
Témakörök: könyvelés, adótanácsadás, vállalkozásindítás, non-profit könyvelés
A szakértő elérhetőségei:
honlap: vallalkozasinditas.hu
e-mail: [email protected]
telefon: 06 30 342 5600
14 éves könyvelői háttérrel (Reg.sz.: 124445) várom a kérdéseket magánszemélyek adózásával, egyéni vállalkozások, társas vállalkozások alapításával, alapítást megelőző teendőikkel kapcsolatosan. 1997. óta egyéni vállalkozások, őstermelők és társas vállalkozások (Bt-k, Kft-k) könyvelési feladatait, 2006-tól pedig nonprofit szervezetek könyvelését is végzem. Szakmai ismereteimet a közgazdasági érettségi után mérlegképes tanfolyamon szereztem, majd közgazdászként számvitel specializáción végeztem a főiskolát.
14 évvel ezelőtt a fiam születésével kezdődött el az itthoni, könyvelői pályafutásom. Először csak megbízási szerződéssel, majd pedig már családi vállalkozás keretein belül végzem a könyvelési/tanácsadási tevékenységet. 1997 óta könyvelünk egyéni vállalkozókat és társaságokat. Betéti Társaság formájában 2003. óta működünk. 2006. óta pedig vállaljuk non-profit szervezetek teljeskörű könyvelését.
Különleges ajánlataink:
- Indulás előtti tanácsadás
- Bejelentési kötelezettségek teljesítése
- Számviteli politika, szabályzatok igény szerinti elkészítése
- Hatóságok előtti képviselet meghatalmazás alapján
Standard számviteli szolgáltatásaink
- Könyvelés egyszeres és kettős könyvvitel szerint
- Naplókönyv, pénztárkönyv vezetése
- Vállalkozó kivét számfejtése,
- Bevallások,adatszolgáltatások elkészítése és ügyfélkapus továbbítása
- Teljes körű bérszámfejtés
- Analitikus nyilvántartások vezetése
Sok gyed/gyes-en lévő édesanya keres fel azzal a kérdéssel, hogy vállalkozni szeretne, illetve csak vállalkozói formában tudna a gyermek mellett dolgozni. Viszont nincs tisztában azzal, hogy ezt milyen formában, milyen költségek mellett tudja megtenni.
Munkám során rájöttem, hogy a legfontosabb döntés a vállalkozásindítást megelőzően következik be. Már a vállalkozás indításakor olyan fontos kérdésekről kell dönteni, mint az áfakörbe való belépés, adózási mód választása. Már a társasági szerződés írásakor szükség lenne könyvelői tanácsadásra, hiszen nem a magas járulékfizetési terhek miatt nem mindegy, hogy mi tartalmaz a társasági szerződés. Sokszor mondatokon, szavakon múlik az esetleges alacsonyabb mértékű járulékfizetés. Ezért ma már nélkülözhetetlen egy könyvelő/adótanácsadó közreműködése a vállalkozásindítást megelőzően.
Amennyiben Ön is vállalkozásalapításon gondolkodik, illetve már meglévő vállalkozásával gondjai vannak, nem tudja hogyan tovább, írja meg a gondját. Segítek megoldást találni.
Kérdezni a hozzászólásoknál tudsz és a választ is itt találod majd meg. Ha szeretnél azonnal értesülni róla, jelöld be, hogy kérsz e-mail értesítést, ha hozzászólás érkezik.
Felhívjuk szíves figyelmed, hogy szakértőink válaszai nem minősülnek a Ptk. alapján megbízásnak, a válaszokban foglaltakat az általad, saját felelősségedre felvázolt adatközlésen alapulnak, melyekért felelősséget vállalni nem tudunk.
Kedves Ildikó!
A következő lenne a kérdésem: 14 éves fiam után jogosult vagyok a családi pótlékra, jelenleg éretttségiző- 18éves elmúlt-lányom ha felvételt nyer egyetemi alapképzésre, jár-e utána vmilyen juttatás? családi pótlék, illetve családi adókedvezmény? az ide vonatkozó szabályok, szerintem nem egyértelműek.
Előre is köszönöm a választ? üdvözlettel: Andrea
Családi adókedvezmény akkor jár, amennyiben családi pótlékot kap a gyermek után. De ilyen jellegű TB-s kérdésekben sajnos nem vagyok szakértő, ez külön szakterület. Véleményem szerint igen, jár családi pótlék, majd igazolás kell az egyetemi alapképzésről.
Kedves Ildikó,
a családi adókedvezményről lenne kérdésem. Elváltam, a feleségem képviseli jogilag a kettő közös, kiskorú lányunkat, jelenleg ő kapja utánuk a családi pótlékot, bár közös felügyelet van és félidőben velem vannak. Feleségemnek azóta van egy harmadik lánya is. Én most házasodtam és várandós a felségem, túl vagyunk több mint 90 nappal a fogantatáson. Mivel én lényegesen többet keresek mint a volt feleségem, van-e mód, hogy:
Kérdés 1. év közben én igényeljem vissza a családi adókedvezményt a 2 lányom + a magzat (majd később 3ik gyermekem) után , valamint
Kérdés 2. hagyhatunk-e mindent úgy, ahogy jelenleg van, de év végén az én adóbevallásomban, mivel én többet kerestem, én igénylem vissza az elvi maximum mínusz a volt feleségem által évközben már visszaigényelt összeg különbözetét, hogy ne vesszen el ez gyermekeink számára? Köszönöm, Joci
Kedves Ildikó!
Segítségre lennem szükségem.
2010. szeptemberében szültem. Előtte folyamatosan biztosított voltam több évig, de a szülés megelőzően 2010 februártól új munkahelyen voltam. Bruttó 90.000 volt a bérem, de táppénzre kellett mennem a baba egészsége érdekében. Ez a szülést megelőző 4 hónap volt-szülésig. 2011 március közepéig TGYÁS-t kaptam, ma már GYED-et kapok. Mi a GYED jövedelemalapja? A 2010-es vagy a 2009-es évi jövedelmem? És hány százalék a jövedelemnek?
Keveslem amit kapok. És a TGYÁS-t melyik jövedelmem alapján kellett számítaniuk? (A munkáltatóm kifizetőhely, nem tudom hogy emiatt más szabályok érvényesek-e!?)
Továbbá GYED alatt milyen formában javasolna legcélszerűbbnek egy szezonális vállalkozást? Válaszait nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Ivett
A vállalkozással kapcsolatos kérdésre tudok válaszolni, más kérdésekben TB tanácsadó tud Önnek segíteni.
GYED alatt vállalkozás nem folytatható, jövedelmet nem szerezhet. (természetesen alkalmazott dolgozhat, csak Ön nem)
Mindenképpen más nevén legyen a vállalkozás, főleg ha szezonális.
Kedves Ildikó!
Segítségét szeretném kérni!
Elvileg júniusban járt volna le a GYES az első kisfiam után, a munkáltatóm nem kíván tovább foglalkoztatni, ezért még tavaly nyáron aláírtuk a közös megegyezéses felmondást ez év június végi dátummal. Miután megtörtént az aláírás, rá egy héttel derült ki, hogy második babánkkal vagyok várandós, március 30-án meg is született második kisfiam. Jelenleg TGYÁS-t szeretnék igényelni, ezért a munkáltatóm felajánlotta, hogy kitoljuk a felmondás dátumát októberre, amikor már elvileg GYED-et kapok. Kérdésem a következő: ha úgy történik a közös megegyezéses felmondás, hogy GYED-en vagyok, kaphatom-e továbbra is a kisfiam 2 éves koráig a juttatást?
Válaszát előre is köszönöm!
A közös megegyezés nem lehet felmondás. Nem javaslom, hogy közös megegyezéssel megszüntetni a munkaviszonyt. Ha a munkáltatója nem kívánja Önt foglalkoztatni, akkor mindenképpen fel kell mondania, viszont a gyed feltétele, hogy az igényléskor biztosítási jogviszony fennálljon.
TB tanácsadó felkeresését javaslom Önnek.
Kedves Ildikó!
Jogi tanácsadójuk, Dr. Füredi Gabriella javasolta, hogy kérdezzem meg Önt is az alábbi ügyben:
Július 2-án jár le legkisebb gyermekünk 8. születésnapján a GYET. Eddigi munkáltatómnál még tavaly tavasszal szüntettem meg a munkaviszonyom, miután évekig fizetés nélküli szabadságon voltam, és már nem szándékoztam oda visszamenni (a távolság miatt). Most viszont örömmel várjuk negyedik gyermekünket, aki reményeink szerint október elején fog születni. Milyen lehetőségek vannak vajon a társadalombiztosításnál a köztes időszak áthidalására, ha korom miatt veszélyeztetett terhességet állapítottak meg? Válaszát előre is köszönöm: Zül
Mindenképpen TB tanácsadó felkeresését javaslom Önnek, én könyvelésben, adózásban tudok segíteni, ez pedig már külön terület.
Kedves Ildikó!
3 gyermekes anyukaként 2011. júniusában, a Gyed lejártával megyek vissza dolgozni a régi munkahelyemre. Szeretném tudni, hogy kérhetem-e ettől az időponttól a családi adókedvezmény figyelembe vételét a munkáltatótól, vagy erre már csak a jövő évi adóbevallásban lesz lehetőség?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv. Heni
CSaládi kedvezményt bármikor lehet igényelni, amikor valakinek bérjövedelme van. Tehát amikor visszamegy a GYED lejártával dolgozni, lehet igényelni.
AZ1
Kedves Ildikó,
Most várjuk első gyermekünket, nem vagyunk házasok a párommal, de egy háztartásban élünk. Mivel elmúlt a magzatunk 91 napos, így igényletük a családi adókedvezményt a Párom munkahelyén. Gondoltuk így egyszerűbb lesz, nekem úgyis jön majd a táppénz, gyes, gyed stb. viszont a munkahelyén csak most közölték velünk (kb. 2 héttel a leadás után), hogy mivel nem vagyunk házasok, ezért a Babánk születéséig csak én vehetem igénybe. Az én munkahelyemen nem tudnak ilyen jogszabályról, rendeletről.
Az lenne a kérdésem, hogy jogos ez a kifogás a Párom munkahelye részéről? Valóban létezik ilyen szabályozás?
Előre is köszönöm válaszát!
Ködzönettel:
Tünde
Szia Tünde!
Bocsánat h. a szakértő előtt válaszolok, de én is türelmetlen szoktam lenni ilyen esetekben, gondolom örülsz ha minél előbb megtudod a választ 🙂
Konkrétan tudom h. jól mondták a férjed munkahelyén, mi is azért házasodtunk össze gyorsan h. a férjem vehesse igénybe a családi kedvezményt. Egyébként ezt utólag is igénybe vehetitek mikor az éves adóbevallásodat készíted majd jövőre, csak akkor ciki, ha nincs havi 10 ezer az adód, mert akkor nem tudod maximálisan kihasználni a kedvezményt.
Amúgy meg a munkahelyed ezek szerint nincs a toppon, azért érdemes leadni náluk azt a papírt amit a férjed mh-én csak értelem szerűen rád nézve kitöltve.
Remélem segítettem.
Üdv
Szia Eperke,
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, olyan kedves vagy, hogy írtál:) Igen, időközben megigényeltem én, most van folyamatban, úgyhogy elvileg ehónaptól már kapom.
Köszönöm mégegyszer!
Üdv:Tündi
Tisztelt Ildikó!
Szeretném megkérdezni,hogy segíthetek e édesanyám vállalkozásában juttatás nélküli segítő családtagként,hogy a gyedem megmaradjon?
Előre köszönöm válaszát!
Tisztelettel:Vica
Kérem keressen meg emailben, mert a kérdése összetett.
[email protected]
Kedves Ildikó!
Szeretném megkérdezni, hogy a helyzetemben mi a helyes? 2008 szeptemberében született meg a kislányom. 2009 februárjától GYED-et kaptam utána. 2010.szeptemberében GYES-t kellett volna igényelnem, de 2010. január 27.-én megszületett a kisfiam, így GYED helyett igényeltem TGYÁS-t, majd GYED-et. A kérdésem az, hogy 2010-es adóbevallásban a GYED-ből is igényelhetek-e vissza adót?
Válaszát előre is köszönöm:
Adót abból lehet visszaigényelni amit többletként Öntől levontak. Mivel nem látom a számfejtést, így erre a kérdésére nem tudok válaszolni.
Üdvözlöm!
A válasza logikus, természeten év közben folyamatosan vonták az adóelőleget a járandósságaimból. Még azt szeretném megtudni, hogy az 1., vagy a 4.-es sorba kell-e beírni az adobevallási nyomtatványban.
Kedves Hölgyem!
Szeretném megkérdezni : Január első napjaiban azt kellett ráírnom egy nyilatkozatra, amelyen áthútattak velem néhány rublikát: Az adójóváírást nem igénylem.
Néhány nappal később olvastam a neten, ez jár a „kispénzű ” embereknek. Többször szóltam ennek rendezéséért főnökömnek.A válasz nem volt. Ha jár miért nem vették észre a cégnél „fennt” hogy tévedés történt? Visszakapom ami nekem jár, és mikor ,ill. intézkedjem magam? Köszönöm válaszát!Betti
Kedves Betti!
Bármikor lehet igényelni az adójóváírást. A cégnél nem vehették észre, hiszen ezt Önnek kell eldönteni, hogy havonta igényli -e vagy sem. Illetve ha nem igényli akkor az apeh-al lehet év végén a bevallásban elszámolni.
Tehát ettől Ön nem esik el, csak később jut hozzá. Amit a cég befizet azért mert nem igényelte az adójóváírást, az fogja az adóhatóságtól visszakapni adójóváírás címén.