Az első vérzés – a menstruációs túlélőcsomag – 2. rész

Az első vérzés - a menstruációs túlélőcsomag – 2. rész

Korábbi cikkünkben elmeséltem Nektek, hogyan éltem át az első havimat. Most pedig elérkezett az idő, arról írni, miként lehet túlélni ezeket a fáradalmas napokat. Ha anya van otthon, amikor a leánygyermeket először lepi meg a pillanat, nincs semmi gond. A rutin elő fog törni és gond nélkül gyorstalpalót tarthat arról, mi a teendő ilyenkor, ha már meg nem tette korábban. No, de mi van akkor, ha nem volt előzetes felvilágosítás és csak apa van otthon?

Kedves Apukák! Ez a cikkünk Nektek is szól, ha nem tudnátok mi fán terem a betét, hogyan kell elhelyezni, kicsomagolni, ha bármi egyéb kérdés merülne fel, most elolvashatjátok az alábbi bekezdésekben.

Fő a felkészülés

A lányoknak általában 10-15 éves koruk között lesz először peteérése, majd vérzése. De mi is történik pontosan? A hormonok segítségével, a ciklus kezdetén beérik egy petesejt. Majd a tüszőrepedés során eltávozik a petefészekből.

A petesejt a petevezetőn indul lefelé, és amennyiben nem termékenyíti meg egy hímivarsejt, felszívódik. Majd a hormon változások során leválik a méhnyálkahártya, majd távozik a hüvelyen keresztül, ennek a hatása lesz a bizonyos vérzés.

A ciklus hossza

Általában 20-35 nap telik el a következő menstruációig, az általános adat szerint viszont a legtöbb nő 28 naponta menzeszel. Ebben vannak külső befolyásoló tényezők is, amikor hamarabb vagy később esedékes, például, ha antibiotikum kúrán vagy megbetegedés végett, késleltetheti a vérzést. Néhány étel vagy a stressz is hasonló hatást gyakorolhat rá.

Változó mindannyiunk szervezetének felépítése, vannak, akiknek 3 nap alatt elmúlik a havija, vannak, akiknek egy hétig is eltart.

Nem árt, ha van otthon

  • betét, az első és legfontosabb dolog, a higiénia érdekében:

És itt a gyorstalpaló a rémült apukáknak: a betétet kibontás után, szét kell nyitni, általában a kevésbé hosszú része kerül előre, a hosszabb rész hátra, egészen a fenékig, a beragasztás után el kell távolítani a szárnyakról a védő réteget és a fehérnemű alá hajtani úgy, hogy stabilan a helyén maradjon. Nem is olyan vészes, igaz?

  • fájdalom csillapító és görcsoldó
  • puha párna
  • másik ágynemű, az esetleges „balesetek” elkerülése érdekében
  • egy jó film, ha más nem háttérzajnak a pihenéshez
  • egy tornamatrac
  • sok türelem és kitartás

Az első években még nem túl valószínű, hogy nagyon fájdalmas lesz, van, akinek míg él, teljesen zökkenőmentesen és fájdalom nélkül zajlik. Most azokhoz szólok, akiknek problémás: jól tudom milyen rossz, de kellő kitartással és ágynyugalommal hamar túl lehet esni rajta!

Ami ijesztő, furcsa lehet, de teljesen normális

Hasi görcs

Ahogy írtam, vannak mázlisták, akik nem érzik meg. Én sem tartozom közéjük, és hamarosan aktuális a vérzésem, így teljes átéléssel írom nektek, hogy hogyan alakul ki a fájdalom és miként zajlik, de előtte egy icipici tudomány:

A prosztaglandinok (nyugi, én se tudom kimondani), szóval ezek a fura nevű hormonok, ösztrogén segítségével termelődnek, méghozzá a méhnyálkahártyában. Ezek okozzák a méh összehúzódását, hogy segítsék a leválást és minél több termelődik belőlük, annál intenzívebb lehet a fájdalom.

Olyan csoda mellékhatásokat is kézen fogva hozhatnak magukkal, mint a

  • hányinger, hányás
  • étvágytalanság
  • hasmenés, gyengeség
  • szédülés

Ezt a kellemes simaizom összehúzódást úgy képzeljük el, mint a csigák mozgását. Ugye milyen lassan közlekednek? Nos, valami ilyesmi történik a szervezetünkben is, mint a csiga, olyan kimérten húzódik össze izmunk, így érzékeljük azt a mélyről jövő, szomszéd nénit is szitkozódó hasi görcsöt.

 Mellfeszülés

Miután a hormonok letatarozzák a szervezetet, mellünkben is érzékenységet tapasztalhatunk a progeszteron és ösztrogénszint változása miatt. Néhányaknak érintésre vagy nyomásra feszül és/vagy fáj, a kevésbé mázlistáknak pedig természetes helyzetben, érintés nélkül is.

Derék, comb fájdalom

Egyeseknek a fájás kisugározhat a derekába és a combjába is, erre érdemes enyhítő gyógyszert bevenni.

Mérhetetlen nasizhatnék

Ó, igen, a jó öreg nassolás. Mensi előtti héten nekem is előjön rendszeresen a „mindent megeszek, ami nem töri ki a fogam” helyzet. Ez is, mint a tünetegyüttes nagyja, betudható a hormonok változásának, de még szintén természetes érzés.

Amitől enyhülnek a tünetek

Természetesen ott vannak a fájdalomcsillapítók, de ezeket nem érdemes rendszeresen szedni (nyilván vannak kivételek), viszont amennyiben mégsem szeretnénk ehhez folyamodni:

A cukros és a sós ételek elhagyása erősen javallott, ugyan ez igaz a kávéra is, és minden koffeines italra. Kalcium és vitaminok pótlása mellett pedig enyhülhet a fájdalom.

Ha még inkább természetbarát megoldást keresnénk, a cickafarkfű teaként, kúraszerűen fogyasztva, már a havi előtt is, szintén nagy segítség lehet. A citromfű tea pedig az ideges eredetű lelki gondok elmulasztója.

Nekem például van itthon tönkölybúza párnám, amit a hasamra teszek és jóval jobban érzem magam. Ha ez sem elég, találtak fel még egyéb csoda-dolgokat is, mint a menstruációs tapasz, amiből van egyszer és többször használatos is, felmelegedve csökkenti a fájdalmat a has aljára helyezve.

Tudom, elég körülményes a helyzet, de túlélhető

Az erős tünetek esetén feküdjetek le aludni, amennyiben megtehetitek, olvassatok könyvet a figyelem elterelése érdekében, vagy nézzetek meg egy jó filmet. Legyetek betakarózva, és higgyetek benne, hogy hamarosan elérkezik a bizonyos másnap, amikor minden tünet elmúlni látszik!

Kiugróan szokatlan helyzetekkel, mérhetetlen fájdalommal ajánlott felkeresni a nőgyógyászotokat, a szakszerű segítség nagyon sokat jelenthet!

>>>> LEGO, a kreatív gyerekeknek <<<<

Tudományos információk forrása: www.webbeteg.hu

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .