Mamák mumusai: monotonitás és magány

monotonitás, magány

Édesanya lettél, mégsem lubickolsz abban a mindent elsöprő boldogságban, amit mindig elképzeltél? Imádod a kisbabád, de néha nagyon egyedül érzed magad otthon vele? Felőrölnek a kisgyermeked körüli állandó feladatok és a napirend monotonitása? Ne aggódj, sok fiatal anyukának vannak hasonló problémái!

Az anyaság óriási változást hoz a nők életébe, és ez főként azoknak okozhat nehézségeket, akik korábban mozgalmas, pörgős életet éltek. Lássuk, mit lehet tenni, hogy az otthon töltött éveket minél harmonikusabban élhesd meg csemeté(i)ddel!

Fogadj el segítséget!

Mivel olyan világban szocializálódtunk, ahol az önállóság és a problémamegoldó képesség alapvető követelmények, sok kismama úgy próbál tökéletes anya és háziasszony lenni, hogy minden segítséget elutasít.

Hidd el, nem kell mindent egyedül elvégezned! Ha a nagymama, nagypapa, unokahúg, stb. szívesen beszállna a baba körüli teendőkbe, játszana kisfiaddal/ kislányoddal, vagy bepakolná helyetted a mosogatógépet, élj a lehetőséggel! Ők örülnek, hogy segíthetnek, Te pedig egy kis szabadon felhasználható időhöz jutsz. Az sem mellékes, hogy ha a csemetéd pici korától hozzászokik, hogy mással is jól érezheti magát, akkor könnyebben elenged majd házon kívüli programokra.

Apát is érdemes minél több mindenbe bevonni, ez erősíti a kapcsolatát a gyermekkel és jobban megérti a Te problémáidat.

Ápold a kapcsolatot a barátnőiddel!

Szerencsés eset, ha egy baráti körben a babák születésének ideje közel esik egymáshoz. Ilyenkor adott a lehetőség, hogy barátnőiddel együtt készüljetek fel a kicsik érkezésére, együtt tologassátok a babakocsit, közös baba-mama programokat szervezzetek.

Gyakran megtörténik azonban, hogy gyerekvállalás előtt a párok elköltöznek – nagyobba, zöldebbe, sajátba, stb. A régi barátnők egészen távol kerülhetnek egymástól, ami megviseli a női lelket. A babák születésével pedig a mozgástér egy időre igencsak beszűkül, az anyák egyre elszigeteltebbnek érezhetik magukat. Ha messze vannak a barátok, érdemes legalább havi egy hétvégi összejövetelt szervezni, még akkor is, ha kezdetben az együtt töltött idő nagy részében az anyukák a hálószobában szoptatnak, az apukák pedig a nappaliban kómáznak. Fontos, hogy megosszátok egymással a tapasztalataitokat, a családok jó ötleteket adhatnak egymásnak.

Ahogy a gyerekek növekednek, ők is egyre jobban örülnek majd ezeknek a találkozásoknak, és egyszer eljön az idő, amikor már szépen eljátszanak egymással, Te pedig végre nyugodtan kávézhatsz a barátnőiddel, az apukák pedig sörözhetnek a grill mellett (mint a régi szép időkben).

Kevésbé szerencsés eset, ha a barátnőid számára még nem jött el a babázás ideje. Ilyenkor előfordulhat, hogy úgy érzed, nem értenek meg, hiszen különböző élményeket éltek át és egészen más problémákkal kell szembenéznetek. Azonban nem szükségszerű, hogy ez a barátság végét jelentse, hiszen Neked is felüdülés, ha van valaki, akivel kiszakadhatsz a pelenkázás – szoptatás – altatás univerzumból. Ne sértődj azonban meg, ha a barátnőid nem érdeklődnek intenzíven a kicsid legújabb aranyköpései iránt, gondolj arra, hogy régen Téged sem foglalkoztattak túlzottan a nyelvi érés különféle fázisai.

Mozdulj ki a kicsivel!

A babák és a kisgyerekek számára fontos a napirend és a rendszeresség, ez azonban nem jelenti azt, hogy minden napnak ugyanazon forgatókönyv szerint kell zajlania. Rengeteg programlehetőség áll rendelkezésre már egészen kicsi kortól: bébiúszás, baba-mama foglalkozások, zenebölcsi, babajóga, stb. Sok helyen a védőnők szerveznek babaklubot a környékbeli anyukák és gyerekeik számára. Ezeket a programokat mind a picik, mind az anyukák élvezik és jó alkalmat jelentek új ismeretségek kialakítására.

A csemete növekedésével egyre többféle program jöhet szóba, nagy élményt jelent, ha a szokásos séta vagy játszótér helyett állatkertbe, bábszínházba, vagy játszóházba mentek. Természetesen nem lehet figyelmen kívül hagyni a kicsi bioritmusát, és a napirendet rugalmasan alkalmazva kell időzíteni az indulást, az étkezést és a hazatérés időpontját. Az egész napos programok általában akkor működnek, ha gyermeked hajlandó a saját ágyán kívül is aludni (pl.: babakocsiban, utazóágyban, kendőben).

Anyának kimenője van!

„Az anyaság nehéz meló”, ahogy Miranda mondja a Szex és New York második részében. Neked is szükséged van egy kis kikapcsolódásra, feltöltődésre, hogy aztán újult erővel, jókedvűen legyél képes a csemetéiddel foglalkozni. Az első gyerekes anyukák sokszor nehezen szánják rá magukat, hogy akár csak egy rövid időre is elszakadjanak kisbabájuktól, mert úgy érzik, ők az egyetlenek, akik megfelelően el tudják látni a kicsit. Pedig érdemes bizalmat szavazni Apának, nagyinak, vagy egy képzett bébiszitternek, mert akár egy kis séta, vagy egy félóra úszás is segíthet abban, hogy megőrizd lelkiegyensúlyodat. Ha tudod, hogy a kicsi olyan személlyel van, akivel jól érzi magát, akkor később már hosszabb időre is képes leszel elszakadni tőle. Válassz olyan programot, ami igazán kedvedre való: sport, mozi, színház vagy vásárlás a barátnőkkel, esetleg romantikus vacsora Apával.

Egy pici baba megfoganásával a nők új életszakaszba lépnek, ami csodálatos dolgokat hoz el számukra, ugyanakkor nehézségek elé is állítja őket. Ne felejtsd el: a családnak nyugodt és derűs mamira van szüksége, amivé akkor tudsz válni, ha a saját szükségleteidet is figyelembe veszed.

fotók: freedigitalphotos.net
hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .