A Gyed és a táppénz összege 2013-ban

gyed-2013-összege-300x199.jpg

Január 1-től 5.000 Ft-al emelkedett a minimálbér, így 2013-ban nő a Gyed és a táppénz összege is, mivel ezen járadékok mértéke a minimálbértől függ. Az emelések automatikusak, az érintetteknek nincs tennivalójuk.
Január 1-jétől 93.000 Ft-ról 98.000 Ft-ra nőtt a minimálbér összege. Mivel egyes juttatásokat a minimálbér után számolnak ki, ezek is automatikusan emelkednek.

Gyed 2013

Alapesetben a GYED a napi átlagkereset 70%-a, azonban a GYED összege maximálva van, felső határa a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a. Ezt akkor sem lépheti túl, ha több volt az igénylő jövedelme a minimálbér duplájánál.

2012-ben ez a felső határ bruttó 130.200 Ft/hó volt, 2013-ban – a minimálbér emelkedése miatt – ez az összeg bruttó 137.200 Ft. Vagyis bruttóban 7.000 Ft-al kapnak többet az érintettek, ami nettóban kb. 5.000 Ft emelkedést jelent.

A maximális összegben megállapított GYED összegét minden évben január 15-éig felülvizsgálják, és ha változik a felső határ abban az évben, akkor onnantól a módosított összeget utalják. Ez a felülvizsgálat automatikus, nem kell külön kérvényezni.

A GYED-ből személyi jövedelemadó-előleget, nyugdíjjárulékot és magánnyugdíjpénztári tagdíjat is vonnak.

Terhességi és gyermekápolási táppénz 2013

Minden alkalmazottat naptári évenként 15 munkanap betegszabadság illet meg, azaz, ha beteg és nem tud dolgozni, akkor először ezt a 15 nap betegszabadságot veheti ki. Kivétel ez alól, ha veszélyeztetett terhesség miatt keresőképtelen, vagy ha a gyermeke beteg, mert akkor az első naptól táppénz jár a keresőképtelenség idejére.

A táppénz összegének megállapítását két tényező befolyásolja: a jövedelemmel ellátott napok száma és a táppénz alapját képező jövedelem összege. A táppénz összegét úgy állapítják meg, hogy külön-külön kiszámítják a rendszeres és nem rendszeres jövedelem naptári(!) napi átlagát, és ezeket összeadják. Ez az összeg lesz a táppénz alapja.

A táppénz mértéke

  • kétéves, folyamatos biztosítási jogviszony esetén: a fenti módon számított napi átlagkereset 60%-a.
  • két évnél rövidebb biztosítási jogviszony esetén: a fenti módon számított napi átlagkereset 50%-a. Ha a beteg a táppénz folyósításának ideje alatt eléri a 2 éves biztosítási jogviszonyt, ettől az időponttól már a 60%-os táppénzre lesz jogosult.
  • fekvőbeteg intézeti ápolás idejére jutó táppénz mértéke: a fenti módon számított napi átlagkereset 50%-a.

A táppénz összege azonban nem haladhatja meg a kezdőnapján érvényes minimálbér kétszeresét. A 2012-es minimálbérrel számolva ez maximum 186 ezer Ft, azaz kb. napi 6.200 Ft volt. 2013-ban 98.000 Ft-os minimálbérrel számolva a plafon napi 6.530 Ft lett.

A minimálbéresek azonban alig 100 Ft-al kapnak többet, mint 2012-ben, a tavalyi bruttó egy napra eső 1.835 Ft helyett 1.933 Ft-ot.

Részletes információkért és útmutatóért töltsd le ingyenes TB-kisokosunkat, amely áttekinthetően és érthetően mutatja be a kisgyermekes szülők pénzügyi ellátásait. A füzetben megtalálod a legfontosabb tudnivalókat a tgyás-ról, gyed-ről, gyes-ről, családi pótlékról, táppénzről és gyermekápolási táppénzről. A füzetet ide kattintva töltheted le>>

Kocsisné dr. Péterfy Hajnal, fotó: Freedigitalphotos.net

hirdetés

125 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Az első gyermekem novemberben tőlti a 3 évet és a második babám decemberben születik. Most gyesen vagyok itthon. Mennyi gyedre számíthatok vagy csak gyest kapok a második után

  2. Jónapot!!

    Párommal nagyon szeretnénk babát viszont nem merünk belevágni mert annyi mindent hallottunk már!A lényeg hogy rendes bejelentett munkahelyem fél éve van,és ugyebár GYED csak 365nap után jár ezzel nem is lenne baj csak ha én teherbe esek nem járhatok dolgozni(veszélyeztetett környezet miatt) szóval rögtön táppénzre küldenek.És engem érdembe az érdekelne hogy bele számít e a páppénz a Gyedbe?Mert úgy meglenne a 365napom amiután jogosult vagyok a GYED-re,ha viszont nem akkor még várni kell :/
    Előre is köszönöm a Választ!

  3. Jó napot kívánok! Érdeklődni szeretnék pár dologgal kapcsolatban. Bejelentettként dolgoztam,pályázattal lettem felvéve, eredetileg nov. 30-ig szólt a szerződés.(jún5-től), de mivel eljöttem táppénzre aug. 19-től, mint vesz. terhes, így nem kapott rám a munkáltató pályázati pénzt, így szept. 30-án megszűnt a m.viszonyom, és azt is mondta, hogy mivel már nem tudok dolgozni, ezért őt sem kötelezik a továbbfoglalkoztatásra. Érdekes módon még októberben is elvette tőlem a táppénzes papírokat. Nem szólt semmit, hogy kell-e kérnem még a dokitól vagy sem. Azokkal a papírokkal mi lesz? Veszélyeztetett terhesként felmondhat-e nekem a munkáltató? Mennyi idő kell a táppénz kérelem feldolgozásának?(mert a Tb-nél azt mondták, kérelem még nem érkezett)
    A táppénz munkaviszonynak számít-e v sem?
    Válaszukat előre is köszönöm!

  4. Kedves Hajnal!

    Szeretnék érdeklődni a következőkkel kapcsolatban. Jelenleg 2. ik gyermekemet várom, a 6-ik hétben vagyok, és még dolgozom. A munkát még most el tudom látni, de nem biztos, hogy végig ott tudok így maradni. Azt szeretném megtudni, ha ápr. 15 – től aug. 15- ig, csak 4 órás munkaviszonyom volt, majd aug. 15 – től lettem 8 órás munkavállaló, és ha esetleg előbb szeretnék táppénzre menni, akkor meddig érdemes várnom, hogy ne minimális összeget kapjak a táppénzes időszak alatt? Ezelőtt is csak 2012. júniustól-2012. novemberig voltam 4 órában bejelentve. Illetve mi alapján fogják számítani a szülés utáni ellátást kaphatok e gyedet is, ha már idő előtt táppénzre megyek?
    Válaszát előre köszönöm.

  5. Jó napot! érdeklődni szeretnék gyeddel kapcsolatban ami ugye a gyermek 2.éves koráig jár.Ha én visszamennék dolgozni és a párom venné igénybe neki milyen feltételeknek kel megfelelni hogy kapja?Tudnia kel hogy október 31-el lejár a munkaviszonya és ha őt is megilletné ugyanazokkal a feltételekkel akkor itthon maradna az egyéves lányunkkal.
    Válaszát Előre is köszönöm
    Tisztelettel:Emese

  6. Üdvözletem! Az alábbiakban kérnék segítséget. Jelenleg GYED-en vagyok, de jeleztem a munkáltatómnak, hogy mennék vissza dolgozni. Mivel nem tudnak megfelelő munkát biztosítani, valószínűleg elválnak útjaink. Most éppen a szabadságomat töltöm. Amennyiben lejár a felmondási időm és még nincs új állásom, visszamehetek GYEDRE? Elvileg májusig még jár.

    Köszönöm a választ előre is!!

  7. Jó napot kívánok! Második gyermek előtt mennyit szükséges dolgozni,hogy magasabb legyen a gyed összege, mint az első gyermek mellett? Szabadság bele számít, vagy csak a ledolgozott munkaidő?
    Köszönöm!

  8. Elnézést az előbb itt Gyest akartam írni:
    Ha gyes alatt visszamegyek dolgozni 1 hónapra és aztán veszélyeztettett terhesként táppénzen leszek és a GYES lejárta után születik a gyermek akkor mi lesz a tgyás gyed alapja? elnézést a kérdés összetettségéért

  9. Jó napot kívánok! Kislányom 2011 júni 21.- én született. Jelenleg gyesen vagyok. Akkoriban minimálbért kaptam. Most a munkáltatóm jelezte hogy sokkal magasabb fizetéssel mehetek vissza dolgozni. De szeretnénk második gyereket is. Ha a 2. Gyermek a gyes alatt születik akkor lehetséges e munkaszerződés módosítás ( de nem megyek dolgozni) , és ez lesz e az alapja az új tgyas nak gyednek? Mikor lesz az új fizetésem az alapja az ellátásoknak? ( menjek vissza dogozni? Mennyi időre? Esetleg táppénz?)
    Ha gyes alatt visszamegyek dolgozni 1 hónapra és aztán veszélyeztettett terhesként táppénzen leszek és a gyed lejárta után születik a gyermek akkor mi lesz a tgyás gyed alapja? elnézést a kérdés összetettségéért. Köszönöm!

Comments are closed.