Nehéz felismerni a gyerekeknél a cukorbetegséget

csodálkozó fiúbaba

Hazánkban egyre több gyermeknél alakul ki a 2-es típusú diabétesz, amely korábban nem volt jellemző erre a korosztályra. Már két éves gyereknél is kimutatták – mondja Dr. Körner Anna, az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika egyetemi docense.

Szüleink idejében a gyerekeknél még csak az 1-es típusú cukorbetegséget tudták kimutatni és a felnőtt korosztályban volt jellemző a 2-es típusú diabétesz. Azonban mára egyre több fiatalt érint ez a betegség is, amelynek a korai felismerése előremutató lenne a gyógyításban.

Nem egyszerű a felismerése

A 2-es típusú diabétesz diagnosztizálása nem egyszerű, a tünetek viszonylag későn jelentkeznek és a vércukor szint változás sem mutatja meg a betegséget, mert jellemzően ezen betegségnél normál szinten marad. A betegségre nem utal az elhízás sem, gyakori, hogy csak hosszas kivizsgálás eredményeként kerül felszínre a betegség a gyerekeknél, mivel nincsenek látható tünetek, sok esetben tünetmentes a gyermek.

Gyanakvásra okot adó tünetek

A betegség kialakulására gyanakodhatunk, ha a romlik a gyermek látása, ha gyengül az immunrendszere, ha a bőrén sötét elváltozások jelennek meg. Az orvosok társbetegségeket is megemlítenek, mint például a magas vérnyomás, vagy a vérzsír szint megnövekedése, vagy a depresszió megjelenése.

Kialakulás okai

Többnyire a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának hátterében az

  • elhízás
  • a mozgásszegény életmód
  • a tinédzserkorra jellemző hormonális átalakulás áll.

Éppen ezért a megelőzés és a kezelés szempontjából is alapvető fontosságú a mozgás beiktatása, az egészséges táplálkozás előnyben részesítése és az ideális testsúly elérése – mondja Dr. Körner Anna.

Pontos adatok nincsenek arról, hogy körülbelül hány gyermeket érint Magyarországon a 2-es típusú diabétesz, de

a kövér gyerekek körében körülbelül 0,5-2 százalék lehet a gyakorisága.

Az egyetemi docens szerint ez nem tűnik magas számnak, ám ha figyelembe vesszük, hogy néhány évtizede teljesen ismeretlen volt ez a jelenség, illetve, hogy egyre több a kövér gyerek, mindenképpen érdemes odafigyelni arra, hogy a túlsúlyos gyerekeket mielőbb lássa szakorvos, hogy szükség esetén idejében el tudják kezdeni a kezelést.

Forduljunk orvoshoz, ha halvány gyanú merül fel, mert terheléses vizsgálat alapján már tudnak diagnózist felállítani a szakemberek, de elsősorban életmódváltásra van szükség, 10 éves kor felett pedig gyógyszert is adnak az orvosok, ha a helyzet megkívánja.

fotó: pixabay.com

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .