Bezártság ellen zenebölcsi és babatorna

zenebölcsi, babatorna

Még messze vannak a játszótéri meleg napok, de már unod a bezártságot, és szeretnél a gyermekeddel új élményekkel gazdagodni, másokkal találkozni?  A baba-mama foglalkozások lehetnek az első alkalmak az otthon nevelkedő picik számára, hogy felfedezzék, milyen is közösségben lenni. A négy fal közé zárt szülőknek pedig lehetőséget adnak társaságba járni, más szülőkkel ismerkedni.

„Cini, cini muzsika, táncol a kis Zsuzsika”

Egyre több a dalokra, mondókákra , mozgásra épülő babafoglalkozás. A zenebölcsiben a kicsi ritmusérzéke, zenei hallása fejlődik, miközben önfeledten szaladgál, színes kislabdákat kerget, énekszót hallgat. A babatornákon pedig a hétköznapitól eltérő mozgásformákkal és mozgásfejlesztő eszközökkel ismerkedhetnek meg a gyermekek és fejlődhetnek általuk.

cili-zenebölcsije

– Azért mentem el a kislányommal zenebölcsibe, mert szerettem volna kicsit közösségbe járatni, még az igazi bölcsi előtt. Emellett nekünk, anyukáknak is jó alkalom volt a kikapcsolódásra, ismerkedésre, információcserére. A zenei nevelést és a testkontaktust is fontosnak tartom a gyerekek fejlődésénél. Nagyon lelkes zenepedagógus tartotta a Ringató foglalkozásokat, és a gyerekek nagyon élvezték a verseket, mondókákat, ölben ülős játékokat. Az én kislányom még most, hat évesen is emlékszik a négy évvel ezelőtt tanult játékokra. Volt, hogy a nagyobbat is magammal vittem, mert nem volt ovija, és ő is ugyanolyan lelkesen vett részt mindenben – mesél élményeiről az egyik anyuka, Szima.

– Nincs még egy ilyen művészeti ág, amelynek olyan szerteágazó hatása lenne, mint a zenének. A közös játék során a gyermek rengeteg tapasztalatot gyűjt a világról, a többi gyerekről és felnőttről, az egymás közötti kapcsolatokról. Fejlődik zenei hallása, beszédkészsége, ritmusérzéke, egyensúlyérzéke, mozgáskoordinációja, szociális érzékenysége, és bővül a szókincse. A tanulási képességei: a figyelme, emlékezete, a reprodukciós képességei, a gondolkodási folyamatok, a logikai-matematikai folyamatok is mind-mind alakulnak – mondja Melicher Cili, aki zenebölcsis foglalkozásokat tart Budapesten és környékén Cili-Cili Muzsika néven.

zenebölcsi-babák

Az ő foglalkozásain a közös játék és mozgás a kevésbé ismert magyar népi dalokra és mondókákra épül, hogy a szülők repertoárja is bővüljön. Hiszen a cél: hogy a közös éneklés, mondókázás a mindennapok részévé váljon.

A foglalkozások során nem csak a kicsik, de szüleik is sokat kaphatnak. Rég elfeledett, vagy ismeretlen dalokat, új ismertségeket, barátokat, és ami a legfontosabb: mindezt gyermekük társaságában. A 20-25 perces foglalkozások a picik életkori sajátosságaihoz igazodnak, és rengeteg mozgásra, ismétlésre épülnek. Zárásként furulya, egy hangszerekkel és bábokkal teli bőrönd, vagy kislabdákat röptető ejtőernyő kerül elő újabb élményeket és sok kacagást gerjesztve.

Nincs gépzene, a foglalkozásvezető és a szülők, nagyszülők énekelnek. – Azokat, akik szépen tudnak, és szeretnek is énekelni, azért várom, mert itt megtehetik: együtt dalolhatunk. Azokat, akik szeretnének, de nem mernek, azért várom, hogy bátorságot kapjanak a többiektől. Akik érzik, hogy kéne ezzel is foglalkozni, de nem tudják, hogyan, azoknak megtanítjuk a módszereket és a játékokat. Azért beszélek többes számban, mert bár egyedül dolgozom, mégis olyan közösségi erő van ezekben a csoportokban, hogy a „régiek” szinte betanítják az újakat. Még nem láttam olyan gyereket, aki rászólt volna az anyukájára, hogy csúnyán énekelne. Ebben a szituációban az a lényeg, hogy az ANYA énekel a GYERMEKNEK. A csoportos zenefoglalkozásoknak megvan az a nagy előnye, hogy ilyenkor a gyengébb hangú anyukák „elbújhatnak” a többiek között.

zenebölcsi-furulya

Játék és zene otthon is!

A közös játék olyan érzelmi hatásokat indít el a gyerekek lelkében, amelynek nincs párja a feljesztőpedagógusok eszköztárában sem. Lehet kettesben játszani úgy is, hogy közben rengeteg impulzust és ingert közvetítünk a gyermek felé. Én azt vallom: nem az a feladatunk, hogy gyermekünk minden egyes percét mi töltsük ki, hogy állandóan vele játsszunk, hanem az, hogy az együtt töltött perceket minőségivé tegyük, és ezeknek az élményeknek a hatására fogja ő is megtanulni azt, hogy önmagát hogyan foglalja el – mondja Cili.

– Az otthoni, kettesben énekelgetés is csak pozitív hatásokat hozhat. Emellett – véleményem szerint – a komolyzene hallgatása is elkezdhető már egészen kicsi kortól, persze az életkori sajátosságok figyelembevételével. 4-5 éves kornál korábban nem érdemes koncertet látogatni, de a komolyzenével ismerkedni igen! A Facebookon nemrég indítottam egy oldalt, Cili Cili Muzsika – komolyan címmel. Itt minden reggel egy újabb zeneművet mutatok be, különös tekintettel arra, hogy az a gyerekekkel együtt hallgatható-nézhető legyen. A felnőttek számára egy kis ismertetővel, érdekességekkel, a gyerekek kedvéért alkalmanként képpel. Nagy öröm számomra, hogy a vissza-visszalátogatók között ismerős, a zenebölcsiből már kinőtt gyerekekkel és szüleikkel is találkozom.

babatorna

Zenebölcsi és babatorna lelőhelyek:
www.cilizenebolcsije.eu, http://fejlesztohaz.hu, www.ringato.hu, www.kerekito.hu, www.csiri-biri.hu

Wéber Anikó

Fotók: Zentai Rita. A képek Cili Cili Muzsika foglalkozásokon készültek.

teachmama.com

hirdetés