Színvak a tanulóm? – Íme a tünetek

Színvak a gyermekem? - Ezeket a tüneteket figyeld

A színvakságot a szem hátsó részén található színérzékelő idegsejtek, kúpok problémái okozzák. Ennek eredményeként néhány ember nehezen talál különbséget a piros és a zöld között (a színvakság leggyakoribb fajtája), valamint a kék és a sárga között. Az Achromatopsia a színvakság egy ritka formája, melynek esetében az ember semmilyen színt nem lát – csak a szürke különféle árnyalatait.

A színvak gyermekeken a tüneteket általában addig nem veszik észre, amíg meg nem tanulják a színeket és nevüket. A színvak gyermekek és tizenévesen látnak alakzatokat, vonalakat és mindent, amit bárki más, csak épp nem úgy gondolnak a színekre, mint egy átlagember.

A színvakok általában minden egyéb tevékenységben teljesen átlagosak, ugyanúgy tesznek mindent, ahogy bárki más pl. egy autó vezetése. Csak meg kell tanulniuk a közlekedési jelzőfények helyét, hogy melyik a piros/sárga/zöld. Vannak, akik ehhez speciális kontaktlencsét használnak, hogy segítsen nekik bizonyos különbségeket észlelni. Ám a színvakság nem gyógyítható.

Color Blind Test
A színvak emberek általában csak a sárga kört látják, míg más emberek érzékelik a jobb alsó sarokban lévő barna kockát is. A kép forrása: KidsHealth

A színvak tanulók általában:

  • nem tudnak különbséget tenni bizonyos színek vagy hasonló színek árnyalatai között
  • gondjaik akadnak olyan feladatokkal, melyek megkövetelnék a színek használatát és ismeretét
  • csalódottak vagy elkeseredettek a színvakság végett
  • veszélyben lehetnek a mentális iskolai bántalmazásuk végett, mert megkülönböztetés érheti őket társaik részéről
  • érzékenyek lehetnek a fényre és más ülőhelyre lehet szükség

Mit tehet egy oktató?

Iskola, Tanár, Oktatás, Asia, Kambodzsa, Gyerekek
pixabay

Minél többet kell ismerkedni és beszélgetni a gyermekekkel a színvakság vagy színtévesztés témaköréről és miértjeiről. Ugyanúgy, mint a szülőknek, az oktatóknak és diákoknak is érdemes beszédtémaként érinteni ilyen átlagtól eltérő dolgokat. Ez segíthet majd megérteni azt és megelőzni a csúfolódást vagy mentális bántalmazásokat, melyek gyakran a meg nem értésből erednek.

A színvaksággal vagy színtévesztéssel küszködő hallgatók oktatóinak az alábbi lehetőségeik vannak:

  • feketével írni a fehér táblára színesek helyett
  • fehér kréta használata a táblán színesek helyett
  • másolatot készíteni az anyagból, fekete/fehér kontraszttal, nem színes papírra
  • a színek nevének kiírása, ha azok nem relevánsak az utasítás mellé (sárga nap, zöld béka, stb.)
  • ellenőrizni, hogy megfelelően vannak-e címkézve a használt eszközök, tárgyak stb.

Fontos a türelem, a megértés, a külön figyelem és a diákok viselkedésének ellenőrzése. Amennyiben azt tapasztalja a tanár, hogy valamely más képességű hallgatója, mentális bántalmazásnak van kitéve, érdemes lehet egy hosszabb elbeszélgetést tartani az osztállyal. Netán szakorvos tanácsát kérni, hogy ilyen esetben mi lehet a legmegfelelőbb reakció.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .