Mi állhat a gyakori menstruáció hátterében?

gyakori menzesz, menstruáció

A 21 napnál gyakoribb menzesz egyebek mellett hormonális egyensúlyzavarra is utalhat, ezért mindenképpen szakorvosi vizsgálatra van szükség. Dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

A menstruációt bonyolult folyamatok befolyásolják, előfordulhat időnkénti eltérés: korábbi vagy későbbi vérzés, gyakori és ritkább menstruáció. Amennyiben valakinek rendszerint 28 napra jön meg a menstruációja, nem kell aggódnia, ha egy-egy alkalommal ez hamarabb vagy később következik be. Befolyásolhatja a menstruációt a stresszes életmód, a nem megfelelő táplálkozás, illetve bizonyos gyógyszerek szedése, illetve életmódbeli változások vagy az erőteljes fizikai aktivitás.

Pontosan mi számít rendellenes menstruációs vérzésnek?

Számos probléma lehet a gyakori menzesz hátterében!

A Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza elmondta: amennyiben túl gyakori vérzés a probléma, annak hátterében szervi elváltozás állhat (gyulladás, ciszta vagy daganat), esetleg hormonális egyensúlyzavar, emellett a fokozott vérvesztés önmagában is veszélyes és további szövődmények forrása lehet.
A túl gyakori menstruáció vagy folyamatos vérezgetés hosszú távon vérszegénységhez vezethet akkor is, ha az egy-egy alkalommal történő vérvesztés nem látszik jelentősnek. Ebben az esetben mindenképpen keresse fel kezelőorvosát!

Meddőség, menstruációs problémák – az ösztrogén dominancia tünetei

Rendszeres nőgyógyászati kontroll

A havi vérzést bonyolult hormonális folyamat szabályozza, és ha a rendszerbe hiba csúszik, érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi áll pontosan a hátterében, majd elkezdődhet a megfelelő kezelés – tette hozzá dr. Hetényi Gábor. Problémát jelenthet a megszokottnál ritkábban jelentkező menstruáció, illetve az is jelzésértékű lehet, ha az átlagosnál bővebb vérzést tapasztal a nő. Amennyiben a vérzések mennyisége csak a későbbi időszakban nőtt meg, még inkább nőgyógyászati okokat kell keresni. A továbbiakban ezekkel a problémákkal is foglalkozunk.

Forrás: Nőgyógyászati Központ

Erről a témáról még a Betegségek rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .