Otthon vagy a babáddal? Egészítsd ki a jövedelmed egészségpénztárból!

Photo by Sasun Bughdaryan on Unsplash
Photo by Sasun Bughdaryan on Unsplash

A baba érkezése a családba általában fenekestől felforgatja az addigi életünket, de ezt egyáltalán nem bánjuk. Az viszont már kellemetlenül érinthet, hogy korábbi fizetésünk helyett az állami ellátást kapjuk, épp akkor, amikor talán többet költenénk. Egy kis előretervezéssel azonban van megoldás.

Mire való az egészségpénztár?

Gyermeket tervező családok számára az egészségpénztár több, mint hasznos. Számtalan szolgáltatást tudsz igénybe venni, ha tagja vagy valamelyik pénztárnak. Ez persze nem lenne nagy dobás, ha az egészségpénztár csak egy szimpla, az egészségügyi kiadások fedezésére elkülönített számla lenne.

De annál jóval többről van szó – mondja Simondán Eszter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az egészségpénztárhoz ugyanis tartozik egy állami támogatás, egészen pontosan egy adó-visszatérítési lehetőség. Az egészségpénztárba befizetett összeg 20%-át, legfeljebb évi 150 000 forintot visszaigényelhetsz az abban az évben befizetett személyi jövedelemadódból.

Az egészségpénztári számlának fenntartási költsége is van, de ezzel együtt is 12-17% megtakarítást érhettek el a család egészségügyi kiadásain. Ez a tavalyi éves infláció mértéke, azaz olyan, mintha a tavalyi áron vásárolhatnál a babának.

Mit vehetsz a babának egészségpénztárból?

Szinte bármilyen babaápolási termék elszámolható az egészségpénztár terhére. Pelenkát, törlőkendőt, tápszert, cumisüveget, cumit vehetsz, de ezenfelül babafürdetőt, babaolajat, hintőport, popsikrémet, napvédőkrémet vagy babasampont is. Ezeket a termékeket beszerezheted a dm-ben vagy a Rossmannban is, a drogériák több pénztár kártyáját is elfogadják, ami még egyszerűbbé teszi a vásárlást.

Ezen túl elszámolhatod a légzésfigyelő, bébiőr, babamonitor, mellszívó és a babamérleg árát is.

Milyen szolgáltatások elérhetők még?

Ezek fontos dolgok, hiszen évekig költünk babaápolási termékekre, és nem is keveset. De Simondán Eszter azt javasolja, hogy ami az egészségpénztárat illeti, nem érdemes leragadni a termékvásárlás és orvoshoz járás szintjén. Ismerkedj meg az egészségpénztár önsegélyező szolgáltatásaival!

Az önsegélyező szolgáltatások révén nagyobb kiadással járó életeseményekre készülhetsz fel úgy, hogy egy kisebb megtakarítást képzel. A pénztárba rendszeresen befizetett összeget 180 napig a pénztárban hagyhatod, és ezután anyagilag megterhelő időszakokban felhasználhatod. Ez tulajdonképpen egy önmagadnak adott segély vagy támogatás, ezért ezeket a szolgáltatásokat a pénztárak is általában így hívják.

Nem valódi támogatások, de mindhez kapcsolódik az adó-visszatérítési lehetőség, hiszen amit az egészségpénztárból felveszel, azt egyszer oda be is fizetted. Ez a legfeljebb 150 000 forintos adókedvezmény pedig már valódi állami támogatás.

A legnépszerűbb ilyen szolgáltatás talán a születési támogatás, amelynek keretében a pénztárban lévő 180 napos egyenlegedből 1 millió forintot vehetsz fel a baba születésekor, amit aztán bármire elkölthetsz.

Csecsemőgondozási és gyermekgondozási segélyek

A szülési támogatás egy egyösszegű szolgáltatás, de az önsegélyező szolgáltatások között nem csak ilyet találsz. A gyermekápolási és gyermekgondozási segélyek lényege, hogy a 180 napos egyenlegedből minden hónapban kiegészítheted az államtól kapott CSED, GYED, illetve a GYES vagy GYET ellátásodat.

A gyermekgondozási segély vagy támogatás mértéke az ellátás alapjául szolgáló összeg (tehát a korábbi fizetésed) és maga a kapott ellátás (tehát a CSED, GYED összege) közötti különbség. Magyarul abból a pénzből, amit korábban az egészségpénztárba befizettél, most kiegészítheted az állami ellátásodat az eddigi fizetésed szintjére.

Így a mindennapokban akár észre sem veszed, hogy csökkent a jövedelmed.

A gyermekgondozási segélyt akkor kérheted, ha GYES-re vagy GYET-re vagy jogosult. Itt a pénztárból legfeljebb az ellátás összegét veheted fel, tehát lényegében havonta megduplázhatod a kapott ellátásodat. Figyelembe véve ezeknek az ellátásoknak az összegét, már ez is nagyon jól jöhet.

A pénz felhasználását már nem kell igazolnod a pénztár felé, de az ellátásra való jogosultságodat igen. A pénztári gyermekápolási és gyermekgondozási segélyeket mindaddig igénybe veheted, amíg az állami ellátásokat kapod, tehát akár 3 évig folyamatosan.

A pénztár felé egy 120 napnál nem régebbi dokumentummal kell igazolnod, hogy jogosult vagy az ellátásokra.

Figyelj arra, hogy fizetsz-e elég szja-t!

Ha ki szeretnéd használni az egészségpénztár által igénybe vehető adó-visszatérítést, akkor mindenképp figyelj arra, hogy legyen elegendő szja-d, amiből visszaigényelheted a pénztári befizetésed 20%-át – hívja fel a figyelmet a szakértő.

Ha ugyanis sok családi adókedvezményt veszel igénybe, vagy otthon vagy a gyermekeddel és nem fizetsz személyi jövedelemadót, akkor nincs miből visszaigényelned az egészségpénztárhoz kapcsolódó támogatást.

Mit tehetsz?

Az egészségpénztár egyik legnagyobb előnye, hogy a közvetlen hozzátartozókra kiterjesztheted a szolgáltatásokat. Így az a családtag nyithatja meg az egészségszámlát, aki fizet elég szja-t, és megjelölheti a többieket szolgáltatási kedvezményezettként.

A csecsemő- és gyermekgondozási segélyeket is igényelheted a házastársadon keresztül, ha ő megjelöl téged kedvezményezettnek.

Az egészségpénztár tehát a gyermeknevelés folyamán végig elkísér. A növekvő gyermeknek később az óvodai, iskolai évkezdéséhez is kérhetsz támogatást, de járhattok orvoshoz, szűrésekre, sőt, még a lakáshiteletek egy részét is törleszthetitek innen.

Szerző: Gergely Péter

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkMájus elsején Vígmajálissal ünneplik a 127 éves teátrumot
Következő cikkA digitális kor pozitív és negatív hatásai a gyermekekre – 1. rész

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .