Karácsonyi készülődés

Karácsonyi készülődés

Korunk változó világában az emberek többsége igyekszik igazi jelentéssel megtölteni a karácsonyát. Ez fokozottan igaz azokra a családokra, akik először élik át az ünnepet családként, akik meghatottan lesik gyermekük csillogó tekintetét, amikor először tekint fel a fényben tündöklő fára.

Miről szól a karácsony?

Erre az egyszerű kérdésre egyből mindenki fejében a következő kellemes dolgok valamelyike jut eszébe: béke, szeretet, meghittség, család, együttlét és még sorolhatnánk.

Aztán kicsit körülnézve kijózanodunk a mindennapjainkban átélt valóságtól. Hisz mit tapasztalunk nap, mint nap? Az ünnepek előtt mindenki őrült rohanásba kezd, és ahogy közeledik a szent este, egyre nagyobb teher nehezedik a vállunkra. Hiszen tökéletes karácsonyt szeretnénk varázsolni otthonunkba, így gondolataink egyre inkább az ünnepek körül forognak, és a feszültség egyre jobban felőröl bennünket.

„Kinek nem vettem még ajándékot? Jó még az égősor? És a díszek? A szomszéd már szépen feldíszítette az ajtaját, nekem is kellene… És a fa! Élő legyen, gyökeres, vagy vegyek műfenyőt? És mit főzzek, és ahhoz mit vegyek?… Hol? … Merre? … Mikor? … Mit?! Segítség!!!”

Ebből is látható, hogy a mai világunkban a karácsony közeledtével a kulcsszó a vásárlás lett. Mindenhol karácsonyi vásárokba ütközünk, messziről hívogatnak az ünnepi kirakatok elhitetve, hogy meghitt, békés légkör megteremtéséhez még szükség van arra az asztaldíszre, és a gyertya összeállítást sem hagyhatjuk a boltba. A tollakból összeállított szárnyú műanyag angyalka nélkül meg nem lesz teljes az ünnepünk… Na persze! Pedig nagyon sokan elfelejtik, hogy az ünnepi hangulatot nem lehet megvenni, mert ilyen bolt nem létezik. Szerencsére! Rá kell végre ébredünk arra. hogy pont ez az idegbeteg „meghittség-hajsza” foszt meg minket a karácsony valódi varázsától.

Itt az idő, hogy két bolt között végre megálljunk, és feltegyük magunknak a kérdést: milyen karácsonyt szeretnénk teremteni magunknak? Ha valóban meghittet akkor tartsunk be néhány alapvető szabályt. Íme:

Bevásárlás

Tervezzünk meg előre mindent. Gondolkodjunk el azon, hogy kinek milyen ajándékkal tudnánk örömet, igazi meglepetést okozni. Ne drága, nagy, látványos ajándékba gondolkodjunk, inkább apró figyelmességekben. Ne felejtsük el azt sem, hogy sok ajándékötletet megvalósíthatunk saját kezünk által.

Beszéljük meg életünk párjával az ünnepi menüt is és készítsünk részletes bevásárló listát. A listán jelöljük be azokat a tételeket, amit az utolsó napra kell hagynunk. Az ünnepi menühöz az italkínálatot is tervezzük meg.

Ekkor ellenőrizzük a díszeket, izzósorokat, hogy a kellő pillanatban elég csillagszóró, pótégő álljon rendelkezésünkre.

Időbeosztás

Ha listáink elkészültek, állítsuk össze az ünnepi készülődés naptárát, és törekedjünk arra, hogy a napokra lebontott teendőinket az adott időpontban végezzük el.

Listáink és a naptár segítségével tervezzük meg, hogy mit, hol és mikor fogunk beszerezni. Figyeljünk arra, hogy tartós élelmiszereket jóval előbbre megvehetjük, de vannak olyan tételek, amit közvetlenül az ünnep előtti nap kell megvásárolni. A kozmetikust és a fodrászt is iktassuk be az ünnepi naptárunkba, és ne felejtsük el azt sem, hogy férjeink is jól bevonhatók a készülődésbe. Ha jól gazdálkodunk az idővel, elkerülhetjük a felesleges idegeskedéseket, nem leszünk fáradtak, kimerültek szentestére.

Ajándékcsomagolás

Ha fáradságos munkával kitaláltuk, megvásároltuk vagy elkészítettük szeretteinknek az ajándékot, csomagoljuk is be. Ne hagyjuk a csomagolást az utolsó estére, mert addigra nem lesz türelmünk ilyenekkel bíbelődni és a legszebb ajándék is veszít értékéből, ha nem megfelelően öltöztetjük ünneplőbe.

Ünnepi alkalomhoz vehetünk mintás és egyszínű csomagoló anyagot. Mintás papírhoz egyszerű csomagolás illik, egyszínű szalaggal, vagy szalagcsokorral díszítve. Egyszínű csomagolóanyaghoz párosíthatunk extrém csomagolást, vagy élénk, vidám díszítéseket. Azonban arra legyünk tekintettel, hogy férfiaknak markánsabb csomagolás, nőknek finomabb, lágyabb, míg gyermekeknek játékos csomagolás dukál. Figyeljünk arra is, hogy a csomagolásunk színvilága illeszkedjék a karácsonyfa színeihez, és ne feledkezzünk el az ajándékkísérőkről sem.

Rokonlátogatás

Szeretet ünnepén összejön a család. Ilyenkor tegyük félre az ellentéteket, emelkedjünk felül sérelmeinken és ünnepeljünk őszinte szívvel. Bocsánatot kérni, illetve a felkínált bocsánatot elfogadni ilyenkor sokkal könnyebb.

Vendégségbe ne menjünk üres kézzel, vigyünk valami apróságot, magunk készítette süteményt, amivel kifejezhetjük köszönetünket a háziasszony felé, hogy finomságokat varázsolt számunkra az asztalra.

De ami a legfontosabb

Az ünnepi készülődés során egy pillanatig se feledkezzünk el arról, hogy a legszebb ajándék, ha a lehető legtöbb időt töltjük a szeretteinkkel. Gyermekeink számára az a legjobb ajándék, ha apa és anya együtt játszik vele a fenyőillatú szobában. Tehát, idén ajándékozzunk sok-sok időd szeretteinknek, hogy az ünnep ne őrült rohanásból, idegtépő készülődésből, hanem valóban a szeretetről, békéről, meghittségről, együttlétről szóljon.

Judit A. Lindberg
Az idő ajándék

Szakíts időt a nevetésre, az ölelésre, a könnyre!
Szakíts időt, kívánj valamit, álmodozz, remélj!
Szakíts időt a csodára, az elmélkedésre, az emlékekre!
Szakíts időt, beszélgess, hallgass, légy mások között!
Az idő ajándék.
Szakíts időt a szeretetre idén karácsonykor is!

hirdetés