Egyre többet tudnak a fiatalok a dohányzás káros hatásairól

Egyre bővebb ismeretekkel rendelkeznek a fiatalok a dohányzás egészségre káros következményeiről, a leszokás lehetőségeiről ugyanakkor még keveset tudnak, pedig érdekelné őket, hogy miként tudnák letenni a cigarettát – mondta a Füstmentes Világnap alkalmából dr. Pénzes Melinda, a Semmelweis Egyetem Népegészségtani Intézetének tanársegédje.

Az oktató munkatársaival hat hazai nagyvárosban végzett követéses vizsgálatot az elmúlt években serdülők körében. A kutatás kezdetekor a 6. évfolyamos diákok 4,5 százaléka dohányzott rendszeresen, két évvel később viszont már 13 százalékuk gyújtott rá legalább egyszer havonta. Eközben a 9. évfolyamon már 26, míg a 11. évfolyamon 37 százalék volt a dohányzók aránya.

fiatalokcigaretta

„A kortársak, a családi minta hatása befolyásolja leginkább a fiatalokat, amikor a dohányzásról van szó” – mondja dr. Pénzes Melinda. Ráadásul a serdülők számtalan nehézséggel találkoznak, és ha nem találnak hatékonyabb megküzdési stratégiát, gyakran választják ők is a dohányzást. A szakember szerint a cigaretta egyfajta kapudrognak is tekinthető, mert aki rágyújt, az nagyobb eséllyel más káros szenvedélyeket is kipróbál. Ráadásul minél korábban választják ezt az utat a fiatalok, annál valószínűbb, hogy nem vagy csak jóval később tudják letenni a cigarettát.

Segítség a leszokáshoz

Dr. Pénzes Melinda a hatékony megelőző programok fontosságára és a leszokás lehetőségeinek megismertetésére hívja fel a figyelmet. Mint mondja: a felnőtt dohányosok bár többször próbálkoznak életük során a leszokással, mégis gyakran csak akkor határozzák el igazán, hogy leteszik a cigarettát, ha komoly betegség támadja meg őket vagy közeli hozzátartozójukat.

„Sokan nem tudják, hogy hova forduljanak, ha le szeretnének szokni a dohányzásról” – mondja dr. Pénzes Melinda. „A tüdőgondozók, az ingyenes leszokást támogató telefonos tanácsadás (06-80-44-20-44), vagy akár a háziorvos, illetve az internet (leszokaspont.hu) útján is kérhetünk segítséget a leszokásban” – hangsúlyozza. Minél régebb óta, és minél többet cigarettázik valaki, annál nagyobb erőpróbát jelent a leszokás a szakember szerint.

A dohányzás mögött számtalan ok húzódhat, mint például a nikotinfüggőség, a cigarettázás bizonyos helyzetekkel való összekapcsolása, nehézségekkel szembeni tehetetlenség érzése vagy akár hangulatzavarok is, így a leszokást is komplex módon érdemes megközelíteni. Ebben segíthet a személyre szóló tanácsadás.

Semmelweis Egyetem

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .