Téma: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés
Elérhetőség: 06 20/9440-225
Kérdezni a KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL! mezőben tudsz és a választ is itt találod majd meg. Kérlek, tekerj egy kicsit lefelé.
Huszonkét éve kezdtem a szoptatásról testközeli tapasztalatokat szerezni, és közel öt év telt el az életemből, ami során szoptattam valamelyik gyermekemet. Ezek az élmények, és az akkor kapott hatékony segítség sokat számít, amikor szoptató édesanyákat támogatok. Megszereztem a nemzetközi laktációs szaktanácsadói vizsgát. 2006 óta folytatok laktációs szaktanácsadói gyakorlatot. Nyolc éve vezetek szoptatás támogató baba-mama csoportokat.
Dúlaként jelen lehettem már sok kisbaba megszületésénél, és mindig lenyűgözött az újszülöttek világra jövetel utáni ébersége, érzékenysége és érdeklődése a körülöttük lévő személyek, de leginkább az anya arca, teste, emlői felé. A szoptatás természetes folytatódása annak a szoros testközeli kapcsolatnak, ami a méhen belüli életben kezdődött a baba és az anya között.
Vannak olyan édesanyák és babák, akiknek a szoptatás a kezdetektől könnyen megy, míg másoknak nehézségekkel kell megküzdeniük. Leginkább az első hetekben adódik sok kérdés, aggódás és probléma, amin felülkerekedve a mellből való táplálás végül jó élmény lehet. Megtisztelő számomra, ha segíthetek abban, hogy a szoptatás könnyebben menjen.
A segítség kérés lehetőségei:
Itt a fórumon
Ezek többségében konkrét kérdések lehetnek, amik a baba érkezése előtti időtől a szoptatási időszak végéig merülnek fel: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés kérdései. Olyan kérdések megválaszolását teszi lehetővé, ami nem igényel személyes találkozást. Sürgős esetben a telefonos konzultáció is lehetséges.
Személyes konzultáció
(a kórház szülészeti, gyermekágyas osztályán vagy a család otthonában)
A szülés körüli időszakban
Személyre szabott segítséget ad, akár a baba megszületésének pillanatától a szoptatással kapcsolatos kérdésekben.
- Hogyan helyezzük a babát mellre?
- Milyen szoptatási pozíciót válasszunk?
- Hogyan értékeljük a baba jelzéseit?
- Mire számíthatunk a baba gyarapodása szempontjából?
- Honnan tudom, hogy eleget evett?
- Honnan tudhatom, hogy elég-e az anyatej?
- Hogyan táplálkozzam szoptató anyaként?
- Fájdalmas a szoptatás, mit tehetek?
A szoptatási időszakban bármikor, ha:
- nem elég az anyatej.
- túl sok az anyatej.
- aluszékony baba szoptatása.
- Koraszülött kisbaba szoptatása.
- Örökbefogadott kisbaba szoptatása.
- Beteg, fejlődési rendellenességgel született kisbaba szoptatása/táplálása.
- Fájdalmas szoptatás, szoptatás vagy fejés utáni fájdalom a mellben.
- Mellgyulladás. A mellbimbó kisebesedése.
- Szopási sztrájk.
- Sokat sír a csecsemő.
Szeretettel várom kérdéseiteket a fórumon!
Kérdezni a KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL! mezőben tudsz és a választ is itt találod majd meg. Kérlek, tekerj egy kicsit lefelé.
Kedves Katalin,
3 hetes a kislányom, a 2 naptol párhuzamosan szoptatok és tápszert is adok neki, kiegészítésként, mivel nem lakott jól szopizás után.
Az elmúlt héten a délutáni szopizások alkalmával elkezdett nagyon nyűgös lenni a mellen, ha szivja is, vergődik közben, állandóan morog, tépi a mellem és folyamatosan engedi el s egy idő után nem is akar szopizni. A tegnap óta, ezt minden szopizásnál csinálja. Igy alig tudok mellenként 10 percet szopiztatni.
Szoktam naközben s főleg este fejni, 4 napja még 35-t sikerült lefejjek, az utóbbi napokban csak 20 mL-t.
Szeretném visszaszoktatni a cicire, s ha lehet eljutni odáig, hogy teljesen anyatejes baba legyen.
Mi a teedő ilyenkor?
Segitségét előre köszönöm!
Üdvözlettel,
Bogya Erzsébet
Kedves Szakértő!
5 hetes kislànyom sajnos 2 hete kap cumisüvegből tàpszert, eddig minden rendben ment tudtam mellette szoptatni is. Mostmàr akàrhogy is próbàlkozok nem fogadja el a mellemet így elkezdtem fejni, de sajnos nem birok akkora mennyiséget lefejni. A kérdésem az lenne, hogy hogyan bírnàm újra csak szoptatni? Van rà esély hogy újra tudjak szoptatni?
Vàlaszàt előre is köszönöm!
Kedves Katalin!
Kicsi fiamnak lassan 6,5 hónapja fejek. A fejésem oka több együttes probléma volt. Először is császárral szültem (nem tervezetten), és csak másnap kaptam meg a babám. Befelé forduló bimbóm volt (előtte soha), valamint a kicsim teljesen lenőtt nyelvvel született. Emiatt a csecsemős nővérek azonnal bimbóvédőt tettek a cicimre. (Amikor itthon rosszul lettem, és 15 centis csomó keletkezett a cicimben, akkor jöttünk rá, h gyulladás volt a befelé forduló bimbóm oka. Kimasszírozás után megszűnt.) Picurim még így is szopizott a kórházban. Azonban, miután felcsípték a nyelvecskéjét, a még síró babám a tiltakozásom ellenére cicire tették. Na, azóta nem szopik a kincsem. Nem adtam fel, fejtem. Mai napig próbálom szoptatni, de sír a cicimtől az egyébként egyáltalán nem sírós babám. 100% anyatejes, azonban kimerültem. Több órát vesz igénybe a fejés, és már hozzátáplálálunk is. Kérdésem, hogy ön szerint, a nyilván cumizavaros, soha rendesen még nem szopizó félévesem még át tudnám szoktatni a szopira? Tudna ebben segíteni? Mellesleg érzelmileg is szükségem volna rá. Hurcizom, együtt alszunk, de a szopi nagyon hiányzik. Köszönöm válaszát előre is!
Kedves Kati!
1 hét múlva lesz 4 hónapos a fiam. Kb egy hónapja el kezd szopizni el tellik 4-5 perc majd kiköpi aztán vissza és ezt játszuk még egy ideig, majd megnyugszik szopizik rendesen 2-3 percig majd megint elfordul tekereg.. De közben keresi a mellem..már át teszem a másikra is És ez megy amíg én meg nem unom. Utánna böfizés és megyünk játszani. Az elmúlt 1 hónapban 50g hízott, most 5400g. 3190gmal született. Az orvos kiegészítést ajánl de én nem szeretném tapszerezni, mi lehet a probléma, nem elég a tejem? Ha meg nyomom etetés közben jön belőle rendesen.Mit tehetnék?
Köszönöm válaszát előre is!
Kedves Katalin!
3hònapos kisbabám s ,mint mindegyiknèl korábban, most is folyamatos mellcsomókkal küzdök pedig fejem kèzzel. Pròbàltam a melegborogatàst is, de nem igazàn hasznàl. Fàjni ugyan nem fàj, de így nehezen ürül ki, illetve èrzem nem is tud teljrsen.
MIT tudom tenni még?
Kàposztàs megoldàst is Pròbàltam màr.
Várom válaszát.
Köszönöm szèpen.
Kedves Szakértő,
Következő lenne a kérdésem.
7 hetes lesz a kislányom, eddig csak anyatejes és a szoptatással sem volt gond. KB 3-4 napja viszont mikor elkezdem szoptatni, egy darabig minden rendben van, de utána fel-fel sír, rázza magát, újra rakap, próbálkozik szívni, de ugyanaz. És ugyanez a másik mellen is.
Lehetséges, hogy nem elég neki, nem jön elég gyorsan a tej? Vagy lehet teljesen más is mögötte?
Előre is köszönöm.
Kedves Kati!
Szoptatási tanáccsal fordulok hozzád! Olvastam az oldalon nagyon jókat, találtam hasonló problémákat de valahogy mégsem kaptam meg a választ a problémánkra.
Túl erős a tejleadó reflexem ami miatt a 1 hetes kisfiammal nagyon nehézkesen megy a szopizas, pedig ő nagyon ügyes.
Kezdem az elején. Már a szülés utáni napon nagyon bedurrant a mellem ahogy belövellt. Kemény, csomós volt fájt a hónom alatti nyirokcsomó is. Meleg borogatást tettem rá fejtem. A szopizas nagyon nehezen ment. (most már jó puha lesz szopizas utan) Eloszor azt hittem az a baj hogy túl nagy a mellem ezáltal a mellbimbóm is és nem tudja rendesen bekapni. Beletellt pár kinkeserves éjszakába míg rájöttem hogy túl gyorsan folyik szegény szájába a tejem a szopizas elején. És emiatt neki álltam fejni minden szopi előtt 10-15 perccel hogy kicsit kinnyitsek rajta neki. Ez beválni látszott. Ha sikerült éppen ugy fejnem hogy már nem folyt. Akkor a kisfiam szinte azonnal tudott jó nagy kortyokkal enni. Öröm nézni.
Emiatt a helyzet miatt 1-2 óra bőven mig szoptatunk főleg éjszaka. Napközben 3-4 óránként eszünk. Így előfejés után viszonylag gyorsan 45 perc alatt megvagyunk elalvással együtt. Éjszaka viszont van hogy óránként kel enni sír közben nagyokat pukizik és nyálkas a szeklete is. Általában váltott mellből szoptatok. De az egyik már nagyon ki van sebesedve.
Kérdésem hogy mit tegyek hogy a kisfiam jól tudjon szopizni és ne kerüljön fel óra cici kiköpdösésbe és bele-bele sírásba míg el tud kezdeni kortyolni? Illetve éjszaka vajon miért megy nehezebben az alvás es a szopizas is? Nagyon kimerültek vagyunk már a férjemmel. Összesen alszunk 2-3 órát emiatt éjszaka.
Válaszod előre is köszönöm.
Szandra