erre nagyjából két hétre lesz szükség, mivel ennyi idő alatt regenerálódik a bőr, avagy a légutak. A tünetek elmúlása után – orvosi felügyelet mellett -, fokozatosan újra adni kezdjük a gyermeknek az adott ételt, és figyeljük, hogy újra jelentkeznek-e a tünetek. Bonyolultabb esetekben, ha több ételféle is gyanús, vagy nem tudjuk egyszerűen megállapítani, hogy mivel lehet probléma, bőrtesztet vagy vérvizsgálatot is végeztethet az orvosunk.

A táplálékallergia kezelése az allergiát okozó élelmiszer teljes kiiktatása az étrendből. A diétát hosszabb ideig, minimum 9-12 hónapig kell betartani, hogy a sejtek megfeledkezzenek az allergénről, és ne alakuljon ki újabb allergiás reakció. Ennyi idő után érdemes megkísérelni a táplálék ismételt adását, hiszen minden remény megvan arra, hogy a gyermek kinőtte az allergiát. Tejallergia esetében, a gyermekek 90%-a 4 éves korára már nem allergiás, a tojásallergia azonban akár 6 éves korig is eltarthat.

A diéta összeállításában és betartásában, ill. a diétahibák kiküszöbölésében a diagnózist felállító szakorvos, a gyermekorvos, a védőnő és dietetikus lehet segítségünkre. Léteznek olyan bölcsődék és óvodák is, amelyekben vállalják a gyermekek diétás étkeztetését. Óvoda vagy bölcsőde keresésekor ezt feltétlenül érdeklődjük meg előre, és ne adjuk a gyermekünket olyan intézménybe, ahol nem vállalják allergén-mentes étrendjének összeállítását.

Az allergia kialakulásának megelőzése

Az allergia kialakulásának megelőzésére, az Egészségügyi Világszervezet (WHO), olyan ajánlásokat fogalmazott meg, amelyeknek betartásával még a fokozott kockázatú (allergiás családba születő) kisgyermekeknek is van esélyük az allergia elkerülésére, vagy pedig később és enyhébb formában fog jelentkezni náluk a betegség. Ezek az ajánlások a következők:

Csecsemő táplálkozása

  • Kizárólagos anyatejes táplálás 6 hónapos korig.
  • Anyatej hiányában hipoallergén tápszer használata (veszélyeztetett csecsemőknél).
  • Szilárd ételek bevezetése csak 6 hónapos kor után, fokozatosan történjen.
  • Az erősen allergén táplálékokat (tehéntej, tojás, hal, dió, csokoládé), csak egy éves kor után, a földimogyorót csak 3
    éves kor után adjuk.

Szoptató anya étrendje

  • Az erősen allergén ételek (tej, tojás, tengeri hal) mennyiségét korlátozzuk: napi 2 dl tej, heti 3 tojás, heti egyszeri halétel.
  • Ha a csecsemő allergiás tüneteket mutat (bőrtünetek, hasfájás, görcsök), akkor ezeket az ételeket teljesen hagyjuk el. Figyeljünk ebben az esetben a szoptató anya számára a vitaminok és kalcium pótlására.
  • A szoptató anya ne dohányozzon, és kerülje a passzív dohányzást is.
  • Ne fogyasszon alkoholt, drogot.

Az étrend megelőzés sikerét a környezet allergénmentesítése is elősegíti – magas kockázatú családoknál erre különösképpen figyeljünk:

  • Portalanítsunk nedves porszívóval, porronggyal, textíliákat, függönyöket mossuk hetente.
  • Ne legyen szőnyegpadló vagy bolyhos, hosszúszálú szőnyeg a lakásban.
  • A plüssjátékokat rendszeresen tisztítsuk ki, vagy ne használjunk ilyeneket.
  • Háziállat ne legyen a gyermek környezetében.

Kocsisné dr. Péterfy Hajnal szakgyógyszerész | Kérdezz-felelek>>

hirdetés