Miért fontos, hogy ismerd az ovulációs ciklusod?

Miért fontos, hogy ismerd az ovulációs ciklusod?
Ovuláció

A menstruációs ciklus része az ovulációs időszak, amikor az érett petesejt kilökődik a petefészekből, és attól függően, hogy találkozik-e hímivarsejttel, megtermékenyül, vagy bekövetkezik a havi vérzés. Az ovulációs ciklus ismerete minden nő életében fontos kell, hogy legyen, akár babát szeretne, akár épp az ellenkezőjét. Egy kiegyensúlyozott párkapcsolat része a szexualitás, de ez ott kezdődik, hogy ismerjük a saját testünket.

Cikkünkből megtudhatod, hogyan zajlik pontosan a menstruációd, mikor lehet ovulációra számítanod, hogyan határozhatod meg az idejét pontosan, és még érdekességekről is lesz szó a témában.

Tudtad, hogy nagyjából 400-szor menstruálsz az életed során?

Az manapság már nagyon változó ki, mikor kezd menstruálni. Nem ritka az sem, ha egy lánynak 10-12 éves korában jön meg először, de régebben ez kitolódott, az átlag 14-16 év volt. A menstruációs ciklus a nőnél általában 23-35 napig tart, és az első napját a menstruáció (vérzés) első napjától számoljuk, és a következő vérzésig tart.

A menstruációs szakaszt a follikuláris szakasz előzi meg. Egy lány közel 2 millió tüszővel, vagyis follikulusszal születik a petefészkében, melyből kb.300.000 marad a tinédzser korra. Ezek a kis tüszők, azaz kezdetleges petesejtek hormon hatására szépen beérnek. Havonta egy tüszőből lesz érett petesejt a follikuláris szakaszban, ösztrogén és FSH (tüszőérlelő) hormon hatására. Az ösztrogén miatt a méh nyálkahártyája is vastagodni kezd, és a hüvelyváladék állaga is megváltozhat.

Ezt követi az ovulációs szakasz, amikor a tüsző megreped és az érett petesejt kilökődik a petefészekből. A tüszőrepedés maga az ovuláció, amely az LH, azaz luteinizáló hormon hatására következik be.

Innen két út lehetséges: a megtermékenyülés (spermium jelenlétében) vagy a luteális szakasz.

A luteális szakaszban a megmaradt tüsző átalakul úgynevezett sárgatestté és elkezd progeszteront, illetve sárgatest hormont termelni. A progeszteron a magzat beágyazódásához kell, ezért, ha nem történik megtermékenyülés, akkor a tüsző, vagyis sárgatest elsorvad, a hormontermelés leáll, a méhnyálkahártya sorvad és leválik, majd vérzéssel távozik a szervezetedből.

Érdekesség

Szép, Nő, Arc, Fiatal Nő, Arckép, Nőiesség, Fekete
pixabay

Tanulmányok szerint mielőtt létezett volna a  fogamzásgátlás (illetve ma is élő, természeti törzseknél), a nemileg érett nők szaporodóképes korukat terhesen és gyereket nevelve töltötték, menstruálni pedig csak két baba kihordása között tudtak. Ezek az antropológiai vizsgálatok arra is rávilágítottak, hogy így egy nőnek az élete során nagyjából 100-szor volt havivérzése, szemben a mai 300-500-al.

Ez történik pontosan az ovulációs szakaszban

Az ovuláció általában 12-16 nappal a következő menstruáció kezdete előtt történik. A peteérés előtt az LH hormon szintje az “egekbe szökik”, ez az LH-csúcs, amikor tulajdonképpen a legnagyobb a nő fogamzókészsége. Tehát a petesejt kilökődése előtti napon, és annak napján. Az ovuláció általában 24-36 órával az LH-csúcsot követően megy végbe.

Az ovuláció sokszor semmilyen jellel nem jár, de egyes nők enyhe fájdalomról, vagy különös érzésről, esetleg szúró érzetről számolnak be. A testhőmérséklet is megemelkedhet a termelődő progeszteron hatására.

A termékeny időszakban a méhnyak állapota is folytonos változást mutat; lágyabb és nyitottabb lesz, illetve magasabbra is kerül, készülve a beágyazódásra.

A petesejt az ovuláció után kb. 1 napig megtermékenyíthető még. A hímivarsejtek ennél szívósabbak, 3-5 napig is vígan elélnek, ezért a szexuális együttlét után majdnem egy héttel is kopogtathat még a gólya.

Tabletták, Fogamzásgátló Tabletta, Ellenőrzési
pixabay

Ha lezajlott az ovuláció, vagy beindul a havi vérzés (fogantatás hiányában), vagy a zigóta beágyazódik a méh megvastagodott falába, miközben az ösztrogén és progeszteron mellett megjelenik a terhességi hormon (hCG) os a szervezetben. Ezeknek a hormonoknak a pontos kimutatására, a terhesség vagy az ovuláció meghatározására kiválóak a terhességi és ovulációs tesztek.

Érdekesség

Ovulációból több is lehet egyetlen ciklus alatt, de ez ritka. Ilyenkor két pete érik meg és lökődik ki. Így lesznek a két- (vagy több)petéjű ikrek.

Hogy határozhatom meg, mikor ovulálok?

A legtermékenyebb napok a menstruációs ciklusunkban az ovuláció napja és az azt megelőző nap. Az ezt megelőző néhány nap is alkalmas lehet a megtermékenyülésre. Figyelembe véve a spermiumok 5 napos életképességét, a „termékenységi ablak” körülbelül hat napig van nyitva. Ha valaki babát szeretne, ezt figyelembe kell vennie.

Az ovuláció meghatározásához a legbiztosabb módszer az említett tesztek, de vannak, akik a naptármódszerrel is próbálkoznak. Ezt arra alapozzák sokan, hogy az ovuláció a 14.napra tehető – de ez egyénenként mutathat eltérést! És a ciklus hossza (28 nap) sem egyforma mindenkinél, ami a számolós módszernek szintén alapja lehet. Ha valaki nem szeretne teherbe esni, a 14. nap előtt 7 és az azt követő 3 nap alatt ne szeretkezzen védekezés nélkül.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .