Az asszony, akiért százan fagytak meg a Deák téren

Tenzi naplója

Októberben jelent meg Zemlényi-Kovács Zoltán új és rendkívül különleges kötete Tenzi naplója – Levelek a másvilágra címmel. A könyvet népszerűsítő flashmob keretében 2012. november 24-én déli 12 órakor közel 100 önkéntes „fagyott meg”, Tenzi naplóját olvasva.

Zemlényi-Kovács Zoltán nevét Hoppárézimi című könyve óta ismeri a magyar közönség, amely 1987-ben hatalmas siker lett. Az író későbbi művei már kevesebb visszhangot váltottak ki, legújabb kötetében pedig „csupán” a szöveggondozást és egy kultúrmissziót vállalt magára – az írást már elvégezte helyette Cristea Hortensia, azaz Tenzi, a szerző egykori dédnagymamája.

Tenzi naplója – Levél a másvilágra című könyv a századforduló Erdélyébe repít vissza minket, abba a világba, amit könnyen magunkénak érezhetünk, és elvesztése azóta is betöltetlen űrt képez lelkünkben. Mindez ma már történelem, Tenzi viszont hús-vér nő, aki ebben a zavaros időszakban töltötte ifjúságát.

Tragédiája korai kényszerházassága, a tizenéves lányé, akinek többek közt a román történelem hőse, a repülés úttörője, Aurel Vlaicu, és a későbbi miniszterelnök, Petru Groza is udvarolt, de végül a shakespeare-i ármányok és szerelmi szálak kavalkádjában egy tanárhoz kellett feleségül mennie.

Tenzi vágyai azonban nem értek véget az oltár előtt 1907-ben, sem jóval Trianon után a kecskeméti házukban, ahol gyerekkori szerelme is feltűnik, katonai egyenruhában, zsebében élesre töltött lőfegyverrel…” – foglalja össze röviden a szerző, mi mindennel találkozhat az olvasó ebben az általa csak romantikus dokumentumregénynek aposztrofált kötetben.

Az író 2007-ben jutott hozzá Tenzi sokáig elveszettnek hitt naplójához. A könyv megjelenését megelőző öt év a tekintélyes mennyiségű kézirat feldolgozása és az ehhez fűződő kutatómunkák jegyében telt. Zemlényi-Kovács Zoltán alapos munkáját jelzi az is, hogy pénzt és fáradságot nem sajnálva bejárta Erdélyt is, felkereste egykori dédnagyanyja életének legfontosabb állomásait, amelyről a kötet utószavában is megemlékezik.

E négyszáz oldalas önéletírás a 20. század hiteles korrajza, amely egy részletgazdag naplón keresztül tárul a mai közönség felé. Egy írói ambíciókat is felmutató, művelt hölgy tollából fakadt lebilincselő olvasmány, egy olyan hölgyé, akinek élettörténete végigkalauzolja az olvasókat a modernkori magyar történelem eseményein, mindezt egy érzelmes nő magánvilágán keresztül.

Hogyan fagyott meg a Deák téren fényes nappal 100 ember?

2012. november 24-én déli 12 órakor a Deák téren gyűlt össze az a közel száz önkéntes, aki vállalta a közreműködést a könyvet népszerűsítő flashmob-ban, melyben olyan neves sztárok is vállalták a szereplést, mint Laár András komikus. A villámcsődület során „megfagyott” a Deák tér megállás nélkül hömpölygő, rohanó, siető forgataga: varázsütésre egyszer csak mindenki megtorpant és Tenzi naplóját olvasta.

További információkért kattints a kötet Facebook oldalára, ahol rendelési szándékod is jelezheted. Dedikálás és árusítás a Deák téren minden nap 12-től 18-ig december 24-ig.

fotó: facebook.com
hirdetés

1 KÉRDÉS

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .