Werner Katalin IBCLC laktációs szaktanácsadó, dúla

Werner Katalin

Téma: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés

Elérhetőség: 06 20/9440-225

Kérdezni a KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL! mezőben tudsz és a választ is itt találod majd meg. Kérlek, tekerj egy kicsit lefelé.

Huszonkét éve kezdtem a szoptatásról testközeli tapasztalatokat szerezni, és közel öt év telt el az életemből, ami során szoptattam valamelyik gyermekemet. Ezek az élmények, és az akkor kapott hatékony segítség sokat számít, amikor szoptató édesanyákat támogatok. Megszereztem a nemzetközi laktációs szaktanácsadói vizsgát. 2006 óta folytatok laktációs szaktanácsadói gyakorlatot. Nyolc éve vezetek szoptatás támogató baba-mama csoportokat.

Dúlaként jelen lehettem már sok kisbaba megszületésénél, és mindig lenyűgözött az újszülöttek világra jövetel utáni ébersége, érzékenysége és érdeklődése a körülöttük lévő személyek, de leginkább az anya arca, teste, emlői felé. A szoptatás természetes folytatódása annak a szoros testközeli kapcsolatnak, ami a méhen belüli életben kezdődött a baba és az anya között.

Vannak olyan édesanyák és babák, akiknek a szoptatás a kezdetektől könnyen megy, míg másoknak nehézségekkel kell megküzdeniük. Leginkább az első hetekben adódik sok kérdés, aggódás és probléma, amin felülkerekedve a mellből való táplálás végül jó élmény lehet. Megtisztelő számomra, ha segíthetek abban, hogy a szoptatás könnyebben menjen.

A segítség kérés lehetőségei:

Itt a fórumon

Ezek többségében konkrét kérdések lehetnek, amik a baba érkezése előtti időtől a szoptatási időszak végéig merülnek fel: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés kérdései. Olyan kérdések megválaszolását teszi lehetővé, ami nem igényel személyes találkozást. Sürgős esetben a telefonos konzultáció is lehetséges.

Személyes konzultáció
(a kórház szülészeti, gyermekágyas osztályán vagy a család otthonában)

A szülés körüli időszakban

Személyre szabott segítséget ad, akár a baba megszületésének pillanatától a szoptatással kapcsolatos kérdésekben.

  • Hogyan helyezzük a babát mellre?
  • Milyen szoptatási pozíciót válasszunk?
  • Hogyan értékeljük a baba jelzéseit?
  • Mire számíthatunk a baba gyarapodása szempontjából?
  • Honnan tudom, hogy eleget evett?
  • Honnan tudhatom, hogy elég-e az anyatej?
  • Hogyan táplálkozzam szoptató anyaként?
  • Fájdalmas a szoptatás, mit tehetek?

A szoptatási időszakban bármikor, ha:

  • nem elég az anyatej.
  • túl sok az anyatej.
  • aluszékony baba szoptatása.
  • Koraszülött kisbaba szoptatása.
  • Örökbefogadott kisbaba szoptatása.
  • Beteg, fejlődési rendellenességgel született kisbaba szoptatása/táplálása.
  • Fájdalmas szoptatás, szoptatás vagy fejés utáni fájdalom a mellben.
  • Mellgyulladás. A mellbimbó kisebesedése.
  • Szopási sztrájk.
  • Sokat sír a csecsemő.

Szeretettel várom kérdéseiteket a fórumon!

Kérdezni a KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL! mezőben tudsz és a választ is itt találod majd meg. Kérlek, tekerj egy kicsit lefelé.

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

hirdetés
Nemzetközi laktációs szaktanácsadói vizsgát szereztem, 2006 óta folytatok laktációs szaktanácsadói gyakorlatot. Vezetek szoptatás támogató baba-mama csoportokat és dúla is vagyok.Témáim: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés.
Előző cikkSzoptatási ambulancia nyílik a Bethesda Kórházban
Következő cikkDown-szindrómás kislány a modellvilág új sztárja

927 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves szakértő!

    Lassan 7 hetes a lányom, kB másfél hete tapasztaltam hogy elkezdett nyöszörögni a cicin, elengedte, ütögette, majd folytatta mintha mi sem történt volna. Egyre intenzívebbek lettek ezek a reakciók. Mára eljutottunk oda hogy este két másodperc után elkezd sírni de ha elveszem akkor keresi rögtön, az öklét szopja, ha visszarakom egyből rácuppan majd újra ordít órákig tudjuk ezt játszani és közben vígasztalhatatlanul ordít a végére, a ringatás sem segít már nagyrészt a kimerültségtől alszik el csak. Rettenetesen sajnálom szegényt és rettenetesen idegörlő is egyszerre. Mostanra rájöttem hogy a tejleadó reflexem erős ha elengedi sokszor másodpercekig spriccel a tej a mellemből, és nehezen tud enni illetve a komfort szopi nem megy ami estére segített neki aludni ezelőtt. Napközben is nyűgös tőle néha de nagyrészt az éjszakákat nehezíti a jelenség.

    Az lenne a kérdésem hogy mit tudok tenni, hogy tudok segíteni neki is és magunkon is? Cumit és cumisüveget nem akarok, azt tudom hogy a fejés sem megoldás. Egyáltalán elmúlik ez majd, vagy így kell túlélnünk mostmár? Kezdek kétségbeesni és bűntudatom is van hogy nem tudom megadni teljesen amire szüksége van.

  2. Kedves Katalin!
    Segítséget szeretnék kérni, kislányom négy hónapos múlt, igény szerint szoptatom, eddig szépen ment a súlya, de a mostani mérésnél „csak” 150 grammot hízott, két hetente viszem a védőnőnkhöz mérésre, így ha az egész hónapot nézem 400 grammot hízott. A védőnőnk először azt mondta, hogy ez rendben van, de amikor bejelölte a percentilis táblázaton láttuk, hogy kicsit esik a görbe, akkor már Ő se volt olyan lelkes, aggódom, mert az elmúlt napokban érezhetően kevesebbet szopott, napközben csupán pár perceket, éjszaka továbbra is szépen szopik, de nyilván az egész napos bohóckodós szopizást nem kompenzálja.
    Azt még hozzá kell tennem, hogy Ő sose volt egy ilyen szopiőrült, így hát például hiába rakom gyakran mellre, hogy növeljem a tej mennyiségét, nem hajlandó szopizni. Nem tudom, hogy ez egy szopási sztrájk-e, de kezdek kétségbe esni, félek, hogy a tej mennyiségének rovására megy ez, félek, hogy nem hízik eleget, de attól félek a legjobban, hogy majd tápszerhez kell nyúlnom… Ha szopási sztrájk, nem tudom mi válthatta ki, végig gondoltuk az összes lehetőséget, de egyik sem érvényes ránk, ráadásul a Babám, vidám, nem nyugtalan, nem úgy viselkedik, mint aki éhezik. Nem tudom mit tegyek, nagyon fontos nekem, hogy minél tovább szoptathassam a Babócám.
    Remélem tud nekem segíteni, köszönöm előre is: Hanna

  3. Üdvözlöm!

    Szeretnék tanácsot kérni kislányom szoptatásához.

    Emma december 11-én született 30. Hétre 1300g-mal. Előtte már 4 hetet töltöttem preeclapsia miatt kórházban, majd 3 hét NIC és 3 hét koraszülött osztály következett. Itt megkezdhettük a szoptatást, etetést. Napjában 3szor etettem Emmát több-kevesebb sikerrel. Csak bimbóvédővel tud szopizni, jelenleg 10-20-25mlket sikerül 45p alatt megennie, a többit pótolom neki ujj etettéssel fecskendővel vagy NUK cumisüveggel. Igy az etetések elnyúlnak 1,5 órára is büfiztetéssel együtt +30p fejés.Most 2420g 8 hetes és a 38. terhességi hétben van. Nagyon aluszékony, amint mellre kerül már alszik is és nagyon nehéz, sokszor lehetetlen ébreszteni. A kórházban a pótlást cumisüvegből kapta vagy újj etettem. Egyik etetés éri a másikat, 2 hete van itthon, aminek nagyon örülünk de van egy nagyobb fiam is 7 éves elsős akire semmi időm nem marad így. Hogyan tudnám hatékonyabban szoptatni őt? Meddig érdemes az újj etetést folytatni?Nem lehet egyszerűen többször mellre tenni, sokszor időben is nehéz felébreszteni. Nagyjából 3 óránként eszik 45-60 mlket. Tudom hogy most az a legfontosabb hogy a 3kg elérjük, de megrémít hogy lehet soha nem fog jól szopizni.

    Várom tanácsaikat!

  4. Kedves Katalin! Kislányom 14-hónapos. Nekem olyan mintha éjjel-nappal cicin lenne. Születés óta együtt alszunk, 6hónapos koráig kizárólag anyatejet kapott, utána megkezdtük a hozzátáplálás. Eszik mindent, jó étvágyú, de nem tudok elhagyni egy szoptatás sem. Kivéve ha nem vagyunk otthon és rokon vigyáz rá. Novemberben 2-éves lesz, vissza kell mennem dolgoz. Szerettünk volna még egy babát míg itthon vagyok, de félek a sok szoptatás, fáradtság,kialvatlanság stb. miatt nem jön össze. Próbáljak gyerek italt adni, azzal kiáltani egy egy szoptatás. Össze vagyok zavarodva, sajnálom is elvenni a cicit. Mit tegyek!?

  5. Kedves Katalin! 3,5 hónapos a kisfiam. Eddig csak anyatejet kapott. A gyarapodása is rendben van, de 8 hetes kora óta küzdök a tejtermeléssel. Akkor végigsöpört a családon egy hányás- hasmenés vírus, a picit kivéve, ekkor meg is jött az első szülés utáni menstruációm is. Addig rengeteg tejem volt, fuldoklva szopizott szegény. Azóta viszont egyre kevesebb a tej, a reflex is egyre nehezebben indul be, fejni már nem is tudok. Estére pedig szinte 0-nak érzem, a kisfiam is csak nyűglődik, próbál szopizni, de mivel nem jön, csak pár korty, sír, majd esetleg belealszik ebbe a küzdelembe. Ha sikerül is fejni délelőtt, az is kb 40-50 ml jó esetben 1 mellből. Aggódom, hogy éhezik a kisfiam. Tanácsot szeretnék kérni, mit tegyek? Pótlás? Vagy hogyan tudom meg a teán, gyakori mellre tételen kívül próbálni növelni a tejmennyiseget? Előre is köszönöm a választ.

  6. Kedves Katalin!
    Kislânyom most lesz 4 hónapos eddig semmi problèmànk nem volt a szopizàssal ( kivève hogy hamar hasfàjosak lettünk de ezt tudtam kezelni ELMULT 2 hónapra ).Sajnos most nem tudom mièrt àllandóan szopizni akkar. Igèny szerinti szoptatàs van de ez màr sok hogy fèl órànkènt de csak a dèlutàni óràkban.Dèlelött 2 szer eszik este 8 utàn pedig alszik èjszaka 2 szer kell fel szopizni. Szeretnèm megtudni hogy a tejcsivel lehet e baj ( nem tàplàló) azèrt igènyli sűrübben mostanra màr ritkàbban kellene ennie NEM.Ja is mivel bejött a nagy melleg azóta kinàlom babavizel de azt is fogadja bàrmikor szinte harcol èrte igy hàt ha nagyon inni akkar inkàbb szoptattom.Azt szetetnèm megtudni VÀLTANOM kellene tàpszere nem jó lenne a tejem? Köszönöm vàlaszàt.

    • Kedves Katalin!

      Telefonon lehet esetleg segítséget kérni és ha igen akkor mikor lehet Önt keresni?

      Előre is köszönöm!

  7. Kedves Katalin! Azzal a problémával fordulok hozzád, h a 3 heted kislányom 1.5 órát van cicin, sokszor bealszik, felébred van h majd megfullad a tejtől. Nekem ez hosszú idő, szinte összeérnek az etetések. A hosszú eves alatt van, h 2 mellből csak 80at eszik, pedig már 120ml-vel lakik jól. Ilyenkor pótolunk tápszert, mert én is kimerülök, nem sok energiam marad fejni. Sokszor nem tudom eldönteni, h kevés a tejem vagy ő eszik lassan… Volt mellgyulladásom, akkor felére csökkent a tejmennyiség. Hogyan tudnám rövidebb ideig, hatékonyabban etetni? Mi lehet a gond? Köszönettel: Diána

    • Kedves Katalin!
      Azzal a problémával fordulok Önhöz, h két hetes kisfiam szoptatása még mindig fáj. Már volt sebes is a mellbimbóm, az sokat javult, de a szopik alatt éles fájdalmat érzek a baba alsó ajka tájékán. A nyelvét már felcsipték, de nem oldotta meg a problémát.
      Próbálom jó nagyra nyitni a szàját, de valahogy a meklen mindig beszűkíti. Kicsi mellbimbóm is van nagy udvarral.
      Előre is köszönöm!

  8. Szia!
    4honapos iszisz babam van. 🙂
    Terhesseg utani pajzsmirigy tultermelodest állapitottak meg es a tinetekre egyenlore 2x fel huma-pronol-t irtak fel.
    Ezt teljes myugodsaggal szedhetem szoptatas mellett?

    Koszonom előre is a valaszod.

    • Kedves Katalin!

      7,5 hós iszsz-s kislányom van. A ht-t már elkezdtük. Ebédre kb 200 ml főzeleket eszik, közben isziknegy kis forralt vizet, illetve uzsonnára gyümölcsöt. Ez vagy 1 egész banán, vagy fél alma-fél banán. Éjszaka többször, van úgy, hogy órankent ébred s akkor csak szopival tudom visszaaltatni. Ezeket azért írtam le, mert a héten kiderült, hogy a pajzsmiriggyemmel gond van. Állítólag be van gyulladva. Holnap megyek ultrahangra. A kezelő orvos azt kérte, hogy a biztos kezelés miatt, február végére álljak le a szoptatással. Kicsot kétségbe vagyok esve, hogy ezentúl, hogyan fogom megnyugtatni. A cumit nem fogadja el. Így félek, hogy a tápszert hogyan fogom, tudni adni cumisüvegből. Inni svéd szoptatós pohárbol, vagy kis pohárból teszi.

      Köszönöm a válaszát!
      Üdv,
      Barbara

  9. Kedves Katalin!
    4,5 hós kisfiam néhány napja SZOPIZÁS KÖZBEN ANNYIRA ERŐLKÖDIK, HOGY MAJD ELDURRAN A FEJECSKÉJE nagyon aggódom mi lehet a baja.. A tápszert teát gond nélkül elfogadja (eddig a cumisüveget tápot nem kérte csak szopizott szinte a nullára csökkent a kiegészités mintha szöget nyelt volna mikor cumisüveget adtam neki a cicin nyugodtan evett) most pedig forditva. Két korty után annyira erőlködik nyög nyom (kaki puki rendben van nem hasfájós) hogy már kezdek aggódni valami baj van a tejemmel… kérem adjon tanácsiot mi okozhatja.. Normálisan étkezem..

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .