
A leggyakoribb varrástípusok és varrástechnológiai eljárások. Jelmagyarázat: háromszög jelöli az anyag színoldalát, kék nyíl az aktuális varrásvonalat, zöld nyíl a tisztázást.
Összevarrás: a szabásvonalak mentén használjuk. Az anyagot színt színnel szembefordítva varrjuk, a varrásszélesség min. 1 cm legyen.

Összevarrás és tisztázás: szabásvonalak mentén használjuk. A tisztázást cikkcakköltéssel vagy interlock géppel végezzük.

Tűzés: varrásvonal mentén, ill. attól nem messze végigvarrjuk az anyagot. Több fajtája ismeretes:
Áttűzés: összevarrás és tisztázás után a varrásráhagyást az egyik oldalra vasaljuk, és letűzzük. Duplán is tűzhetünk. Nadrág oldalvarrásánál és farvarrásnál használjuk.

Rátűzés: akkor használjuk, mikor egy kisebb alkatrészt egy nagyobbra varrunk rá. Foltzsebeknél tisztázzuk el az anyagszéleket:

Dísztőpántoknál ez nem szükséges, mivel mindkét oldalon letűzzük a pántot:

Széttűzés: szabásvonalak mentén használhatjuk. Tisztázzuk el az anyagszéleket, utána varrjuk össze a két anyagdarabot, majd a két varrásráhagyást vasaljuk szét, és tűzzük le.

Szegés: az első típusnál az anyagot duplán visszahajtjuk a fonákja felé, levasaljuk, majd letűzzük. A második típusnál eltisztázzuk az anyag szélét, és csak egyszer hajtjuk vissza. A tisztázás belső felén varrjuk végig. Anyagkímélő megoldás. Íves felhajtásoknál ezt kell használni, mert kevésbé ráncosodik az anyag.

Varrástechnológiai eljárások
Stircelés: Tisztázzuk el az anyagszéleket (1). Varrjuk össze a két anyagot, színt színnel szembe fordítva (2). Vasaljuk szét a varrásráhagyásokat, majd fordítsuk ki a két anyagot, úgy, hogy a színoldalak kívül legyenek, a varrásráhagyás pedig belül. Úgy hajtsuk, hogy varrásvonal arra a részre essen, ami nem fog látszani. Széthajtás után tűzzük le (3).

Behúzás varrógéppel: varrjunk végig 4-es (vékonyabb anyagoknál 3-as) öltéshosszal kétszer egymás mellett. A második varrás legyen pontosan párhuzamos az elsővel, ehhez célszerű a varrótalpat az első varrás vonalán vezetni, a két varrás így kb. 0,7 cm távolságra lesz egymástól. Utána az anyag fonákjáról húzzuk be a kívánt bőségre az alsó cérnaszálakat. Keresztben betűzött gombostűre tekerjük fel a cérna végét, így rögzíthetjük a behúzás méretét.