Gyermekkori elhízás: a genetika vagy a szülő a hibás?

Mit tehet a család, hogy megteremtse az egészséges és harmonikus felnőtté válás körülményeit?  Ez volt a témája a Quintess médiaklub júniusi rendezvényének, melynek meghívott vendégei Dr. Fekete György, gyermekgyógyász és Dr. Ranschburg Jenő, pszichológus professzorok voltak.

Hazánkban óriási mértékű, 35%-os a gyermekkori elhízás, a 18 év alatti gyerekek sokasága visel tíz, húsz, sőt harminc kg súlytöbbletet tudtuk meg Dr. Fekete György előadásából. A gyermekkori elhízás megbetegedési ok és okozat is egyben. Az ma már köztudott, hogy számos súlyos betegség és a felnőttkori elhízás egyik oka a gyermekkori túlsúly. „Mintegy harminc olyan tünetegyüttest ismer az orvostudomány, amelynek vezető tünete az elhízás.” – mondta el Fekete professzor.

Dr. Fekete GyörgyA gyermek elhízása családi probléma, mivel a család az, amely a környezetet megteremti a gyermek számára. A gyorséttermek, a TV vagy számítógép előtt eltöltött órák helyett mozgással, a családi közösségben aktívan eltöltött idővel megelőzhető az elhízás, és így annak az egész életre kiható káros következményei.

„A gyermekkori rendellenességek okait keresve mindig eljutunk a családhoz, annak széteséséhez, a család életén belüli diszharmóniához, a szülő-gyermek kommunikáció problémájához.” – mondja Dr. Ranschburg Jenő. „Az ember személyiségének, főleg bizonyos mentális állapotainak fejlődése olyan, mint a hőre keményedő műanyag. Kezdetben még remekül lehet formálni, s ahogy formálódik, egyre inkább megszilárdul. Attól kezdve legfeljebb törni lehet, formálni már nagyon nehéz.”

Ranschburg professzor egy másik nagyon veszélyes szempontra is felhívta a figyelmet: a kövérség stigmatizál, a kövér gyerekek gyakran válnak agresszív társaik áldozatává, és ezek a lélektani terhek szintén egész életére meghatározóak lehetnek.

Dr. Ranschburg JenőMindkét előadó kiemelte a korai, az élet első 4 évének jelentőségét és azt, hogy szokásaink, mintáink az élet legkorábbi szakaszaiban épülnek be, válnak személyiségünk részévé, ilyenkor lehet gondos figyelmes neveléssel ezeket úgy alakítani, hogy az élet későbbi szakaszaiban is jól szolgáljanak. „Periculum in mora” (veszedelem rejlik a késedelemben) – idézte Fekete professzor Liviust ezzel is nyomatékosítva a szülői felelősséget a minél korábbi tudatos nevelésben.

Dr. Luczay Andrea gyermekgyógyász elmondta, hogy 2009 nyarán indul a Quintess gyermekprogram, amelynek célja, hogy a vizsgált gyermekek aktuális állapotának és rizikófaktorainak ismeretében egyénre szabott javaslatokat tegyen az életmódra vonatkozóan és segítse a gyermeket és családját a javasolt életmód egyes elemeinek (táplálkozás, mozgás, stresszoldó stratégiák, higiéné) elsajátításában.

A gyermekkor az élet legfogékonyabb időszaka, az ilyenkor bevezetett szokások illetve minták – legyenek azok akár a táplálkozásra, akár a rendszeres mozgás szükségességére irányulók – szerves részként épülnek be a gyermek mindennapi életébe, és felnőtt korban is integráns részévé válnak. „A génvizsgálatok által fontos támpontokhoz jutunk a trombóziskészség, szív-érrendszeri betegségek, magas vérnyomás. csontritkulás, gyógyszerlebontási, hormonális anyagcsere, zsíranyagcsere zavarok, érelmeszesedés, elhízás, krónikus gyulladások, tumor képződés genetikai kockázatát illetően.” – tudtuk meg Luczay doktornőtől.

„Egyénre szabott programjaink segítségével bizonyos felnőtt kori egészségügyi kockázatok már gyermekkorban felismerhetők, és célzott módon, az életmód megváltoztatásával kezelhetők. Mindezek pozitívan befolyásolják a programban résztvevő gyermekek jelenlegi, de későbbi életminőségét is”.- mondja Karádi Pál, a Quintess alapítója, aki küldetésének tekinti, hogy minél több emberhez jusson el az az ismeretanyag, tudás, amelynek segítségével életmódváltás és ennek eredményeképpen hosszabb és egészségesebb élet várható.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .