Életmódváltás a rendszeres ciklusért

A menstruációs ciklust szabályozó hormonok érzékeny egyensúlyát könnyen megzavarhatja a stressz, a testsúly pozitív vagy negatív irányba történő változása, a minőségileg nem megfelelő étrend, a túl sok, ill. túl kevés testmozgás. Életmódváltással és természetes szerekkel azonban sokat tehetünk a törékeny egyensúly fenntartásáért.

Étrend

Az ovuláció utáni időszakban a menstruációig különösen figyelni kell a helyes táplálkozásra, hiszen az egészséges táplálkozással háttérbe szorítható a menstruációs fájdalom, illetve szabályosabbá tehető a ciklus.

Előnybe kell részesíteni azokat az élelmiszereket, amelyek sok esszenciális zsírsavat, kalciumot, magnéziumot, cinket, B-, C- és E- vitamint tartalmaznak. Ezek: teljes kiőrlésű gabona, hüvelyesek, olajos magvak, hidegen sajtolt növényi olajok, sötétzöld színű leveles zöldségek, tojás, hal, csipkebogyó, citrusfélék és más gyümölcsök, brokkoli, paprika, tejtermékek, gyökérzöldségek, csíráztatott magvak, rák és tenger gyümölcsei, fehér húsok, gomba.

Nagyon fontos, hogy az étrend tartalmazzon minden nap legalább 3 adag gyümölcsöt és 2 adag zöldségfélét.

Mellőzni kell a fehér lisztet, a cukrot és a sok telített zsírsavat tartalmazó étrendet. Vissza kell szorítani a só fogyasztást is.

Szintén jó hatásfokú, ha a heti étrendet úgy állítjuk össze, hogy heti háromszor növényi hormonokat tartalmazó élelmiszerek is kerülnek a menübe. A legegyszerűbb a szója illetve a szójababból készült élelmiszerek: szójatej, tofu.

Az étrendet úgy kell összeállítani, hogy napi 3 nagyobb és két kisebb étkezésből álljon a teljes energia bevitel. Reggelire szénhidrát tartalmú élelmiszereket fogyasszunk, ebédünk szénhidrátot és fehérjét is tartalmazzon, míg a vacsoránk fehérjetartalmú élelmiszerekből álljon. A két kisebb étkezés kiváltható nyers zöldség, gyümölcs fogyasztásával, illetve ezekből készült levekkel. Ezzel az étkezéssel elérhetjük, hogy a testsúlyunk a magasságunkhoz igazodjon, hiszen mind a jelentős többletsúly, mint a túlzott soványság gátolhatja a normális ciklikus működést.

Testmozgás

A mindennapos mozgás szintén elengedhetetlen a rendszeres ciklus kialakulásához és fenntartásához. A napi mozgás kiválható, ha a munkahelyünkre vagy a gyermekért az oviba nem autóval, hanem gyalog megyünk. Szintén kiválható a mozgás lépcsőzéssel (előnyben a panelba lakók), minimum félóra gyaloglással. Amikor már hozzászokunk a mozgáshoz, akkor heti 2x – 3x érdemes sportmozgást iktatni a napirendbe. Ajánlott mozgásforma: pilates, úszás, aqua fitness, jóga, aerobik, biciklizés, ellipszis tréner használata.

Természetes szerek

Gyógynövénykészítmények:

  • A hormonszint szabályozásában segíthet a barátcserje, kínai angyalgyökér és poloskavész 1-1 arányú keverékéből készített gyógytea.
  • Ösztrogénszintet szabályozza a gyermekláncfűből, máriatövisből készült főzet azáltal, hogy a máj működését segítik.
  • A felborult hormonegyensúlyt a ligetszépe olaj is helyrebillentheti.
  • Görcsös fájdalmak enyhítésére amerikai sárgafa, kánybangita, kék indiángyökér, kamilla és gyömbér alkalmazható.

Házilagosan is elkészíthető főzetek és forrázatok:

Ürömforrázat: Forraljunk fel 2,5 liter vizet, tegyünk bele 2 g ürmöt (növény szár feletti részét), 7-8 perc múlva szűrjük le. Naponta egy csészényit fogyasszunk belőle két részre osztva étkezésektől távoli időben. 4-5 nappal a menstruáció megjelenése előtt kell elkezdeni a kúrát – így elkerülhető lesz a hangulatingadozás, erős fájdalom és a túl erős vérzés. A forrázat azoknak is segít, akiknek túl gyenge a menstruációjuk (1-2 napig tartó pecsételő vérzésük van.)

Majoranna forrázat: Tegyünk 1 liter forró vízbe 20 gr majoránnát, majd 5 perc múlva szűrjük le. Naponta két csészényivel fogyasszunk belőle fájdalmas menstruáció esetén.

Petrezselyem forrázat: Egy kis kanál összeaprított petrezselyemlevelet tegyünk 2,5 dl forró vízbe, 5 perc múlva szűrjük le. Frissiben készítve igyuk a menstruációs ciklus szabályozására.

Kamillaforrázat: 10 gr kamillavirágot 2,5 dl forró vízbe áztassunk 10 percig, majd szűrjük le. Fájdalmas menstruáció esetén igény szerint fogyasszuk langyosra hűtve.

Borókaforrázat: 15 gr összezúzott borókabogyót tegyünk 1 liter forró vízbe, majd 4-5 perc múlva szűrjük le. A menstruáció szabályozására napi két csészével fogyasszunk belőle.

Cickafark bor: Áztassunk 50 g cickafark virágzatot 1 liter minőségi száraz fehérborba, majd 10 nap után szűrjük le. Étkezéstől távoli időpontban két kis pohárnyit fogyasszunk belőle fájdalmas, gyenge menstruáció esetén.

Aroma és fényterápia

Segíthet a női ciklus rendben tartásában a rendszeresen alkalmazott aroma- és fényterápia. Napi egy óra a szabad levegőn, az arc napoztatása téli időszakban segíti a hormonegyensúly fenntartását.

Jó hatásfokú, ha havonta kétszer aromaterápiás fürdőt alkalmazunk. Ilyenkor a meleg fürdővízhez 3 csepp rómaikamilla-olajat, 3 csepp rózsamuskátli- és két csepp levendulaolajat. Az aromaterápia hatását fokozhatja egy kellemes zene, illetve mécsesek, gyertyák fényjátéka.

Menstruációs időszakban segítheti a kellemetlen hasi panaszok leküzdését a következő masszázsolaj hastájékon való használata: 2-2 csepp rózsa-, rómaikamilla- és muskotályzsálya-olajat keverjünk el 4 csepp majoránna- és két evőkanál olivaolajjal.

hirdetés
Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikkMindennapi kommunikációnk…
Következő cikkMelegedjünk ízekkel a téli nassolás helyett!