Itt az anyajegyszűrés ideje

Itt az anyajegyszűrés ideje

Mivel a bőr pigmentált részei még akkor is változhatnak a fény hatására, ha egész nyáron napvédő krémet használtunk, az őszi hónapok a legalkalmasabbak arra, hogy ellenőriztessük az anyajegyeinket. A gyanús jelekről, az eltávolítás lehetőségeiről dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász- kozmetológusa beszélt.

A bőrünk emlékezik

Tudomásul kell vennünk, hogy nem bánhatunk felelőtlenek a bőrünkkel, hiszen a bronzbarna színért, a leégésekért később még benyújthatja a számlát. Ugyanis a bőr minden napon töltött órát, valamint a káros UV-sugárzás hatását megőrzi, és mintegy összeadva raktározza. Vagyis minden egyes napozással és leégéssel egyre növekszik a későbbi a bőrdaganatok kialakulási valószínűsége. Ez alól nem kaphatnak felmentés a mesterséges barnulást választók sem, ugyanis a szoláriumokban használt UV-A tartományú fény szintén provokálja az anyajegyeket. Ráadásul a bőr felső rétegein áthaladva a mélyebb rétegekben okoz károsodást, így a bőr idő előtti öregedését, a feszesség csökkenését okozza. Mára már a WHO is céljának tekinti, hogy 18 év alatt tilos legyen a szolárium használat, ugyanis újabb kísérletek tanúsága szerint az UV-A fény növeli a bőrrák gyakoriságát. Bizonyított tény az is, hogy azonos fokú barnaság, függetlenül attól, hogy napfény vagy mesterséges fény hozta-e létre, ugyanakkora mértékű károsodást okoz a bőrben, és ugyanakkora bőrrák-kockázatot rejt magában.

Az anyajegyek is barnulnak

Az anyajegyek változatos méretűek és formájúak lehetnek: leggyakrabban néhány milliméteresek, világos- vagy sötétbarnák, kör alakúak vagy szabálytalanok, és a felszínük is éppúgy lehet sima, mint egyenetlen. Leginkább a bőrt ért UV-sugárzástól függően alakulnak ki, de egyes hormonális változásoknál, így például a serdülőkorban és a terhesség alatt is gyakori, hogy több anyajegy jelenik meg a bőrön, illetve a meglévők sötétednek.

Az anyajegyek azonban a fény hatására is sötétedhetnek, vagyis, ha a bőr lebarnul, vele barnulnak a pigmentált részek, az anyajegyek is. Később, ahogyan a bőrszín kopik, úgy világosodhatnak az anyajegyek is.

Ez persze nem jelenti azt, hogy nem kell óvatosnak lenni, még a bőr szintjében lévő anyajegyekkel szemben is. Sokan tévesen úgy vélik, ezek ártalmatlanabbak, mint a kiemelkedő társaik, holott éppen ezekből alakulhat ki gyakran rosszindulatú daganat. Ha tehát az anyajegyeinknél gyanús változást észlelünk, mindenképpen forduljunk bőrgyógyászhoz, hiszen az időben észlelt kóros folyamat diagnosztizálása életet menthet.

Mit kell és mit lehet eltávolítani?

– Jellemzően mi, bőrgyógyászok véleményezzük, mely anyajegyeket ajánlott vagy lehetséges eltávolítani. Ez akkor indokolt, ha pigmentszerkezete gyanúsnak tűnik, ha esztétikailag vagy az elhelyezkedése miatt zavaró – például öltözködésnél, borotválkozásnál visszatérő irritációnak van kitéve. A páciens kérésére gyakorlatilag bármelyik anyajegytől meg lehet szabadulni, ha nincs kizáró ok. – ismerteti dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász- kozmetológusa. – Szakszerű sebészeti eltávolítás esetében, a képlet teljes egészében, a széleken ép szövetekkel kerül kimetszésre, majd minden esetben szövettani vizsgálatra küldik. A rosszindulatúság gyanújával rendelkező elváltozásokat még a műtét előtt onkodermatológus (bőrgyógyász, onkológus) vizsgálja, és tesz javaslatot a műtéti tervre.

Nemrégiben kimutatták, hogy lézerrel nem ajánlatos festékes anyajegyeket eltávolítani, mivel így legtöbbször csak inkomplett eltávolítás lehetséges, valamint a lézerfény stimuláló hatása révén akár rosszindulatúvá is válhatnak. Ha azonban egy gyanús anyajegyet időben, sebészileg eltávolítunk, akkor azzal akár életet is menthetünk. Mindehhez azonban elengedhetetlen az évenkénti anyajegy-szűrés!

www.oxygenmedical.hu

 

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .