Tabuk nélkül – 9 dolog, amit tudnod kell petevezeték elkötés előtt

Petevezeték elköttetése

Ért már megkülönböztetés kisgyermekeid, újszülött kisbabád végett azért, mert többszörös anyuka vagy? Esetleg csontig kimerültél a terhességeid alatt? Nos, még ha ezek közül egyik sem igaz rád, akkor is előfordulhat, hogy elgondolkodtál azon: elköttesd a petevezetéked. Habár a fogamzásgátlás ezen formája esetén nagyon ritkán előfordulhat terhesség – ez egy végleges döntés és több, mint 99% eséllyel akadályozza meg a fogantatást, ezért nem szabad félvállról venni, ha valaki a petevezeték elköttetésén gondolkodik.

Mikor érdemes elköttetni a petevezetéket?

1. Ha már vannak gyerekeid és biztos vagy benne, hogy soha többet nem szeretnél várandós lenni a nők sterilizálásának egyik formája az az, ha elkötik a petevezetéküket. Ez egy olyan műtéti eljárás, amely elzárja a petevezetéket, ezzel megakadályozva a megtermékenyülést.

2. Két fő módszer létezik a petevezeték elköttetésére/elzárására: az egyik leggyakoribb a sebészeti módszer, amikor műtét során zárják el a petevezetéket. A másik sebészeti beavatkozás nélkül, az orvos egy lágy flexibilis anyagot ültet be a hüvelyen keresztül, a méhnyakon át a petevezetékbe. Három hónap elteltével a hegszövet felhalmozódik ezen és elzárja a petevezetékeket.

Orvos, Orvosi, Gyógyászat, Egészségügyi, Stetoscope
pixabay

3. A petevezeték elkötése végleges – nagyjából. Bár vannak eljárások a petevezetékek úgymond „visszakötése” érdekében, az esetek többségében ez sikertelen. Ne feledd, ez végleges döntés, még akkor is, ha úgy döntenél, mégis helyre szeretnéd hozatni a petevezetékeidet, a nők csupán 40%-nál sikerül a folyamat utána a terhesség.

4. Választhatsz szülés utáni sterilizálást is. Ha már van egy gyereketek, vagy most érkezik a második és biztosak vagytok benne, hogy nem szeretnétek újra kisbabát, választhatjátok a szülés utáni műtétet is. Így egyszerre gyógyul majd a szervezeted a terhesség és a műtét alól is. Utóbbihoz nem szükséges a kórházi tartózkodás. Közvetlenül szülés után megejthetik a beavatkozást.

5. Ha nagyon fiatal vagy, esetleg nincs még babád: az orvos megpróbálhat visszatartani téged. Mivel a sterilizálás visszafordíthatatlan, a fiatalabb vagy gyermektelen nők esetén nehezebb lehet orvost találni az eljárás elvégzéséhez.

*** KERTI MEDENCÉK AZ OTTHONI SZÓRAKOZÁSRA ***

Milyen mellékhatásai lehetnek a petevezeték elköttetésének?

6. Az eljárás típusától függően változhat a gyógyulási időintervallum. A gyógyulás alatt a következőket tapasztalhatod:

  • duzzanat és/vagy kellemetlen érzés a hasad környékén
  • váll vagy hátfájás
  • görcsök
  • fáradtság
  • puffadtság, teltségérzet
  • változás a belekben
  • fájdalom a bemetszés helyén
  • vérzés
  • láz

7. Fennáll a méhen kívüli terhesség veszélye. Habár a petevezetékek elkötése 99%-ban hatékonynak mondható, nagyon-nagyon ritka esetben mégis bekövetkezhet terhesség. Ennek az az oka, hogy a petevezetékek valamilyen módon „újra a helyükre csatlakoznak”, de nem mindig a megfelelő módon. Így, ha elkötött petevezetékek mellett terhes leszel, akkor 33% esélye van annak, hogy méhen kívüli terhességed lesz.

Mikor élhettek újra szexuális életet az eljárás után?

Idő Minden Sebet Gyógyít, Vigasz, Ösztönzése, Motiváció
pixabay

8. A gyógyulási idő mindenkinél változó lehet. Általában addig nem érdemes újra az intim érintkezés, amíg kényelmetlenül érzed magad odalent. Esetleg fájdalmad van. Általában egy hetet szükséges várni a műtét után, de ha közvetlenül a szülés után végezték el az eljárást, akkor ajánlott a négy-hat hét várakozási időt betartani. Hallgass a szervezetedre, ő majd érezni fogja mikor áll készen.

9. Még mindig ügyeljetek a biztonságos szexuális együttlétre. Ne feledjétek el, hogy a petevezetékek elkötése hatékony módszer a fogamzásgátlásra, de még mindig nem akadályozza meg a nemi úton terjedő betegségek, fertőzések kialakulását. Ahhoz, hogy ettől is óvjátok magatokat érdemes óvszer használata, még a petevezetékek elkötése után is.

Bármilyen egyéb kérdésed merülne fel, bármiben is legyél bizonytalan, fordulj bizalommal kezelőorvosodhoz és kérd általad ismert szakember véleményét, hogy egészen biztosan minden a legnagyobb rendben történjen. A műtétet elvégző orvos kiválasztásánál, érdeklődj családod, ismerőseid körében a korábbi tapasztalatokról. Jó egészséget kívánunk!

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkHogyan vedd rá a tinédzser fiadat, hogy megnyíljon
Következő cikkA miskolci lézerklinika fogadja a kezelésre várókat

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .