Életszínvonal – megy vagy marad?

ID-10080092-300x197.jpg

Ha már van/vannak gyereke(i)d, akkor nagy meglepetésként nem fog érni, hogy újra kell rangsorolni mindent a pénzügyi céljaid között. Ha viszont még nincs egy gyerkőc sem körülötted, és most készülsz az anyává válásra, akkor jobb, ha arra is felkészülsz, hogy amikor azt mondták Neked, hogy egy gyerek fenekestül forgatja fel az életed, az cseppet sem volt túlzó kijelentés.

Ez minden szempontból igaz, minden területen át kell rendezned a prioritásaidat: időbeosztásban, pénzügyekben, és gondolkodásban. Új arányokat kell találnod minden területen.

A pénzügyeknél maradva ez annyit jelent Neked, hogy innentől nem lesznek elegendőek a kósza elgondolások, vagy a bimbózó tervek, hanem mindent évtizedekre előre végig kell gondolnod, és aztán következetesen, ugyanakkor rugalmasan végig is kell vinned. Ebben csak az a bizarr, hogy ha lehet hinni egy Jaques Eliot nevű úriembernek, akkor a mi időhorizontunk még messze nincs olyan kifejlett, hogy ekkora időtávot át tudjon fogni. Ez ugyebár a mi döntési horizontunkat alapvetően rengeti meg. A fentebb már emlegetett úriember ugyanis sok éves terapeutaként szerzett tapasztalata alapján a következő idővonalat rakta össze:

Életkor 20 év 34 év 41 év 48 év 55 év 62 év
Időtáv 14 hét 8 hónap 1 év 2,5 év 8 év 25 év

Az már jól látszik, hogy minél idősebb az ember fia/lánya, annál meredekebben indul be a “távolba látó képessége”. Ezzel csak két dolog a probléma:

  • egyrészt elég későn, kb. 40 éves kor után leszünk képesek arra, hogy években mérjük azt az időtávot, amire ténylegesen tervezni tudunk,
  • másrészt mire tényleg akár egy fél életet átívelően lennénk képesek átlátni a dolgainkat, addigra elmúltunk 60, tehát már sokkal inkább alkalmasak lennénk arra, hogy más életét megtervezzük, semmint a sajátunkat, mert nekünk már nem biztos, hogy mindenképpen 25-30 évre kell terveznünk.

Tehát az lesz itt a lényeg, hogy erőszakot kell majd tenned a saját természeteden. A jó hír az, hogy ez is tanulható, és azt is megmutatom, hogy hogyan.

Az első, ami valószínűleg eszedbe fog jutni, hogy van egy bizonyos életvitel, amit megszoktál. Ebbe nem csak az életszínvonal tartozik bele (ez az anyagi rész), hanem az is, hogy milyen rutinok, szokások, hobbik, időtöltések mentén futod meg az életed köreit (ez pedig az életszervezési, időbeosztási rész).

Most csak az életszínvonallal foglalkozunk. Ha eddig még nem tetted, akkor most itt az ideje, hogy elkezdd felmérni, miből áll össze ez az életszínvonal, és pontosan mennyibe kerül ennek fenntartása. Ehhez szükséged lesz néhány kütyüre, okosságra, meg hasznosságra. Kezdésnek elolvashatod a Családi kassza Edzésprogramomat, amely tulajdonképp egy erősen minimál pénzügyi program 9 pontban. Viszont tökéletesen alkalmas arra, hogy egy pontos áttekintést nyerj az életed anyagi hátteréről.

Amit még használnod kell:

(Olvasd el hozzá figyelmesen a leírást is az oldalamon! Plusz a háztartásnaplóhoz itt találsz még videomagyarázatot is.)

Ez kell az alapozáshoz. A következő részben pedig majd továbblépünk, és tervezünk!

Himer Csilla pénzügyi coach, pénzügyi nevelő | Kérdezd szakértőnket>>

Fotó: Freedigitalphotos.net

hirdetés
Pénzügyi coach vagyok és imádok tanítani! Ez az én közegem, ez az a „terep”, ahol elemében vagyok, ahol igazán hasznos lehetek – mások számára is. Nem a tudás megosztásának öröme miatt, hanem azért, mert azzal a tudással, a pénzügyi intelligencia fejlesztésével már több száz család életén tudtam érezhetően javítani.
Előző cikkMinden gyerek kapjon könyvet február 14-én
Következő cikkAz erősen szennyezett levegő csökkentheti a születési súlyt

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .