Haldoklik az emberiség szókincse?

Haldoklik az emberiség szókincse?

Ez a világ, amit ma élünk, már nem arról híres, hogy megfontolt vagy kimérten haladó lenne. Ez a világ egy rohanó világ, nekünk embereknek nincs időnk egymásra, lassan nincs időnk meginni a reggeli kávét, nincs időnk élni. Elrohanunk csupán sebesen pergő életünk mellett és közben nem vesszük észre az őszülő fák suttogását. Nem vesszük észre régi ismerősünket a zebrán, mert beleburkolózunk okos-eszközeinkbe, mindenkinek szól a zene a fülében, mindenki a kijelzőjét bámulja ámulattal. Nem vesszük észre, hogy azokat a napokat, amiket ilyen őrült rohanással töltünk: senki, de SENKI nem fogja visszaadni nekünk.

Nem áll majd az út végén az öreg fekete csuklyás mellett egy kattogó óra, amit kedvünk szerint visszatekerhetünk, hogy az elszalasztott pillanatokat újra átélhessük, minőségi időként. Nincs időnk semmire. Nekem mégis a legfájóbb pont ebben a nagy rohanásban az az, hogy egy mérhetetlenül fontos dolgot is megölünk közben, amíg pergő napjainkat helyezzük végső nyugalomra: a szókincsünket.

A rohanás mélyben megbúvó veszélye

Gondoljunk csak bele, mire is késztet minket ez a nagy rohanás? Kezünkben a mobil, üzenetek milliói váltják egymást emberek között napról napra, de mégis mikor nevezhető ez minőségi kommunikációnak? Amekkora áldás ez a kommunikációs könnyedség manapság, éppen akkora átok is. Az üzenetekben szereplő szavak gyakorta rövidítve vannak, nem használunk írásjeleket, legtöbbször már ékezetet sem, mert az már túl sokat venne el az értékes időnkből, amit mire is fecsérlünk el? Rohanásra.

medúzák a kékségben
pixabay.com

Természetesen tisztelet a kivételnek! Ez az elgondolás az emberiség nagy részére vonatkozik, ámde vannak ennek szöges ellentétei, akiknek igazán számít még a választékosság és személy szerint nagyon becsülöm ezeket az embereket. Félreértés ne essék, a fentebb felsorolt hibákba én is beleesek, mindannyian megtesszük olykor, tényleg nincs mindig mindenre idő. De mindemellett lényegesnek tartom, hogy próbáljunk fejlődni.

*** Nagyszerű könyveink széles választékban ***

Hiszen gondoljatok csak bele, mi egy intenzív következménye ennek a sok rövidítésnek és szaladó életvitelnek? Csökken a szókincsünk, az emberek által használt szavak mennyisége lekerül egy gödörbe, amit passzív szókincsnek hívnak. De miért? Úgy vélem azért, mert csökken annak is az igénye, hogy egy szóra akár több szinonímát is ismerjünk. Miért tennénk, ha egyszer a választékos beszéd manapság kezd „kimenni a divatból”? Miért tennénk, ha sokkal egyszerűbb bepötyögni azt a szócskát, hogy ‘de‘ mint azt leírni, hogy ‘mindazonáltal‘?

„A szó elszáll…” – … a választékos, egyedi gondolat megmarad

Hány esetben hall az ember olyat manapság, ahol például egy férfi több módon is képes kifejezni könnyed rajongását egy nő iránt? 10-ből talán 2 ilyen ember van, és még lehet enyhén túloztam is. Megáll a dolog ott, hogy azt mondják a nőnek, hogy „szép„, ami valóban kedves gesztus.

De kérdem én Hölgyeim, nem esne-e jobban a szép helyett, ha azt halljátok, hogy mámorító/egyedülálló/páratlan/ízig vérig gyönyörű nő? Ezen kijelentések után nem bontana-e szirmot a lelketek egészen mélyen, hogy virágzó kertbe borítsa egész mellkasotokat? Nem csüngne-e szemeitek helyén sok apró virág-szív, melynek nyomán újrahajt ifjúságotok? Nos, nyilván ez is egyénenként változó, csak a magam nevében mondhatom biztosra, hogy engem az utóbbi kategória képes egészen lenyűgözni, míg az előbbi kevésbé.

virágzó ág
pixabay.com

A rémisztő statisztikai adatok

Hívjuk kicsit a sokat emlegetett Wikipédia segítségét. Ugyanis van egy ott lévő cikk, ami betekintést enged a számok birodalmába a témával kapcsolatban, ez alapján készítettem a táblázatot és a teljes cikket ide kattintva elolvashatjátok, ha érdekel benneteket. A számok nincsenek kőbe vésve, az alábbi adatok egyénenként rendszerint változóak.

Egy 2 éves gyerek szókincse300 szó
Egy 2,5 éves gyerek szókincse500 szó
Egy 3 éves gyerek szókincse1000 szó
Egy 5 éves gyerek szókincse2000 szó
Egy 6 éves gyerek szókincse2500 szó
Egy 7 éves gyerek szókincse3000 szó
Egy átlagember aktív szókincse3 – 5000 szó
Egy átlagember passzív szókincse5 – 10000 szó
Juhász Gyula szókincse (versei alapján)11606 szó
Petőfi Sándor verseiből kimutatható szókincse 22 – 23000 szó
Shakespeare szókincse művei alapján18 – 25000 szó
Arany János műveiben használt szókészlete 25000 szó
Jókai Mór műveiben használt szókincse40 – 45 ezer szó
KB. ENNYI MAGYAR SZAVUNK VAN60 – 100 ezer szó

Ugye érezzük most már a probléma forrását? 100 ezer szó helyett aktívan csupán 3000-5000 szót használunk mindennapi beszédünkben és úgy vélem ez a szám csökkenni fog. Ezt a passzív szóhasználatunk száma is mutatja, ami elérheti a 10 ezres kategóriát is egyénenként. Gondoljatok csak bele, van a fejetekben 10 ezer szó és nem használtok ebből a modern világ rövidítései hatására csupán 3 ezret… Holott a 60-100 ezres mennyiséghez képest ez irdatlanul kevés mennyiség.

A szókincs fejlesztése

Még nincs veszve minden, mindig ott lebeg előttünk az új esély, hogy tegyünk, gyönyörű magyar nyelvünk virágzásáért. Annak érdekében, hogy passzív szókincsünkből a szavak átemekedjenek az aktívba, sokat segíthet a keresztrejtvény fejtés, a scrabble játék vagy a rendszeres olvasás.

Nyilván bármilyen könyv megfelel erre a célra, viszont, ha igazán elmélyednénk a gondolatban, hogy márpedig fejlődni szeretnénk, úgy javasolni tudom az igazán régi műveket. Klasszikusokat, hiszen a fenti táblázat is mutatja mennyire ékesszóló egyének éltek történelmünkben, s az ő szókincsükhöz, ha felnőni nem is tudunk, mindenféleképpen érdemes lehet kezeink közé venni olykor ezeket az értékes könyveket. Például:

  • Jókai Mór – Az arany ember
  • Jókai Mór – A kőszívű ember fiai
  • Jane Austen – Büszkeség és balítélet
  • Lev Nyikolajevics Tolsztoj – Háború és béke
  • Anton Pavlovics Csehov – Sirály

Mind vaskos kötetek, de tartalmukat a világon semmi sem tudná pótolni. Mondandójuk érvényének nincs lejárati ideje… Folytathatnám a felsorolást az örökkévalóságig, mert nem csupán a magyar irodalomban vannak örök s nagy nevek, hanem az angolban, oroszban, minden népnek ott vannak az alkotói, írói, akik zsenialitásukkal az idők végezetéig beleírták magukat a történelembe.

A legfontosabb az, hogy amit olvasol, közel álljon a szívedhez és akkor olyan mértékben teheted magadévá a kötet tartalmát, érzéseit és szókincsét, amennyire csak szeretnéd. Hiszen…

Minden elolvasott könyv egy újabb megélt élet.
S miért ne élhetnénk életünket olyan minőségben, ahogy az csodás könyvek soraiban meg van írva?

*** LEGO JÁTÉKOK ***

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikk5 ok amiért érdemes felolvasni még nagyobb gyerekeknek is
Következő cikk„Fegyver s szerszám a toll.” – 75 éve hunyt el Radnóti Miklós

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .