Elérkezett az a pillanat, amikor úgy döntöttél, szeretnél gyermeket vállalni? Tisztában vagy azzal, hogy milyen lépéseket kell tenned a vágyott cél eléréséhez, de az időzítést illetően még bizonytalan vagy? Aggódsz, hogy talán túl sokáig vártál? Vajon még termékeny vagy, és ha igen, mikor van a legnagyobb esélyed a fogantatásra?
Számos módszer létezik annak megállapítására, mikor van a legmegfelelőbb idő. Ha tehát a termékenységgel kapcsolatos kérdéseid vannak, például arról, hogy mikor a legtermékenyebb egy nő, mi a szerepe az ovulációnak ebben az egészben, és hogyan követheted nyomon az ovulációdat – olvass tovább!
Mit jelent a termékenység?
Az American Pregnancy Association meghatározása szerint a termékenység az egy természetes képesség arra, hogy egy nő teherbe essen. A fogantatás és a későbbi terhesség több tényezőtől is függ, mint például a petesejt és a sperma egészségétől, valamint attól, hogy a megtermékenyített petesejt sikeresen beágyazódik-e a méhbe.
Hogyan tudod, hogy termékeny vagy-e?
Még ha az is vagy, ez nem garantálja, hogy az első szexuális együttlét után rögtön bekövetkezik a fogantatás és terhesség. Fontos tudnod, mennyi időt érdemes próbálkozni, mielőtt szakemberhez fordulnál további vizsgálatokért.
„A meddőséget úgy definiálják, mint egy évig tartó védekezés nélküli szexuális kapcsolatot a terhesség elérésének hiányában,” mondta Dr. Cary L. Dicken, a Mom.com-nak. Ha 35 évesnél idősebb vagy, ez az időszak 6 hónapra csökken. De mielőtt elkezdenél aggódni a meddőség miatt, próbáld meg kiszámolni a termékenységi időszakodat, és arra az időszakra összpontosítani a fogantatási terveket.
Mikor van a termékenységi időszakod?
Ahogy már említettük, számos tényező határozza meg, hogy termékeny vagy-e. De valójában van egy konkrét időszak, amikor nagyobb eséllyel eshetsz teherbe, mint más időszakokban. A termékenységi időszakod azokból a napokból áll, amelyek az ovulációd körül helyezkednek el. Pontosabban az ovuláció előtti öt napról, magáról az ovulációs napról, és az azt követő napról van szó.
Jelek, hogy a termékenységi időszakodban vagy
Az ovulációd várható idejének naptárral való követése mellett más fizikai jeleket is tapasztalhatsz, amikor közeleg az idő. Ilyenek például a méhszájnyák váladékának változásai és a bazális testhőmérsékleted enyhe emelkedése.
(A „basal body temperature” (BBT), vagyis bazáltesthőmérséklet a helyes kifejezés. Ez azt a legalacsonyabb testhőmérsékletet jelenti, amit pihenés közben mérhetünk, általában ébredés után, még mielőtt bármilyen fizikai aktivitást végeznénk. A bazáltesthőmérséklet nyomon követése segíthet a nőknek az ovulációs periódusuk és termékeny napjaik azonosításában, mivel az ovuláció idején enyhe emelkedést mutathat.)
Most, hogy tudjuk, a termékenységi időszakod az ovulációdhoz kötődik, felmerülhet a kérdés, hogy mi is az ovuláció pontosan?
Az ovuláció, vagyis a tüszőrepedés, rendszerint a két menstruáció közötti középidőben történik. Ekkor a petesejt kiszabadul a petefészekben lévő tüszőből, bekerül a petevezetékbe, és ha spermiummal találkozik, akkor megtermékenyülhet.
A női nemi ciklus során mindössze néhány nap számít termékenynek, mivel a petesejt átlagos élettartama mindössze átlagosan 24 óra. A spermiumok akár több napon át életképesek, így az ovuláció (tüszőrepedés) előtt 72 órán belül, illetve utána 24 órán belül van a legnagyobb esély a teherbeesésre.
Amikor ez a petesejt találkozik a spermával és megtermékenyül, az a sikeres terhesség első lépése. Ahogy már említettük, a termékenységi időszakod magában foglalja az ovuláció előtti napokat is, de miért? Azért, mert megfelelő körülmények között az egészséges sperma akár öt napig is életben maradhat.
Jelek, hogy ovulálsz
A ciklusod, a termékenységi időszakod és az ovulációd követése egyszerű egy kalkulátor vagy naptár használatával, de azoknak, akiknek nincs rendszeres menstruációs ciklusuk, érdemes más jelekre is figyelniük.
Az ovuláció egyik jele a méhszájnyák váladékának változása. „Az ovuláció előtt több napon át tiszta és csúszós lesz, mint a tojásfehérje, a legnagyobb esély a terhességre pedig akkor van, ha a közösülés a váladék csúcsán történik,” mondta Dr. Witt, a Yale Orvostudományi Egyetem Klinikai Szülészeti, Nőgyógyászati és Reprodukciós Tudományok Tanszékének adjunktus professzora a Forbes Health-nek.