Kőbányán az Önkormányzat és intézményei összefogtak a civilekkel a helyi családokért

Új, időszakos gyermekfelügyeleti szolgáltatással állnak a kisgyermekes családok részére kőbányán. Két, könnyen elérhető intézmény várja azokat a kisgyermekeket, akik még otthon vannak szüleikkel, de a felnőttek napi ügyeinek intézése során nem tudják elhelyezni gyermeküket, például a hivatali ügyintézés, vagy a munkakeresés idejére, vagy amikor állásinterjúra mennek egy új munka reményében. A X.kerületben sikerült elsőként kialakítani azt a bölcsődei szociális munkás munkakört, amely már az egy és három éves korú gyermeket nevelő kőbányai családok nehézségeinek leküzdésében, a problémák korai felismerésében nyújt segítséget a szakemberek által.

Hivatalosan lezárult az „Összefogás Kőbánya Családjaiért” vagyis a munka és a magánélet összehangolását segítő helyi kezdeményezések, a rugalmasságot növelő helyi, innovatív kezdeményezések című pályázat, amely az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Programjában került megvalósításra.

Az Európai Unió társfinanszírozásával létrehozott tizenkilenc hónapig tartó projektet a Budapest Főváros X. kerület Kőbányai Önkormányzat és a Fehér Kereszt Gyermekvédő Alapítvány közös konzorciumban bonyolította le.

A projekt – amely 2013.április 1-től – 2014.október 31-ig tartott – fő célja az volt, hogy a helyi lakosoknak, helyi igényekre épülő, innovatív megoldásokat kínáljon. A projekt támogatásának köszönhetően megkönnyítettük az ügyintézések kapcsán felmerülő gyermekfelügyeletet több helyen a kerületben. Képzéssel segítettük a munkába állást a kerületi lakosoknak, tanulóknak, szakmai megújuláshoz biztosítottunk képzéseket a kőbányai intézmények dolgozói számára, továbbá segítettünk a kerületben élőknek és dolgozóknak abban, hogy újszerű megoldásra törekedjenek a családi életben adódó szociális gondok elhárításában.

Az Összefogás Kőbánya Családjaiért elnevezésű program projektzáró konferenciáján elhangzott, hogy a projektbe két kerületi bölcsőde vett részt; az Apraja Falva Bölcsőde és az Apró Csodák Bölcsőde, ahol az ideiglenes gyermekfelügyeleti szolgáltatást, a közel két év leforgása alatt összesen 2971 alkalommal vették igénybe a szülők és a gyerekek.

A projekt időszaka alatt kialakításra került egy új játszószoba, amely tejes berendezésében megújult, a fejlesztő játékok széles palettája kerültek megvásárlásra a szolgáltatás magas színvonalának biztosításához. Mindkét bölcsőde udvarára, EU- konform játszótér került, mászókával, csúszdával kiegészítve.

A projekt befejezése után az Önkormányzat támogatásával 2014.december elsejétől mindkét bölcsődében megmarad ez a szolgáltatás. A délelőtti időszakban 9-13 óra között a játszó csoportban vehető igénybe a gyermekfelügyelet. Ha valakinek ennél hosszabb időre lenne szüksége gyermeke felügyeletére, erre is lehetőséget biztosítanak, a bölcsődei csoportba elhelyezve a gyermeket. A szolgáltatás díja ettől az időszaktól kezdve 400,- Ft/óra lesz, emellett a gyermek étkeztetését kell kifizetnie a szülőnek.

A projekt további innovatív eleme, az országosan egyedülálló, bölcsődei szociális munkakör kialakítása, amely az iskolai szociális munkás mintájára került kialakításra, figyelembe véve a bölcsődei korosztály egyéni, speciális igényeit. A projekt lezártával, ez a munkakör továbbra is megmarad, támogatva a kisgyermeket nevelő családokat.

A pályázatban a Fehér Kereszt Gyermekvédő Alapítvány szervezésében kerültek lebonyolításra azok a képzések, amelyek a helyi lakosoknak, tanulóknak és a pályázatot megvalósító – Kőbányai Egyesített Bölcsődék és a Bárka Szociális és Gyermekjóléti Központ – szervezetek szakembereinek kerültek kialakításra. A képzések között a kőbányaiak munkaerőpiacra való visszajutását könnyítő álláskeresési csoportfoglalkozás, foglalkoztatást elősegítő családi napközi vezető képzés és házi gyermekfelügyeleti képzés valósult meg az elmúlt több, mint másfél év alatt. A szakemberek részére olyan oktatások kerültek megszervezésre, amelyek segítették az intézmények, a létesítmények közötti szakmai együttműködést, amelyek támogatták a KEB és a Bárka KCSSZ közötti szakmai munkarendszer kialakítását és a szorosabb együttműködés lehetőségét.

A helyi civil szervezetek és vallási közösségek bevonásával segítettük a generációk együttműködését, családsegítő foglalkozásokat szerveztünk. Megszervezésre került a helyi közösségek találkozását és együttműködését segítő „Jelenlét” nap.

A fenti pályázat hosszú távú célja, hogy a projektben megvalósított innovatív fejlesztéseket, és azok eredményét a jövőben továbbra is élvezhessék a kőbányai családok.

További információ kérhető: Csiszér Éva, szakmai vezetőtől a 06-20/593-5571 telefonszámon vagy az [email protected] címen.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .