Az idő és a gyerek – Összehangolhatatlanok lennének anyaként?

Az idő és a gyerek

Az internetnek köszönhetően ma már számos cikket olvashatunk arról, hogy milyen egy jó anyuka. Mit tesz – és mit nem tesz –  a gyereke egészségéért, megfelelő fejlődéséért, a párkapcsolatáért, hogyan menedzseli jól egyszerre az élete minden területét. Fontos és súlyos feladat anyának lenni. Kötelesség, felelősség és a meghozott döntések, a cselekedetek nem csak a babakorban hagynak lenyomatot, de végigkísérik a gyermeket az egész élete során. 

Egy dolgozó anyuka esetében – vagy ahol több testvér is van , előfordul, hogy az anya nem olyan minőségben, vagy nem olyan gyakran tölt kettesben időt a gyerekkel, mint ahogyan régen, vagy ahogyan azt a gyermek igényelné.

Mit lehet tenni, ha az anyuka azon kapja magát, hogy egy hete nem olvasott mesét, vagy nem kérdezte meg a gyermekétől, hogy mit és kivel játszott az oviban?

Építs újra az anya-gyerek kapcsolatot!

Ha a kevésbé optimális időbeosztás a probléma, akkor meg kell találni azokat az egyébként együtt töltött időszakokat, ami telhet odafigyeléssel, közös játékkal. Ilyen lehet például az autózás, a vacsorakészítés, vagy a házimunka is. A lényeg, hogy olyan közös élményt jelentsen, ami által megérzi a gyermek is az összetartozást, megéli, hogy igazán figyelnek rá. Az oviba menet például akár mesélhet is az anyuka a gyermeknek, hazafelé tartva gyűjthetnek botokat, faleveleket, átugorhatják a járda repedéseit. Vacsorakészítés közben különböző szerepjátékokat is kialakíthatnak. Lehetnek olyan dedikált napok, amikor az egyik, vagy a másik gyerkőc kívánsága szerint fog telni a nap. Lehet egy egész napos pizsamázás is, vagy a gyermek számára fontos és érdekes program, esemény látogatása.

minőségi idő
fotó: Freepik

Ha több testvér is van, akkor nyugodtan be lehet vonni az apukát vagy a nagyszülőket is a napi rutinfeladatokba, hogy az anyukának minden gyermekre egyaránt legyen energiája és ideje. Például, egyes napokon érdemes megbeszélni a nagyszülőkkel, hogy hozzák, vagy vigyék az unokát az óvodába, vagy jöjjenek át valamelyik délután, és foglalják le addig a kicsit, amíg az anyuka a nagytestvérrel játszik.

A napi rutin fontossága

Egy anyuka több terepen is részt vesz a mindennapokban. Dolgozó nő, gyermekéről gondoskodó szülő, a férjével harmonikus párkapcsolatot működtető feleség, és a barátaival kiválóan feltöltődő nő is. A mindennapi rutin kialakításánál segíthet az, ha felismerjük és azonosítjuk, hogy az adott időszakban éppen melyik szerepünkre van szükségünk, és a szerint alakítjuk a cselekvésünket.

A gyermek mellett az anyaságra figyeljünk! Arra, hogy a gyermekünk mire vágyik tőlünk. Meghallgatásra? Közös játékra? Igényli, hogy beszélgessünk vagy csak a jelenlétünkre vágyik? Esetleg az elismerésünkre?

A jelenben maradva a kevesebb idő is tud minőségében többet adni a gyermeknek, mintha egész nap vele vagyunk, de közben a munkahelyi feladatainkat intézzük a telefonon, vagy fél szemmel filmet nézünk, esetleg múltbéli sérelmeinken rágódunk.

Tehát, ha azt érezzük, hogy nincs elég időnk vagy energiánk a gyermekünkre, akkor:

  1. Használjuk ki a közösen eltöltött időt! (utazás, bevásárlás, vacsorakészítés, házimunka)
  2. Bátran kérjünk segítséget a családunk tagjaitól.
  3. A közös időtöltéskor figyeljünk a gyermek igényeire. Nézzük meg, mire van szüksége, és úgy legyünk mellette.
  4. Ha gyermekünkkel vagyunk, értő figyelemmel legyünk, és maradjunk a jelenben. Ne kalandozzanak a gondolataink a múltban vagy a jövőben. Lássuk meg a jót, hogy egy kicsit kiszakadhatunk a munkából, vagy a takarításból. Élvezzük a játékosságot, ami a gyermekeink világában még oly természetesen jelen van.
Fotók: freepik.com

Erről a témáról a Gyermeknevelés rovatban olvashatsz többet!

 

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .