Rózsás Veronika lakberendező, építész

RostasVera_166.jpg

Témakörök: lakberendezés, gyermekbarát enteriőr, biztonságos otthon, lakásfelújítás, építkezés

A szakértő elérhetőségei:
e-mail: [email protected]
honlap: www.vip-lakberendezes.hu
tel.: +36 30 986 57 59

A Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán végeztem, majd az Egyesült Államokban töltöttem a gyakorlati éveimet. Miután hazatértem megismerkedtem életem párjával, attól kezdve Budapesten dolgoztam sok-sok tapasztalt és tehetséges kollégával.

Kisfiam, Hunor megszületése után gyökerestül megváltozott az életem. Persze pozitív értelemben. A nyüzsgő nagyvárosból elköltöztünk egy gyönyörű és nyugodt vidéki kis házba, ahol már nem csak egy fiatal párként, hanem családként élünk. Ez a munkáimra is nagy hatással volt. Egyre fontosabbá vált, hogy gyerekbarát enteriőröket és épületeket tervezzek, ami nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek igényeinek is tökéletesen megfelel.

Tapasztalataim szerint a gyermeket váró családok a legtöbb esetben a baba megszületése előtt újítják fel otthonukat, költöznek új házba. Minden odaadó igyekezet ellenére, a jövendőbeli szülők sokszor még nincsenek tisztában azokkal a veszélyekkel, hátrányokkal, melyet egy hagyományos lakótér, illetve berendezés jelenthet gyermekük számára.

Meggyőződésem szerint a kisgyermek igényeit már az építészeti munkálatok során figyelembe kell venni, és a helyiségek elrendezésétől, a nyílászárók kialakításán keresztül a dekorációs elemekig minden részlet fontos szerepet játszhat a babák biztonságos és kiegyensúlyozott fejlődésében.

Kíváncsian várom kérdéseiteket a

  • lakberendezés
  • gyermekbarát enteriőr
  • biztonságos otthon
  • lakásfelújítás, építkezés

témakörökben.

Remélem, segíthetek tanácsaimmal, akár gyermeket váró kismama, akár tapasztalt, sokat látott szülő vagy.

Kérdezni a hozzászólásoknál tudsz és a választ is itt találod majd meg. Ha szeretnél azonnal értesülni róla, jelöld be, hogy kérsz e-mail értesítést, ha hozzászólás érkezik.

Lakberendezés, gyermekbarát enteriőr, biztonságos otthon, lakásfelújítás , építkezés
hirdetés

25 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Veronika.

    Lakásfelújítás,költözés elött állunk. Természetesen szeretnénk minnél jobb megoldást taláni,minnél kevesebb pénzből. Nobemberben költöznénk,januárban pedig babánk érkezik. A minimalista stílus hívei vagyunk.
    1.kérdésem: az amerikai konyha,étkező,nappali egy légtérben van. A nappali burkolata laminált parketta lesz. A konyha burkolatára melyik lenne a célszerűbb,és jobb mind a főzés,mind a takaritás,mind a baba szempontjából? Járólap vagy egy strapabírobb laminált p.?
    2.Nagyon sok szép régebbi újságom van. Szeretnék a nappaliba egy csíkot belőle,mintha dekor tapéta lenne. A meszelt falra,milyen technikával és anyagokkal lehetne feltenni?
    3.Minden hálószobába faltól-falig érő gardróbot tervezünk.A Drága butorlap helyett a belső polcokat nem lehetne osb lapból elkészíteni(amit persze színre festenénk)?
    Ajtók helyett ablakra való vastag anyagból készűlt rolót szeretnék? Jó megoldás,vagy inkább nem ajánlod?
    4.Fürdőszobába a mosdótartót ytong téglából építjük,amit szép kaviccsal szeretnénk kirakni. A csemperagasztóba kell belenyomkodni a kavicsokat,vagy valamilyen speciális ragasztót kell alkalmazni?
    5. A konyhába nem megoldható a páraelszívó kivezetése. Van akkor így értelme az alkalmazásának,vagy pedig van kimondottan ilyen problémára való másfajta elszívó?

    Elnézésedet kérem,ha kicsit sok lett a kérdés,és előre is Köszönöm szépen a válaszokat.
    Tisztelettel Szabó Kitti

    • Kedves Kitti!

      1. Bármelyik jó megoldás lehet: természetesen mindegyiknek van előnye és hátránya is. A járólapnak előnye, hogy tartósabb, bármilyen tisztítószerrel tisztítható, teljesen vízálló, ha elejted esetleg az olajjal teli acél lábost, akkor sem lesz semmi baja (persze csak ha elég jó minőségű burkolatról van szó). Ugyanakkor a laminált padló kellemesebb, melegebb járófelület biztosít, egyszerűen házilag lerakható. Vannak kimondottan konyhába és fürdőbe való vízálló laminált padlók, melyek bírják a konyhai igénybevételt, nálatok mindenképp csak ez jöhet szóba. Tehát csak rajtatok múlik, hogy milyet szeretnétek, mik a fontosabb szempontok számotokra.

      2. Nagyon jó ötlet ! 🙂 Szerintem egyszerűen felragaszthatod tapétaragasztóval. Mielőtt azért megveszed a ragasztót nézd át a használati utasítását, hogy vékony papír „tapéta” ragasztására is alkalmas legyen.

      3. Elméletileg meg lehet oldani, de az OSB lapnak kicsit érdes, szálkás a felülete, tehát olyan polcnak, ahol ruhát vagy kényes dolgokat tárolsz, ott nem javasolnám. Ráadásul tisztítani is nehezebb.

      Szerintem a fehér laminált faforgácslap (bútorlap) a legegyszerűbb és talán a legolcsóbb megoldás is (kb. 1600 Ft/m2). Esetleg megpróbálkozhattok még a natúr faforgácslappal (kb 1200 Ft/m2), amit viszont festeni kell még.

      Bármilyen árnyékoló vagy függöny hangulatos megoldás lehet. Egyetlen apró hátárnya lehet, hogy kicsit jobban porosodik majd a szekrény tartalma.

      4. Ezt érdemes elolvasnotok:
      http://www.mapei.com/hu-hu/cikk.asp?IDCategoria=6&IDProdotto=93

      5. Vásárolhattok esetleg olyan szagelszívók, amely a beépített aktív szénszűrő segítségével tisztítja meg a beszívott levegőt. A készülékbe helyezett szűrőpárna leköti a levegő szag- és zsírmolekuláit, és a megtisztított levegő kerül vissza a konyha légterébe. Nagy hátránya ugyanakkor, hogy a konyhai pára megkötésére nem alkalmas.

      Üdvözlettel:
      Rózsás Veronika

  2. Kedves Veronika!

    Lakberendezőnek tanulok,és a vizsgaanyagomnak a bátyámék lakását választottam, mert fel kell ismernem egy problémát , illetve kezelnem ami nem más: jön a baba, de pici ( kihasználatlan) a hely.
    Egy hálószóba, egy nappali ami amerikai konyhás, valamint egy furdőszobából áll a lakás.
    Míg a baba pici, érdemesebb lenne a szülőkkel lenni egy szobában. Kíváncsi lennék milyen javaslatod lenne ami ergonómiailag illetve a baba biztonsága szempontjából megfelelő lenne. Előre is nagyon köszönöm szépen szakértői tanácsot! 🙂

    Noémi

  3. Kedves Veronika!
    Tanácstalan vagyok a kisfiam szobáját illetően. Átalakítottuk a házunkat, hogy a 19 hónapos kisfiamnak legyen saját szobája. Az ő szobájából lett leválasztva egy lépcső, ami a tetőtérbe vezet. Így egy lépcső alatti holttér alakult ki a szobában, melynek a méretei a következők: magassága: 270 cm, szélessége: 230 cm, mélysége 83 cm.
    A problémánk az, hogy nem tudjuk eldönteni, hogy mivel lehetne okosan kihasználni ezt a helyet.
    Gondoltunk arra, hogy beépített szekrényt csináltatunk. De nem biztos, hogy jó ötlet egy ilyen pici gyereknek egy ilyen nagy és mély szekrény.
    Másik megoldásként arra gondoltunk, hogy hamarosan kinövi a rácsos ágyat és venni kell neki egy gyerekágyat, ami kerülhetne erre a helyre. Így egy kis kuckós alvórészt alakíthatnánk ki neki a lépcső alatt.
    Vagy esetleg marad a legegyszerűbb variáció, hogy bepolcoljuk, és akkor egy nyitott polcrendszer lehet ott.
    Nem tudjuk eldönteni, hogy melyik lenne a legjobb megoldás a gyerkőc életkorát figyelembe véve. A beépített szekrény sok játékot, ruhát, egyéb dolgot elnyel. Nem is kellene másik szekrény a szobába, így nagyobb hely marad a játékra. De a mélysége és nagysága miatt nem túl felhasználó barát, főleg egy pici gyereknek.
    A kuckós ágy jó megoldás lehet, de nem tudjuk, hogy a fiúnk szívesen aludna e egy kis kuckóban. Illetve ebben az esetben feltétlenül vennünk kell egy szekrényt, ami a szobából veszi el a helyet.
    Ön szerint melyik lenne a legjobb megoldás? És ha a beépített szekrényt tartja a legjobbnak, akkor azt hogyan lehet okosan elrendezni, hogy egy gyermek is tudja használni?
    Válaszát előre is köszönöm.
    Üdvözlettel: Koós Adrienn

    • Kedves Adrienn!

      Szerintem jó ötlet és helytakarékos megoldás a beépített szekrény. Ugyan még pici a baba, de nem sokáig… 🙂 sőt ha esetleg kistestvére lesz majd egyszer , akkor igazán sok hely kell majd. Legalább elfér minden gyerekcucc (esetleg néhány felnőtt is) a kicsi szobájában.
      Nem feltétlenül szükséges az egész szekrénynek zárt, ajtóval takartnak lennie. Kis tervezgetéssel, ki lehet találni egy minden igénynek megfelelő részben zárt, részben nyitott, polcos beépített szekrényt. Célszerű több fiókos részt is kialakítani: az alacsonyan levő nagy fiókokban kiválóan lehet játékokat tárolni. A pici ruhácskákat is könnyebb fiókban tartani, mivel egymás mögé is lehet őket pakolni.

      A kuckós megoldásban egyetlen problémát látok, hogy ha valaki a lépcsőn közlekedik, akkor kicsit zavaró lehet alatta hallgatni a „dübörgést”.

      Remélem segíthettem egy kicsit.

      Üdvözlettel:
      Rózsás Veronika

  4. Kedves Veronika!

    Fürdőszobánkat szeretném egy kicsit megújítani, viszonylag kevés pénzből. A csempe színét (halványkék márvány mintás) nagyon nem szeretjük, de sajnos nincs módunk a kicserélésre. Arra gondoltam, hogy az egyik falra feltennék egy posztert valami natúr színben (homokos, köves témájút), hátha az kicsit kompenzálná a kéket. Kb. 170×170 cm méretre gondoltam és pont a kád mögötti falra, tehát közvetlenül is éri víz. Megvalósítható-e a dolog, ha a poszter elé tennénk egy víztiszta plexi lapot és az éleknél kiszilóznánk (elvileg így nem juthatna be mögé a víz. De a gyakorlatban is jó lenne? Illetve a plexi mennyire áll ellen mondjuk a tisztítószereknek, mert azért a vízkővel is számolni kell??? Illetve mivel lehetne a plexit rögzíteni (csavarral?) Várom szíves válaszát, köszönettel Beni

    • Kedves Beni!

      Először is elézést a lassú válaszért, de szabadságon voltam.
      Nagyszerű a poszteres ötlet! És a leírtak alapján bátran álljanak neki az elkészítésének.
      A plexinek egyetlen hátránya, hogy picit könnyebben karcolódik mint az üveg, így mi ritkábban használjuk fürdőszobákban. Ezért a plexivel kapcsolatos kérdésekben MKI Plexi Kft. segített nekem:
      Mivel saját fürdőszobáról van szó ezért gondos és óvatos tisztítás ( alkoholos ablaktisztító) mellett nem lehet probléma a vízkővel. Fontos, hogy nem szabad súrolni, nehogy karcolódjon!
      Igen, lehet csavarral rögzíteni, aminek a helyét fémhez való fúróval kell kifúrni.
      És a szilikonozásra is igen a válaszom 🙂 Itt csak arra érdemes ügyelni, hogy szépen legyen megcsinálva.

      Sok sikert:
      Rózsás Veronika

  5. TISZTELT VERONIKA!
    Lakásunk alsó részének nappalija annak idején galériés megoldású volt ,csak egy erkélyszerű volt a tetőtérbe és a teljes nappaliba teteje nyitott volt.Ezt már vagy 10 éve gyönyörő fagerendás megoldással befedtük.A tartó gerendák kétoldalt a falba vannak a nappali tetején a gyerekeknek lett nappali ami a faanyag után hungarocell és lamináltpadló borítást kapott.Most szükségünk lenne egy hálószoba kialakítására aminek a nappali jó lenne, csakhogy a galériás részen ha járkálnak nagyon recseg a fa, a zene és beszéd is borzasztóan lehallatszik .A „csak fa”-nappali plafon tökéletes de hálószobának zajos.Mit csináljunk???Lehet ezt még utólag valami módon lefedni,szigetelni, amihez nem kell több százezer forint és a gerendázatot sem kell szétszedni?Mert gondolom lebetonozni nem lehet.Nincs valami csoda új módszer?Fényképet tudok küldeni ha a válaszadást megkünnyítené.
    Köszönöm

  6. Tisztelt Szakértő!
    Szeretném a segítségét kérni. Házvásárlás előtt állunk. Miután jó néhányat átnéztünk találtunk egyet, mely kiváló helyen van, a ház 82-es építésű, statikailag átnézettük, megfelelő állapotban van. A gond vele, hogy jelen állapotában a belső terek (folyosó) kihasználatlanok, szeretnénk egy nagyobb nappalit (világosat), nagy konyhát, 2 szobát és egy méretes teraszt. Több ismerősünk megnézte már a házat, de igazán jó (és költséghatékony) ötletek nem születtek az átalakítására. Csatolok egy skiccet a házról. Meg szeretnék kérni, legyen szíves írjon pár ötletet hogyan is lenne célszerű átalakítani. A melléképület jelen állapotában bontásra ítélt. Előre is köszönöm segítségét, Üdvözlettel: Andrea

      • Kedves Andrea!

        Köszönöm a skiccet, de lenne még egy-két apró kérdésem: A konyhában a „fő gerenda alatt” van esetleg valamilyen fal vagy boltív? Milyen fűtés van? Hol van a kémény(ek)?
        Ezek azért fontosak, mert ugyan ezeknek a helyét is lehet változtatni, de meglehetősen drágán. Nem hiszem, hogy megéré.

        Köszönettel:
        Rózsás Veronika

        • Kedves Veronika!

          Köszönöm a válaszát. A folyósón a főgerenda alatt, ajtó alakú kivágás van, a több résznél elválasztó fal van beépítve. Jelenleg minden helyiségben (2 szoba, konyha és fürdőszoba) konvektoros fűtés van, de kiegészítjük majd vegyes tüzelésű kazálos fűtésrendszerrel is. 3 kémény van a házon. Emlékezetünk szerint a két szobában és a fürdőben is van kémény kimenet. Kíváncsi vagyok egy szakértőnek milyen elképzelése lesz az átalakításra, meg merjük-e vásárolni az ingatlant.

          Érdeklődöm, mivel a mai világban semmi sincs ingyen, hogy segítségéért milyen honoráriutom gondolt?

          Köszönöm előre is válaszát,

          Üdvözlettel:

          Andrea

          • Kedves Andrea!

            Én is készítettem egy skiccet, hogy hogyan lehetne úgy átépíteni a házat, hogy kevés átalakítással (vagyis minél olcsóbban ) megfeleljen a mai igényeknek. Költséghatékonyság szempontjából fontos, hogy szerkezetet és
            gépészet (fűtés és vízvezetékek) helyét lehetőleg ne, vagy legalább ne nagyon változtassuk, mert rendszerint ezek magas költségekkel járnak. (Ezért is kérdeztem, hogy hol vannak a kémények, de nem olyan helyen, hogy problémát okoznának.)

            A vázlata alapján a konyha és a folyosó alapterülete közel 35 m2 , ami bőven elegendő, hogy ott alakítsák ki a konyhát és a nappali-étkezőt.

            Ha elbontják a melléképületet, akkor a helyén egy hatalmas teraszt lehet építeni, ahová a konyhából és a nappaliból is ki lehetne menni. A skiccről nem egyértelmű, hogy van-e ott ablak, ha esetleg nincs, akkor azért érdemes lenne beépíteni 2 jó nagy erkélyajtót a kert felé. Természetesen ettől nemcsak kellemesebb, hanem világosabb is lesz a ház.
            A bejáratnál meghagytam egy apró folyosó „darabot”, ami előszobaként funkcionálhat, ahol le lehet pakolni a kabátokat, cipőket.

            Amit küldök, az tényleg csak egy skicc, egy ötlet. Ahhoz, hogy igazi otthont lehessen ebből a házból kialakítani, ahhoz még rengeteg apró részletet ki kell találni. Sok-sok olyan dolog van amit az egyik család így – , a másik úgy szeret. Ezeket mind-mind ki kell találni, végiggondolni, hogy pont olyan legyen, ami az Önök családjának legmegfelelőbb.

            Ha minden egyéb szempontból megfelel, akkor szerintem érdemes megvenni ezt a házat: át lehet úgy alakítani, hogy egy kényelmes lakás legyen belőle.

            Remélem segítségére lehettem:

            Veronika

            ui.: Kedves, hogy kérdezte, de a tanácsadásért természetesen nem kell fizetni a Babafalva olvasóinak.

          • Kedves Veronika!

            Nagyon köszönöm a segítségét. Remek, használható ötleteket kaptunk a ház átalakításához. Biztos vagyok benne, hogy az Ön tervei lesznek az átalakítás fő vezérfonalai.

            Köszönöm mégegyszer segítségét,

            Üdvözlettel:

            Andrea

  7. Kedves Veronika!

    Idén tavasszal költözünk most felújított házunkba! 1 éves kislányom szobáját szeretném szép- ruháihoz,játékaihoz szükséges- bútorral berendezni. Mit javasolna milyen szekrényt, és komódot vásároljak? Igazából az anyagára volnék kíváncsi, mert a laminált bútorról azt hallottam, hogy mérgező anyagot (ragasztót) tartalmaz, ami a sok évig szívárok belőlük és a földön sűrűsödik össze, ezért nem is ajánlatos bútorlapból készült bútort vásárolni gyerekszobába. Manapság pedig ez eléggé divat. Van ennek valóság alapja, mert most kinéztem egy terméket, de az is laminált bútor. Tömörfából készült bútort most nem tudunk vásárolni, mert nagyon drága. Mit javasol és ha jó a laminált bútor, akkor mire kell odafigyelni, minek kell megfelenie?

    Előre is köszönöm válaszát!

    Üdvözlettel:
    Ácsné Bittner Márta
    Jászfényszaru

    • Kedves Márta!

      Ez egy nagyon nehéz kérdés, mert bármerre nézünk vegyszerek, vegyi anyagok vesznek minket körül és nehéz objektíven megmondani mi az ami igazán káros. Nem csak a bútorok anyaga, hanem a festékek, parkettalakkok, -ragasztók stb, mind-mind tartalmazhatnak olyan anyagokat amik kis mennyiségben ugyan, de tartalmazhatnak veszélyes anyagokat.
      A bútorlapok alapanyaga a faforgácslap gyártásához általában hőre keményedő karbamid, fenol-formaldehid-, vagy más műgyantát használnak, amelyek lassan, de folyamatosan formaldehidet bocsátanak ki magukból. A formaldehid nagy mennyiségben rákkeltő anyag, de bútorkészítésre csak a legminimálisabb formaldehid emissziójúak ( E1-es kategóriába tartozók!) használhatók, mely a szabványok szerint egészségre nem ártalmasak. Ami esetleg problémát jelenthet, hogy légúti allergén hatása lehet.
      Én általában bízom a szabványokban, de ha biztosan formaldehid mentes bútort szeretnénk, akkor tömör fenyő vagy néhány MDF lap bútorból érdemes választani. Ezeknél is nagyon oda kell figyelni, hogy milyen anyaggal ragasztották illetve, hogy milyen festékkel és lakkal kezelték, mert egy látszatra tömör fa bútor sem garancia a teljes formaldehid mentességre.
      Ha megtalálták a megfelelő gyerekszobabútort, akkor viszont csak arra figyeljenek, hogy a formaldehid kibocsájtása a legalacsonyabb E1-es kategóriába tartozzon és eleinte szellőztessenek sokat a gyerekszobában.

      Remélem tudtam segíteni egy kicsit:

      Veronika

  8. Kedves Veronika.
    A kovetkezo kerdesem lenne onhoz mint szakemberhez.
    Mi 1995-ben epitettunk egy emreletes hazat ami kb.140 negyzetmeteren fekszik.
    A ket emelet egy 10 cm koruli bevasazott beton plansonnal van elvalasztva.
    A foldszinten van egy nagyobb szoba ugy kb 5,8 x 5 meter es az emeleten is ez felett egy ugyanekkora.
    Az emeleten meg nincs lepadolva es ebbe a nagy szobaba eszrevettem hogy a falak melett megvan a beton repedve es onnat a szoba kozepe fele megvan az egessz hajolva ugy kb. 5 cm-rre.
    Az a kerdesem lenne hogy ez mennyire gond vagy kelle talan orvosolni es ha igen hogyan szoktak.Varom valaszat es talan ha meg mas adatra is szuksege van a valaszhoz.

    • Kedves Béla!

      Ekkora (5 vagy 5,8 méter) fesztávolságnál maximum 2-3 cm lehajlás az elfogadható. Ha tényleg 5 cm körül meghajolt a födém, akkor mindenképp egy statikus szakembernek (tartószerkezet tervező mérnök) kellene megmutatni. Sajnos ez olyan probléma amit látatlanban nem lehet, sőt nem is szabad orvosolni. Egy statikus meg tudja állapítani, hogy a lehajlás és a repedések okozhatnak-e később problémát. Pontosan látnia kell, hogy mennyi a lehajlás, milyen vastag a födém, milyen betonból készült, mekkorák a repedések és hogy tervezik-e később az emelt beépítését. Amennyiben valami nincs renden, akkor statikai terv alapján lehet csak rajta javítani.
      (Ha nem ismer tartószerkezet tervező mérnököt a településükön, akkor megpróbálok segíteni , lehet hogy tudok ajánlani valakit.)

      Üdvözlettel:
      Rózsás Veronika

  9. Kedves Veronika

    Egy szép, kis alapterületű, de 3 szintes családi házunk van. Két nagy fiura rendezkedtünk be, de most váratlanul jön a harmadik. Legjobban a lépcsőktől félek. A mi lakásunk tele van lépcsővel. Hogy készüljek fel egy kúszó-mászó gyerekre? Nem szeretném, hogy valami baleset legyen, de azt se szeretném, hogy ne mászkálhasson. Van megodás? Telefonon felhívhatlak?
    Válaszodat előre is köszönöm.
    Zsóka

    • Kedves Zsóka!

      Persze, hogy van megoldás! 🙂

      Ha nem mostanában épült a házatok, akkor ellenőrizd le, hogy a lépcsőtök megfelel–e az OTÉK (253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről) előírásainak. Nem azért, hogy kipipálhasd a hatályos jogszabályok követelményeit, hanem mert ez a minimum elvárás egy biztonságos lépcsőhöz, nemcsak kisgyerekek, hanem felnőttek számára is.
      A legfontosabbak, amiket tartalmaz:
      • Fogódzkodóval kell ellátni a lépcsőt.(Ha gyerekbaráttá szeretnétek tenni a lépcsőt, akkor az ő kezük magasságába is felszerelhettek egyet, így a pici is majd egész korán fel tud majd menni a lépcsőn.)
      • Általános lépcsőszerkesztés szabályainak feleljen meg, vagyis a lépcsőfok szélessége és a lépcsőfok magasság kétszeresének az összege 60 cm és 64 cm között legyen. (sz+2m=60-64)
      • Azonosak legyenek a lépcsőfok-méretek. Szerintem ez az egyik legbalesetveszélyesebb hiba, amit el szoktak követni. Különösen az első és az utolsó fokot szokták elrontani, amiben nagyon könnyen el lehet botlani.
      Tudom, hogy ezeken utólag elég nehéz változtatni, de ha csak a burkolat magasságán múlik, akkor érdemes a baba születéséig egy kicsit átalakítani.
      A burkolat bármiből lehet, ami nem csúszós. Gondolom, ezt a nagyfiúk már letesztelték, úgyhogy ezzel már nem lehet problémátok. 🙂

      Mindenképp legyen korlát vagy mellvédfal, ha nem falak között megy lépcső. Figyeljetek rá, hogy ne tudjon rajta felmászni, és ne szoruljon be a fejecskéje se a korlát oszlopai közé.
      Amíg nem szeretnétek, hogy egyedül felmásszon a lépcsőn, addig felszerelhettek nyitható biztonsági rácsot is a lépcső elé.

      A sok lépcsőnek azért előnye is van: születendő picikétek hamar meg fogja ismerni és tanulni a lépcső használatát. 🙂

      Ha szeretnéd, hogy személyesen megnézzem, és részletesen megbeszéljük, hogy mit és hogyan lehet Nálatok átalakítani, akkor hívjál bátran telefon.

      Veronika

  10. Kedves Veronika!

    Régóta olvasója vagyok a Babafalva portálnak, és már többször is kérdeztem a szuper szakértőket. Mint most is, nagyon örülök a lehetőségnek 🙂

    Szeretnénk átalakítani a gyerekszobát iskolába és óvodába készülő (6 és 3 éves) fiúgyerkőceink számára. Sajnos a rendelkezésre álló hely elég kevés. A szoba nettó területe 13 m2 (2,52 m x 5,2 m). Ez egy panel lakás egyik szobája.

    A szobában, a rövidebb falon van egy, az előszobából behozott beépített szekrény, amelyet szeretnénk megtartani, mivel rengeteg ruhát és más kincset elnyel (0,6 m x 2,03 m). A szemközti rövidebb falon található az ablak. A szoba déli fekvésű, tehát egész nap sok fény jön be 🙂

    Elképzelésünk szerint nem szeretnénk emeletes ágyat, amennyiben megoldható. Úgy szeretnénk kialakítani a szobát, hogy ha a kisebbik gyermek 3 év múlva szintén iskolába megy, úgy tudjuk átrendezni a szobájukat, hogy ne kelljen a bútorzatot újból kicserélni.

    Meg szeretném kérdezni, hogy lennének-e ötletei a gyerekszoba berendezéséhez, illetve kaphatnék-e ötleteket, hol lehet jó ár/érték arányban gyermekbútorokat kapni?
    Szeretnénk hangsúly fektetni a vidám falszín(ek)re és a dekorációra is, hogy kellemesen töltsék el a gyermekéveket.

    Még egyszer köszönöm szépen a lehetőséget, és nagyon örülnék, ha választ is kaphatnék!

    Üdvözlettel:

    Szabó Melinda, Szekszárd

    Szekszárd

    • Kedves Melinda!
      Szerintem sem a legjobb megoldás az emeletes ágy, mivel a panel lakásokban általában nagyon kicsi a belmagasság. Azt javasolnám inkább , hogy vegyenek a nagyobbik gyerkőcnek egy hagyományos felnőtt ágyat (90x 200 cm), ami alá elrejthetik nappal a másik ágyat. Az alsó ágy lehet egy kerekeken gördülő gyerek ágymatrac ,amihez akár felhasználhatóak a meglévő bútorokat is. A gyerekmatracok általában 160 x 70 cm-esek, így még marad egy kis hely egy ágyneműtartó doboznak is az ágy alatt.
      Egy iskolásnak szüksége lesz egy kis íróasztalra és egy kis nyugira ahol tanulhat. A tanulórészt és a játszórészt célszerű elválasztani például egy könyvespolccal. A sok könyvnek úgyis kell majd a hely, ráadásul nem csábítják el a játékok tanulás közben. Olyan magas legyen csak, hogy csak ülve ne lásson át felette.
      Ez a gyerekszoba nem olyan borzasztóan kicsi , de azért minden centit jól ki kell használni, hogy kényelmes legyen. Amennyire csak lehet érdemes minél több polcot, felszerelni a falra.
      Gyerekbútor vásárlás tekintetében nem igazán tudnék konkrét üzletet ajánlani. ( Nem is tudom, hogy reklámozhatok-e valakit . ) Ha hosszútávra kellenek a bútorok, akkor nem is érdemes kimondottan gyerekbútort venni. ( Persze azért feleljen meg minden biztonsági követelménynek.) A kiegészítőkkel és színes falakkal is hangulatossá lehet varázsolni a gyerekek birodalmát. Így bármikor könnyen és gyorsan megváltoztathatjuk, ahogy változnak gyerkőcök igényei. A kisbútorokat (polcokat stb.) pedig érdemes lenne egy asztalossal készíttetni . Általában ez persze kicsit drágább, de így minden helyet praktikusan ki lehet akkor használni, kimondottan a szoba méreteinek megfelelően.
      Remélem tudtam kicsit segíteni.
      Veronika

      • Kedves Veronika!

        Nagyon szépen köszönöm a sok jó ötletet, és a gyorsaságot is 🙂
        Nagyon tetszik a kihúzhatós, görgős ágy ötlete, és a térelválasztó könyvespolc!

        Még egyszer köszönöm!

        Melinda

Comments are closed.