Hogyan készítsünk igazán „tökös” képeket?

Halloween-fotózás2.jpg

Október elejétől már néhány helyen kapható, mostanra pedig már a legtöbb zöldségesnél beszerezhető fotózásunk fő kelléke. Halloween tök néven tudni fogja minden zöldséges mit is szeretnénk. Ha tudjuk mikor szeretnénk a képeket elkészíteni, akkor rendeljük meg előre, hogy frisset, szépet kapjunk, ami jól mutat majd a fotókon.

A fotózás napjának reggelére meg is érkezik a megrendelt tök a piacra, amiből érdemes többet venni. (A képeken látható tökök közül a kicsik 5 kilósak, a nagy pedig 10 kilós.)

Hol készítsük a fotókat?

Szabadban:

Ha lehetőségünk van rá, mindenképp menjünk ki a szabadba. A lehullott, színes levelek közé lerakott tök már önmagában is nagyon szépen mutat. Ha olyan szerencsénk van, hogy a nap is süt, amikor a képeket készítjük, csodálatos fényeket, színeket varázsolhatunk a képekre.

Ha olyan korú a fotóalanyunk, hogy már stabilan állni tud, akkor még rosszabb idő esetén is jobb választás a szabadtér mint egy lakás, feltéve hogy nem esik az eső. Ebben az esetben a kompozíció elkészítésénél esetenként egész extra kihívásokkal is szembesülnünk kell, nevezetesen, hogy fotóalanyunk egy percre sem áll meg. Ilyenkor megpróbálkozhatunk például azzal, hogy keresünk egy érdekes termést, katica bogarat, bármit, amivel felkelthetjük a gyerek figyelmét és azt rátesszük a tökre, vagy  egészen közel hozzá. Amíg azt nézegeti, addig lehetőségünk van rá, hogy pár jó képet készítsünk.

Jó tanács: kérjük másik felnőtt segítségét, aki odateszi a vizsgálandó „tárgyat” a tök mellé és ő hívja fel a gyerek figyelmét rá. Mi a  gépünkkel addigra már álljunk készenlétben, hogy amint megvan a megfelelő kompozíció már „csak” exponálnunk kelljen. Arra általában nem lesz időnk, hogy a gyerek figyelmét lekössük, beállítsuk a gépet és a kép elkészítéséhez szükséges, megfelelő távolságba eljussunk. Ne feledjük, az esetek többségében pár másodpercünk van meglőni az általunk megálmodott képet.

Ha a gyerek akkora, hogy még nem áll, olyan képeket a legegyszerűbb a szabadban készíteni, hogy egy felnőtt leül a földre és az ölébe veszi, mivel a hideg földre a picit már nem tehetjük le.

Zárt térben:

Amennyiben az időjárás nem olyan kegyes hozzánk, mint idén, vagy fotónk alanya olyan picike, hogy még csak fekszik, kénytelenek leszünk zárt térbe húzódni vele. Nagyon jó képek készülhetnek akkora babákról is, akik már hason fekszenek, és emelik a fejüket, felnyomják magukat, vagy négykézláb közlekednek.

Ha lehetőségünk van rá, képeinket olyan helyiségben készítsük, ahova sok természetes fény jut be. Törekedjünk rá, hogy egyenletes fény legyen a gyerek arcán (például egy ablak elé belógó redőny, függöny árnyéka ne vetüljön rá a kis arcra). Próbáljunk olyan fényviszonyokat teremteni, hogy ne kelljen zárt térben a gépünkön található beépített vakut használni. (A vaku egyébként csodálatos eszköz, de nem megfelelően használva hatalmas árnyékokat rajzolhat a képre, illetve a „kivillantott” részek feltűnően elkülönülhetnek a kép többi részétől. Ahhoz, hogy jó vakus képeket tudjunk készíteni megfelelő felszerelésre, egy kis elszántságra és sok tanulásra van szükség.)

Mikor készítsük a kültéri képeket?

Most, ősz közepén már nem olyan kemények (erősek) a fények, mint akár augusztusban is, de érdemes a délutáni órákban készíteni a képeket. Létezik egy fotós kifejezés, az ún. „arany óra”, ami nem más, mint az első és utolsó napfényes óra. Ebben az időszakban még szebbek a fények és a színek, mint a nap többi órájában, de vegyük figyelembe, hogy október végén már nagyon gyorsan megy le a nap és változnak a fények! Ne kizárólag erre az időszakra hagyatkozzunk, inkább próbáljuk meg fotózásunkat úgy időzíteni, hogy ezzel az időszakkal záruljon és nézzük meg a különbséget. Akit részletesebben is érdekel mikor van ez az időszak a www.golden-hour.com oldalon meg tudja nézni.

Mire figyeljünk mindenképpen?

A gyerekek, sok esetben még a nagyobbak is megijedhetnek a kifaragott „tökfejtől”. Elképzelhető, hogy sírással kezdődik a fotózás, ha nem vagyunk elég elővigyázatosak, vagy túl zordra sikerül a tök.

Ha az interneten rákeresünk arra, hogy „Halloween képek”, akkor sok olyat találunk ahol a tök szájában mécses vagy gyertya világít. Ezt azonban, mint fotótémát több dolog miatt sem ajánlom: egyrészt, mint már említettem a gyerek megijedhet. Másrészt, nehéz megfelelően „kiexponálni” az alapvetően sötét környezetben megtalálható tököt, aminek a közepén egy mécses ég egy gyerek mellett, akinek még a szép kis arcocskája is jól látszik.

Hogy miért? Képzeljünk el egy 10 naposnál idősebb, ébrenléti állapotban lévő gyereket, aki minimum 5 másodpercig MOZDULATLANUL marad az általunk elképzelt kompozícióban. Aki ilyen gyereket ismer, kérem feltétlen mutassa be nekem. Végül, de nem utolsó sorban talán a legfontosabb a gyermekek biztonsága, ami az égő tűz mellett nem garantálható százszázalékosan!

Amitől még érdekesebb lehet a képünk:

Szerezzünk be egyéb Halloweenhez kapcsolódó kiegészítőket (pl. boszorkánykalap, ördögszarv, varázspálca, Halloweenes díszek.) Ezeket megfizethető áron ki tudjuk kölcsönözni jelmezkölcsönzőből, vagy saját magunk is elkészíthetünk pár ilyen mókás kiegészítőt. Sokkal színesebb, érdekesebb lesz tőle a képünk. A tök önmagában is szép fotós kellék, megpróbálhatjuk egészen más típusú ruhákkal, kiegészítőkkel, beállításokkal is elkészíteni a kompozíciót.

Kísérletezzünk bátran és varázsoljuk mosolyt szeretteink arcára a szép képeinkkel. Jó szórakozást mindenkinek!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .