A spanyol kisgyermekes apáknak is jár a szoptatási szabadság

Ez aztán az egyenjogúság csúcsa, gondolnánk sokan a cím hallatán. Természetesen nem arról van szó, hogy Spanyolországban az apukák is szoptatják a gyerekeiket, csupán az eredendően szoptatási célra szánt munkaidő-kedvezmény szabadabb felhasználása volt a cél, mi által a szülők munkához és gyermekneveléshez való joga került egyenlő megítélés alá. 

A déli országban a szülési szabadság (16 hét) lejárta után a gyermek 9 hónapos koráig ún. „szoptatási szabadság” vehető igénybe, mely munkaidő-kedvezményként, vagy összevonva, öt hét szabadságként érvényesíthető.  A mai világban egy keresetből hosszú távon nem tudnak megélni a családok, fokozottan igaz ez a gazdasági nehézségekkel küzdő Spanyolországra. Ezért fontos, hogy a kisgyerekes anyák munkába visszatérését a törvények is támogassák.

Apai gondoskodásA „szoptatási szabadság” esetében elsősorban már nem a gyermek anyatejes táplálásának biztosítása a cél (mivel tápszerrel / lefejt anyatejjel az édesapa vagy más rokon is elláthatja a gyermeket), hanem a munka és a családi élet egyensúlyának támogatása.  Ezért a jogalkotók lehetővé tették, hogy az anya helyett az édesapák is gyerekeik gondozására fordíthassák ezt a munkaidő-kedvezményt.

Eredetileg viszont csak akkor lettek jogosultak rá a szülők, ha mindketten alkalmazotti státuszban dolgoznak. 2010-ben egy Pedro Manuel Roca Alvarez az Európai Unió Bíróságához fordult, hogy tegyék lehetővé, hogy vállalkozóként dolgozó felesége helyett ő maradhasson „szoptatási szabadságon” gyermekükkel. A bíróság helyt adott a keresetének, megállapítva, hogy  a spanyol jog valóban hátráltatta a vállalkozóként dolgozó édesanyák munkába való visszatérését.  Az édesapák szülői jogainak egyenlő elismeréseképpen saját jogon is érvényesíthetik a „szoptatási szabadságot”, függetlenül attól, hogy párjuk alkalmazottként vagy vállalkozóként tér vissza a munka világába.

Még egy ponton viszont továbbra is rugalmatlan maradt a törvény: a szoptatási szabadság érvényesítését teljes egészében vagy az anya, vagy az apa részére engedélyezte. 2013-ban egy rendőrségi alkalmazásban dolgozó édesapa a spanyol törvényszéki bíróságon nyert pert munkahelye ellen, elérve, hogy feleségével (2 hét / 3 hét arányban) megosztva használják fel a fizetett szabadságot iker fiaik ellátására.   Ez által a munkaidő kedvezmény teljes mértékben a modern családok változó igényeihez igazodik.

A fentiek fényében a magyar törvények liberálisabbak és rugalmasabbak, mert az édesapa saját jogon igényelhet GYED-et vagy GYES-t, azok érvényességi idején belül bármikor váltva az édesanyát. Valamint a gyermeknevelésre fordítható idő (maximum 3 év) hazánkban a leghosszabb Európa szerte és a fejlett országokban.

Helmeczi Emese, fotó: Patrik Hägglund, Wikipedia

hirdetés