Miért köhög a gyerek éjszakánként?

Miért köhög a gyerek éjszakánként?

A nap egyik legjobb része, amikor a gyermekedet ágyba téve végre ledőlhetsz aludni. Ám ez a nyugodt érzés könnyen elszáll, ha meghallod, hogy a kicsi köhögni kezd. Valószínűleg te is tapasztaltad, hogy a köhögések gyakoribbak éjszaka, és ez nem csak neki, de az egész családnak megnehezíti a pihenést. Nézzük most meg ennek a jelenségnek a lehetséges okait, és kezelési módjait.

Az éjszakai köhögés okai

Kisgyerekek esetében igen különbözőek lehetnek a magyarázatok, az allergiától kezdve a krónikus megfázáson át egészen a gyakori orrfolyásig, mely utóbbi köhögést válthat ki, amikor a test fekvő állapotba kerül. Azt asztmának van egy fajtája, ami leginkább éjszakai köhögésben nyilvánul meg, illetve a reflux is kiválthat köhögési ingert, ha a gyermek vízszintes pozícióba kerül. Öt év alattiaknál jó eséllyel krupp is okozhatja – ez a betegség hangos szamárköhögésben nyilvánul meg, ami éjszakára sokkal intenzívebbé válik. Összességében bármi is váltja ki az éjszakai köhögést a gyermekeknél, az esetek nagy többségében ez nem súlyos, aggodalomra tehát nincs komoly okunk. Ami miatt viszont mégis érdemes foglalkoznunk a lehetséges kezelési módokkal, az a nyugodt alvás megteremtése.

Kezelési módok

A legtöbb esetben nem szükséges köhögés elleni gyógyszereket alkalmazni, pláne, mert a többségük négy évesnél fiatalabb gyermekeknél komoly mellékhatásokat is okozhat. Próbára érdemes módszer a lefekvés előtti órákban a párologtató használata a hálószobában, főleg télen, amikor egyébként is szárazabb a levegő a lakásban. Az egy évnél idősebb gyermekeknek próbáljatok egy kis mézet adni lefekvés előtt, akár meleg teába keverve, akár simán egy teáskanálnyit lenyelve. Ha azonban mindenképpen köhögési elleni szert szeretnél bevetni, konzultálj előtte a gyermekorvossal a megfelelő gyógyszer kiválasztásáról és adagolásáról!

>> PÁRÁSÍTÓK, PÁRÁTLANÍTÓK, LÉGTISZTÍTÓK <<

Ritka esetben előfordulhat, hogy a gyermek olyan erősen köhög, hogy elhányja magát. Ez leginkább akkor veszélyes, ha fekve, álmában történik mindez. Ha nálatok már előfordult köhögés miatti hányás, akkor mindig győződj meg róla, hogy a párna, amin alszik kellően magasan van, így sokkal kisebb az esélye a fulladásnak. Továbbá érdemes lehet a párnája mellé törülközőt teríteni, hogy arra hányhasson ha szükséges, amíg nem elég nagy ahhoz, hogy kimenjen a fürdőszoba amikor érzi, hogy jön az inger.

People, Woman, Mother, Child, Kid, Baby, Girl, Kiss
pixabay

Mikor forduljatok orvoshoz?

>> GYEREKSZOBA KELLÉKEK, BERENDEZÉSEK <<

Ha a gyermeked megfázással küzd, és az okozza a gyakori köhögést, igazából nincs szükség orvosi ellátásra, csak egy kis szülői gondviselésre. Ám vannak bizonyos esetek, amikor a kiváltó okok kezelésre szorulnak. Ha a köhögés nehézlégzéssel és kedvtelenséggel, letargiával párosul, vagy bármi egyéb tünet jelentkezik mellette, érdemes felkeresnetek a gyermekorvost. Ha a köhögés száraz és ziláló, valószínűsíthetően asztma áll a háttérben, ez esetben is forduljatok orvoshoz és kérjetek asztmavizsgálatot. Ha pedig a folyamatos köhögés több, mint egy hétig tart, és javulás helyett csak rosszabbodást tapasztaltok, vagy a gyermek láza 38 fok fölé szökik, úgy igen valószínű a tüdőgyulladás esélye.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .