A kérdések kérdése – Vajon veszélyes a gyermek számára a közösségi média használata?

A kérdések kérdése - Vajon veszélyes a gyermek számára a közösségi média használata?

A közösségi média jelenléte megváltoztatta az egész világot. Míg néhányan a szülők közül pozitívan és örömmel fogadják ezt, másik rettegnek attól, amilyen következményekkel járhat. Félelemmel tölti el őket (sokszor teljesen jogosan), hogy a gyermekük életében ez milyen változással fog járni. Egészen pontosan milyen minőségű változással? Hiszen éppen annyi pozitív előnye lehet, mint amennyi negatív hátránya. Nem könnyű megtalálni az arany középutat, nemcsak felhasználóként, hanem szülőként sem.

Mennyit engedjük a közösségi médiák előtt ülni a lurkókat? Mi történhet velük ezeken a platformokon, ha nem figyelünk rájuk eléggé? Ilyen és ehhez hasonló kérdések cikázhatnak a gondolataink között.

A közösségi média használatának megtiltása

A tiltás, mint tudjuk, az egyik legrosszab eszköz, amihez nyúlhatunk. Egyrészt, mert a tiltott gyümölcs mindig a legédesebb, másrészt, gondoljatok bele, drága Olvasók! Ugye gyerekkorotokba ti is szerettetek szembemenni a szülői döntésekkel, olykor már csak dacból is. Ha valamit nem volt szabad megtenni, az annál érdekesebbnek tűnt. Nincs ez másként most sem. Ez valami különös, örök érvényű törvényszerűsége a világunknak. Ha valamit tiltunk, (legyen az bármi) szinte biztos, hogy csak azért is belekóstolnak majd a huncut csemeték. Tehát tiltani semmi értelme nincs.

TÁRSASJÁTÉK A VALÓDI ÉLMÉNYEKÉRT

Szülőkként mégis tele lehetünk aggodalommal, hiszen ha félelmekről van szó, mi emberek tökéletes horror-sztorikat gyárthatunk bármilyen élethelyzetre arról: mi sülhet el balul? Ezt gyorsan, röviden meg is válaszolom Nektek: bármikor, bármi… DE! Nem alapozhatunk mindent a félelmeinkre és arra, hogy mi lesz, ha rossz végkimenetelbe ütközünk. Nem alapozhatjuk önnön képzelt félelmeinkre vagy korábbi rossz tapasztalatainkra gyermekeink életét. Nincs ez másként a szociális médiával sem.

Social Media, Facebook, Twitter, Instagram, Icons
pixabay

Igen, valóban vannak veszélyes és sötét bugyrai a közösségi médiáknak, de magában az internetnek is. Sok kelletlen tartalom, sok rosszindulatú ember, ha nem figyelünk eléggé (vagy éppen nem értünk az adatvédelmi beállításokhoz), túl sok nyilvánosan megosztott adat… viszont, ha reálisan belegondol az ember, rájön, hogy pusztán az óvodai csoportban, iskolában is találkozhat gyermekünk rosszalló egyénekkel vagy kelletlen tartalommal (gyermeki „pletykák” vagy egymás szóbeli ijesztgetésének formájában).

>> KÖNYVEK, HA ELÉG VOLT AZ INTERNETBŐL (új fülön nyitja meg)”>>>> KÖNYVEK, HA ELÉG VOLT AZ INTERNETBŐL

A tudás hiánya

A mai kisgyermekek szülei már jobban ismeretesek lesznek a közösségi médiák világáról, buktatóiról, szabályairól és következményeiről, mint a jelenlegi tizenéveseink szülei. Őket olyan hirtelen érte ez az újdonság, amikor berobbant a köztudatba, mint egy földcsuszamlás és nem volt idejük felkészülni a megfelelő eszközökkel, melyek elvezetnek a biztonságos használathoz és a pozitív tapasztalatok eléréséhez.

A közösségi médiák előnyei

Amint korábban is írtam, megvannak a negatív oldalai a szociális oldalaknak, de ahogy minden mérlegnek két oldala van: éppen elegendő előnye is lehet a gyermeknek ebből, mint kára. Nézzük ezeket a pozitívumokat:

  1. Az információ szabad áramlása: már nem kell körbetelefonálni a világot a házi feladatok után, ha lurkónk lebetegszik egy kis időre, manapság majdnem mindenhol megtalálhatóak az osztályok Facebook-csoportjai, ahol gyorsan és egyszerűen elkérhetik a leckét egymástól a gyerekek.
  2. Digitális fejlődés: megtanulhatják egy kép feltöltését weboldalakra, megtanulhatnak gyorsan gépelni olyan környezetben, ahol helyesírás ellenőrzők jelzik a rontott bekezdéseket, megtanulnak multitasking üzemmódban létezni. Ami azt jelenti, hogy egyszerre többfelé ágazik a figyelmük.
  3. Társadalmi készségek: habár az sajnálatos, hogy a mai világban jócskán lecsökkent a személyes interakciók száma, de mára ez a valóság. A mai gyermek leghamarabb úgy fejleszti életkorának megfelelő szociális életét, hogy interneten, közösségi felületeken kommunikál/ismerkedik. Itt szerez új barátokat, szélesebb ismertségi kört és pozitív megerősítéseket.
  4. Elfogadás, megerősítés: a mai gyermekek java részének az jelenti a pozitív megerősítést, amit az interneten keresztül kaphat társaitól. A közösségi elismerés irányítja sokak személyiség-fejlődését. Természetesen nem azt mondom, hogy minden ettől függ, de egy tizenéves számára igenis sokat jelent, az a plusz egy like, vagy egy kedves komment a profilképe alatt. A közösségi médiák lehetőséget adnak a véleményük kinyilvánítására és arra, hogy találozzanak övéikhez hasonló érdekeltséggel rendelkező gyerekekkel.

A változás állandó

Personal, Woman, Self Talk, Mirror, Communication
pixabay

Abban szerintem megegyezhetünk, hogy ez egy viszonylag rohamosan fejlődő, sokszor követhetetlenül rohanó világ. Elsőre úgy tűnhet, hogy az internetes iparágak nem törődnek az online adatvédelemmel, vagy családbarát termékekkel. A változás azonban már jó ideje ott lappang a háttérben, hiszen egyre többet foglalkoznak a személyes adataink védelmével. Külföldön már megtalálhatóak olyan közösségi médiák gyermekek számára (például a yoursphere.com), ahol proaktív megközelítést alkalmaznak a magánélet védelmének érdekében. Nem kérnek el privát információkat és minden profil kötelezően, megváltoztathatatlan jelleggel privátra van állítva.

JÁTÉKOK GYEREKEKNEK, HOGY A KÖZÖSSÉGI MÉDIÁN TÚL IS SZEREZZENEK ÉLMÉNYEKET <<<

A közösségi médiák háza táján is érnek az intenzívebb változások

Ha elég idős vagy ahhoz, hogy emlékezz a még vezeték nélküli eszközök ELŐTTI időkre, amikor mindenhonnan kábelek lógtak, akkor ebben a modern társadalomban biztosan izgatottan figyeled a körülötted lévő változásokat. Ahogy a vezeték nélküli eszközök és a programozás, mesterséges intelligenciák fejlődése megváltoztatják a világot úgy a gyermekek közösségi hálózata is meg fogja változtatni az internetipart. Például lehetővé fogja tenni, hogy ne legyenek korhatáras regisztrációk, hanem mindenki a saját életkorának megfelelő közösségi médiához csatlakozhasson. Ezzel megelőzhető lenne az, hogy a 12-13 éves gyermek 18 évesnek vagy többnek hazudja magát, annak érdekében, hogy regisztrálhasson valamilyen platformra.

Összességében

Igen, a közösségi média használata lehet káros, de amint fentebb is láthatjátok, pozitív oldalai is vannak. Nektek Szülőknek az a legfőbb feladatotok, hogy elmondjátok gyermeketeknek, hogy bármi van, rátok támaszkodhatnak. Ha internetes zaklatás áldozatai lesznek, ha valami számukra érthetetlen, kellemetlen információba futnak az internet, közsségi médiák rosszabb oldalaiban. Alakítsatok ki gyermeketekkel bizalmas kapcsolatot és beszélgessetek gyakran a tapasztalataitokról is.

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkTabuk nélkül – Alkoholfogyasztás a terhesség alatt
Következő cikk8 dolog, amit igenis megérdemelsz a terhesség alatt

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .