Pocakosan is átélhetjük a nőiséget – a kismama hastánc csodái

Kevés örömtelibb élmény van annál, amikor babánkkal az ölünkben, egymáshoz simulva, lágyan ringunk egy andalító zenére. Ha a baba a még a pocakunkban van, és úgy táncolunk együtt, az érzés mindkettőnk számára felülmúlhatatlan. A mamák és picikéik egy fantasztikus örömtánc által kerülnek lélekben is még közelebb egymáshoz. Mahastinak, hazánk egyik legkiválóbb hastáncosának köszönhetjük, hogy itthon elsőként megálmodta, kivitelezte és népszerűsítette a kismamák körében is ezt a gyönyörű, örök női táncot. Az interjú végén nyereményjáték!

Sokadik alkalommal szervezel pocakos hastánc workshopot. Mi inspirált téged abban, hogy kismamákat, babás anyukákat is megismertess a hastánc csodálatos világával?

0069– Amikor első gyermekemmel voltam várandós, végigtáncoltam a 9 hónapot. Sok éve táncoltam már ekkor, ám pocakkal első ízben. Egyetlen csodálatos utazás volt ez, és annyira természetes volt, hogy áldott állapotban végig, sőt, szülés közben (!) és után is hastáncolhatok, hogy úgy éreztem, másokkal is meg kell osztanom ezt az élményt. A kisbabámmal való közös táncolás gyönyörűségeiről nem is beszélve.

Azt gondolom, a magam módján úttörő voltam, éppen ezért sokan fordultak hozzám kérdéseikkel, aggodalmaikkal, és azzal a nem titkolt kéréssel, hogy segítsek nekik elsajátítani a pocakos hastánc alapjait, megmutassam a benne rejlő szépségeket, lehetőséget.  Nem utolsó sorban eloszlassuk – az amúgy sajnos mind a mai napig fennálló – tévhiteket, amennyiben a várandósság alatt a tánc káros lenne a kismamákra.

Te kitől kaptál útmutatást?

– Ha úgy vesszük, nem volt könnyű dolgom. Konkrétan senkitől nem tanulhattam, abból az egyszerű okból kifolyólag, hogy hazánkban még nem volt olyan hastáncpedagógus, aki foglalkozott volna a pocakos tánccal is. Angol és orosz nyelvű anyagokból dolgoztam. Hosszasan és behatóan tanulmányoztam a kismama hastánc ősi gyökereit, a várandósság és szülés kapcsolatát a tánccal, a testi és lelki pozitívumokat, amit a hastánc képes adni egy kismamának várandósság alatt, szüléskor és utána, az ezekhez kapcsolódó egészségügyi vonatkozásokat, és természetesen a lehető legtöbb – internet által hozzáférhető – személyes élménybeszámolót is végigolvastam, elemeztem. A legfontosabb azonban – és ezt az óráimon mindig elsőként mondom el – mindenkinek a saját belső hangjára kell figyelnie. Testünk a legtökéletesebb jelzőrendszer: a pozitív és negatív érzéseket egyaránt közvetíti, csak hallgatnunk kell rá

Oszlassuk el akkor a tévhiteket, és beszéljünk arról, miért jó pocakosan hastáncolni, és miben segít ez a tánc a kismamáknak?

– Azt régóta tudjuk, hogy a tánc által boldogsághormonok szabadulnak fel. És ha mi boldogok vagyunk, a babánk is ezt fogja érezni, általunk. A hastáncra ez kifejezetten igaz, hiszen a tipikusan jellemző hastáncos mozdulatokkal és azoknak teljes átélésével olyan női energiákat mozgósítunk, amelyekre egyetlen más tánc sem képes. A várandósság alatt sokan elveszítik nőiségükbe vetett hitüket, a hastánc ennek visszaszerzésében is segít.

621960_10151285639654076_2086219777_oA folyamatos hasi tájékra való fókuszálás által erősítjük a pocakban levő babánkkal való szeretetteli és bensőséges viszonyt, és a mi örömérzetünket természetesen ő is átéli, magáévá teszi. Erősítjük a kapcsolatot a kicsinyünkkel, miközben finoman őt is táncoltatjuk a pocakban. Fontos megemlíteni a fizikai értelemben vett pozitív hatásokat is. Olyan izmokat stimulálunk a pocakostánc közben, amelyek egyrészt segítenek tartani a babát, másrészt erősítik és ruganyosítják azon izmokat is, amelyekre a szüléskor lesz szükségünk. Nem utolsósorban vannak olyan mozdulatok, amelyek szülés közben hasznosíthatóak, úgymond megkönnyítik a vajúdást, segíthetik a baba könnyebb világra jövetelét.

Tudni kell, hogy a hastáncnak sok gyökere van. Egyfelől születési tánc is volt. Egyes ősi törzsek asszonyai együtt vajúdtak a szülő nővel olyan módon, hogy mutatták – pont a tánc által – a szülést elősegítő mozdulatokat, miközben rengeteg női energiát, megerősítést, bátorítást tudtak átadni. Ez egyfajta női kör volt, amelyen férfiak természetesen nem vehettek részt.

– Akkor tehát tisztázzuk még egyszer, egyáltalán van kizáró ok vagy bárki hastáncolhat pocakosan?

– Igen, bárki, aki kedvet érez hozzá, függetlenül attól, hányadik hónapban van. Természetesen nem árt tudni, hogy ezek az órák nem az erős csípőlökésekről vagy rázásokról szólnak… A pocakkal való tánc a lágy, finom mozdulatokra fókuszál, a ringásról, a belső öröm megéléséről. Minden trimeszterben vannak úgynevezett kerülendő mozdulatok, amik ugyan nem károsak, de nem javasoltak, és ezekre nagyon figyelünk.

Sajnos előfordul, hogy feleslegesen riogatják a kismamát, amire egyáltalán nincs szükségük, épp ellenkezőleg. Amelyik orvos károsnak ítéli meg a pocakos táncot, felesleges félelmeket ébreszthet az anyukában. A várandós nők kíméletes hastáncából semmilyen gond nem származhat. Ugyanakkor olyan örömforrás ez, amit valóban semmi más nem képes megadni ilyen formában és ennyiféleképpen.

Természetesen annak nincs értelme, ha valaki retteg alapból, de csak azért is táncolni akar. Megint azt mondom, figyeljünk a belső hangunkra, a testünk mindig jelez, mi a jó neki. Olyan kismama is van, aki csak az első hónapokban érzi jól magát hastánc közben, ám később már nem. Van, aki végigtáncolja a 9 hónapot. Egy asszony esetében is különböző módon lehet megélni a tánchoz való viszonyt várandósan. Én, mint azt már említettem, az első terhességem alatt végig táncoltam. A második alkalommal kevésbé esett jól, könnyen elfáradtam és rosszullétek is gyötörtek. Amikor viszont a kislányomat vártam, megint könnyebben ment minden.

1009738_577380095646979_816703844_n

Vannak nagyon kedves, szívmelengető történetek is. Tudvalevő, hogy a hastánc elősegítheti a könnyebb teherbeesést. Csodát nem ígérhetünk, de bizony rengetegszer volt már arra is példa, hogy egy meddőnek titulált nő pont a hastánc elkezdése után esett hirtelen teherbe.

-Ez hihetetlenül csodálatos. Mesélsz arról nekünk, hogy szülés közben hogyan segíthet a hastánc? Te hogyan élted ezt meg? 

– Arról már beszéltünk, hogy a hastáncnak több gyökere van, amelyekre a kismama hastánc kurzusokon is kitérünk. Az egyik eredet szerint ez egy születési-szülési tánc volt. Az asszonyok a vajúdó nőnek mutatták a tánc segítségével a szülést könnyítő mozdulatokat, úgymond közösen a világra táncolták a babát. A pocakos táncban stimuláljuk azon izmokat is, amelyek segítik a baba kihordását, illetve olyan mozdulatokat is tanulunk, amelyek a szülés folyamatában, vagy a kitolásnál segítenek nekünk.

Amikor én vajúdtam, egyrészt tudatosabban használtam a hasizmaimat.  Másrészt ösztönösen jöttek bizonyos – talán furcsán hangzik – táncmozdulatok, csípőmozdulatok. Persze ehhez elengedhetetlen volt, hogy olyan közegben lehessek, ahol befelé tudok figyelni. Szerencsére az orvosom tudatos és jó választás volt, együtt tudtunk működni. Nagyon fontosnak tartom, hogy jól válasszuk meg, kik lesznek a szülés körüli segítőink. Az orvosnak természetesen kiemelt szerepe van, ezért nagyon nem mindegy, kire bízzuk magunkat életünk legcsodálatosabb eseményénél, a kisbabánk világrahozatalánál.

-Szülés után mikor kezdhetünk újra hastáncolni?

– Akár „azonnal”, főleg, ha addig abba sem hagytuk a táncot. Nagyon lényeges a fokozatosság elve. Ahogy a pocakos táncnál is egyre könnyebb mozdulatokat építünk táncunkba a várandósság előrehaladtával, ugyanez igaz fordítva is. Szülés után az egyszerűbb, finomabb mozgástól kezdve haladunk fokozatosan a nehezebb, erőteljesebb, határozottabb mozdulatok felé.  Ha természetes szülésünk volt, gyakorlatilag bármikor elkezdhetünk táncolni, természetesen az ésszerűség keretein belül, pl. nem másnap az ágyból kikelve állunk neki egy dinamikus dobszólónak.

Ilyenkor is az az első és legfontosabb dolog, hogy érezzük a testünk-lelkünk kívánságait, figyeljünk rájuk. Csak akkor és azt csináljuk, ami jól esik.  Ha előtte már haladó hastáncosok voltunk, higgyük el, hogy akkor sem dől össze a világ, ha pár hónapot kihagyunk a táncból, vagy ha két hónappal a szülés után még mindig nem mennek úgy bizonyos mozdulatok, ahogyan előtte.

994983_497297097050395_206869121_n

Csodás dolog az is, hogy a szülés utáni hastánc mennyire segíti a fizikai visszarendeződésünket is.  Nagyszerű dolognak tartom, hogy babáinkkal immár a karjainkban vagy hordozókendőben táncolunk ugyanazon zenékre, mozdulatokra, amelyet a picinyke már a pocakunkban megismert, miközben a hasizmainknak, belső szerveinknek is mennyi jót teszünk ezzel.

-A babával való tánc milyen csodákat nyújt?

– Egyrészt hatalmas boldogság a kisbabánkkal együtt táncolni. És ha a mama boldog, akkor boldog a kicsi is. Olyan női energiák szabadulnak fel a közös tánc alkalmával, ami nyugalmat, harmóniát teremt, egyúttal energiával tölti fel az édesanyát, ezáltal a picit is. A közös táncnál a kisbabát tarthatjuk a karjainkban, de betehetjük őt hordozókendőbe is. Gyakorlatilag az első hetektől kezdve bármikor hozható a csöppség, élvezni fogja a velünk való táncot. Muszáj megemlíteni a testkontaktus fontosságát is. Kicsinyünket szorosan magunkhoz ölelve táncolunk a már jól ismert zenékre, ami őt is elringatja, megnyugtatja. Olyannyira együtt vagyunk, amit kívülről talán meg sem lehet érteni. Benne kell lenni, átélni. Maga a csoda.

– Beszélünk a szoptatás és a tánc áldásos hatásairól. Azt hiszem, még mindig túl sok az ellentmondás e téma körül… 

– Így van. Sajnos még sok helyen tartja magát az az álláspont, mely szerint a sok mozgás ártalmas, sőt, kifejezetten káros a tejtermelés szempontjából, meg hogy „besavasodik” az anya teje és akkor a pici majd elutasítja a szopást, stb. Ezekre a félelmekre, feleslegesen terjesztett rémtörténetekre is kitérünk a kismama foglalkozások alatt, és ebben a témában is rengeteg segédanyagot és támogatást kapnak a résztvevők. Ugyanis ezeknek pont az ellenkezője igaz. A hastánc határozottan jót tesz a tejtermelődés szempontjából. Rengeteg finom mellkasi mozgást végzünk, amik nem csak pusztán fizikailag a tejtermelődést segítik. Ezek a mozgások megnyitják a szívcsakránkat is és eltöltenek minket pozitív gondolatokkal, érzésekkel. Így máris rengeteget tettünk magunkért, a nőiségünkért, a boldogságunkért és a boldog szoptatásért is.

Persze itt is hangsúlyozom, hogy figyeljünk a megérzéseinkre, jelzéseinkre, kisbabánk jelzéseire. Ha félelmeink, fenntartásaink vannak, inkább kérdezzünk. Én is örömmel válaszolok bármire, nincsen „buta” kérdés. Senkit nem fogok győzködni, hogy az aggályai vagy rossz érzései ellenére belevágjon a kismama hastáncba. De szerencsére eddig csak pozitív tapasztalatokról számolhatok be, és minden pocakos/kisbabás anyuka számtalan csodát élt már át eddig a kismama hastáncnak köszönhetően.

Bátorító példaként megnézhetjük a profi táncosok táncait, akik akár még versenyeken is elindulnak várandósan (természetesen szigorúan az állapotukhoz alkalmazott táncokkal).

Mahasti honlapja: www.mahasti.hu

 

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .