Pajzsmirigyzavar: meddőséget és vetélést is okozhat

Általánosságban elfogadott szabály, miszerint a várandósság során kerülni kell a legtöbb gyógyszer szedését. De mi a helyzet akkor, amikor az anya olyan betegségben szenved, ami akadályozza a baba normál fejlődését? Ilyenkor tovább kell szedni az addig előírt adagot, vagy módosítani kell? A kérdést dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa válaszolja meg. 

A pajzsmirigy rendkívül fontos a fogamzás során

A meddőség és a sorozatos vetélés hátterében gyakran pajzsmirigy-alulműködés húzódik, ugyanis a pajzsmirigy hormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, az agyi működésben. Szinte nincs is olyan szerv, melynek funkcióját ne befolyásolná.

A pajzsmirigy-alulműködés tehát szoros összefüggésben áll a teherbeeséssel és a baba megfelelő fejlődésével, hiszen a petefészek egy igen érzékeny szerv, amire a mirigy hibás működése igen negatív hatást gyakorol. A TSH és a pajzsmirigy hormonok elcsúszása ugyanis gátolja a normál tüszőérést, valamint a beágyazódást is, hiszen progeszteronhiányt vonhat maga után. Továbbá ilyenkor a prolaktin mennyisége is megemelkedhet, ami tovább nehezíti a teherbeesést és a baba kihordását.

ID-100286455A pajzsmirigy-alulműködés tünetei:

  • fáradékonyság
  • hízás
  • menstruációs zavarok
  • depresszió
  • székrekedés

Terhesség alatt gyógyszert szedni?

Mivel a pajzsmirigy-alulműködés jelentősen befolyásolja a teherbeesést és a magzat fejlődését, így gyógyszeres kezelésre van szükség a hormonháztartás normalizálása érdekében, még a babaprojekt megkezdése előtt.  Viszont felmerülhet a kérdés, hogy pozitív terhességi teszt esetén szükséges-e ezeket a készítményeket tovább szedni?

„A pajzsmirigy működése igen fontos a magzat fejlődése szempontból, hiszen az első 16 hétben – amikor ugyebár a létfontosságú szervek fejlődnek ki- a pajzsmirigy hormont a baba az anyától kapja. Éppen ezért fontos, hogy az anyuka a pozitív terhességi teszt után se hagyja el a gyógyszerét, sőt, előfordulhat, hogy az adagot emelni kell. Ez nem hogy nem árt a magzatnak, de még szüksége is van rá, hiszen ahogy növekszik, úgy a hormonra való igénye is fokozottabbá válik. Ez azért is fontos, mivel az anyuka pajzsmirigy alulműködése esetén nagyobb eséllyel következik be vetélés, illetve fejlődési rendellenesség.” – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa, aki hozzátette, éppen ezért a várandósság során bizonyos időközönként érdemes ellenőriztetni a TSH szintjét, hogy a megfelelő kezelésben részesüljön a kismama.

Budai Endokrinközpont

hirdetés

1 KÉRDÉS

  1. Kedves Dr. Koppány Viktória!

    14. hetes kismama vagyok, sosem volt gondom a pajzsmirigyemmel, azonban orvosom (mivel alapos), ezen hormonra is kért verkepet, sajnos a tsh 39,77, az ft4 0,579 lett. A tsh-m közvetlenül a teherbe esés előtt és fél évvel korábban is 2,8-2,9 volt (tavalyi petefeszek ciszta mutet miatt voltak a hormonok ellenorizve), így egyértelmű, hogy a pm alulmukodes a terhesseg alatt alakult ki. A mai napon kaptam letroxot, amibol napi 1et fogok szedni. Mas endokrinologussal is kapcsolatba kerültem telefonon, aki felvetette a baba elveteteset. A nőgyógyászom szerint nem kell felfujni a dolgot, gyakori hogy felborulnak a hormonok a terhesseg alatt, a masik orvos viszont a babám elveteteset javasolja. Érdeklődni szeretnék, hogy mennyire gyakori, hogy a kismamák ilyen esetben lemondanak gyermekükről, és vajon jól döntenek-e, illetve mennyire gyakori, hogy a megtartott gyermekek szellemileg sérültek? Erről semmilyen adatot nem találok. Hiszek a termeszet erejeben, ha ez a baba nem akarna élni, vagy nem kellene életben maradnia, elmenne, hiszen annyi a vetélés manapsag, sőt a művi úton megtartott gyermek is, ő jönni akart és maradni akar, hiszem, hogy ennek oka van, és ezért bennem fel sem merül, hogy lemondjak róla. Aggaszt azonban, hogy tenyleg van-e kockázata annak, hogy nem lesz teljes az élete.
    Válaszát előre is köszönöm!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .