Az adathalászat mögött megbújó veszélyek

Az adathalászat mögött megbújó veszélyek
Az adathalászat mögött megbújó veszélyek

Az adathalászat kifejezést már biztosan sokan hallottátok. Azonban az koránt sem olyan biztos, hogy tudjuk ennek a pontos jelentését. Mi is az adathalászat és milyen veszélyei vannak? Cikkünkben erről beszélgetünk kicsit.

Először is tisztázzuk a fogalmat: „Az adathalászat a szociális manipuláció egy fajtája, amelynek során a támadó csalárd (pl. hamisított, hamis vagy más módon megtévesztő) üzenetet küld. Amelynek célja, hogy rávegye az áldozatot, hogy bizalmas információkat közöljön a támadóval, vagy rosszindulatú szoftvereket telepítsen az áldozat számítástechnikai eszközére, például zsarolóprogramokat.

Az adathalász támadások egyre kifinomultabbá válnak, és gyakran átlátszóan tükrözik a megcélzott webhelyet, lehetővé téve a támadó számára, hogy mindent megfigyeljen, miközben az áldozat a webhelyen tartózkodik. És egyéb biztonsági határokon túlmenő cselekedeteket is produkálhat. 2020-tól az adathalászat messze a leggyakoribb számítógépes bűnözők által elkövetett támadás. Az FBI Internet Crime Complaint Centere pedig több mint kétszer annyi adathalász incidenst rögzített, mint bármely más típusú számítógépes bűnözést.” (Forrás: Wikipedia)

Asztali számítógépek a Pepita.hu oldalon

Az adathalászat tehát valódi és veszélyes, ami ellen védekezni kell!

De hogyan?

Először is érdemes tudni, hogy mire figyeljünk! Hogyan létezzünk úgy ebben a modern, internetes világban úgy, hogy a lehető legnagyobb biztonságban maradjunk mi is, s természetesen a privát adataink is.

Az ORFK az alábbi dolgokra hívja fel kiemelt figyelmünket:

adathalászat
ORFK

Tehát a lényeg, hogy legyünk mindig körültekintőek és gyanakvók. Összességében a gyanakvás nem egy jó dolog, de ha az online életről van szó, nagyon is fontos ez a hozzáállás.

„Sharenting”, mikor túlságosan beszippant az internet világa | Babafalva.hu

Számomra mindig az a leginkább szembetűnő, ha valahol túl sok a helyesírási hiba. Hibázni emberi dolog, mindannyian félreütünk néha egy-egy szót, de egy hírlevélben vagy egy kecsegtető ajánlatban, szúrja az ember szemét. Tudjátok, amikor egy kicsit Google Fordító szaga van a dolognak. (Habár mostanában már az is sokszor egész értelmesen fordít, rövidebb sorokat legalábbis. Komplex szövegeknél akadnak bajok.)

Ha minderre rájön még az is, hogy ha feltűnően hirdetik, hogy az adott tartalom egy vissza nem térő ajánlat vagy nyereményjáték, az már rátesz egy lapáttal.

De ha más nem is tűnne fel az embernek egy dologtól meneküljetek. Ha egy fura webcímes játék vagy igazából bármilyen felület, bármilyen indokra hivatkozva bankkártya adatokat kér. SOHA ne adjátok meg, mert szinte biztos, hogy rosszul jöttök ki a végén.

  • Ellenőrizd az e-mail címet!
  • Nézd meg a Facebook oldal létrejöttének idejét. (Egy már létező webáruház, ha friss regisztrációval hirdet nyereményjátékot, az már elég kamu szagú, nemde?)
  • NE adj meg magadról bizalmas információkat online.
  • Óvakodj a Google Fordító szagú megkeresésektől…
  • Ha valami túl szép, hogy igaz legyen, az valószínűleg tényleg túl szép hozzá.

Amennyiben viszont, elbizonytalanodnál, hogy valami kamu-e… vagy már megtörtént a baj, fordulj bizalommal az adott márka ügyfélszolgálatához, ahogy az a felhívásban is javasolt!

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkMi a pajzsmirigy és mi a feladata?
Következő cikkTöbb mint 700 ezren csatlakoztak az Ökumenikus Segélyszervezet adventi adománygyűjtéséhez

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .