A koffein hatásai a fárasztó hétköznapokban

Imádod a kávét? - Mutatjuk milyen hatása van a koffeinnek
pixabay

Legyen adott egy középiskolás, aki az utolsó délutáni órája után még elmegy sportolni, késő van mire hazaér, de még meg kell írnia a leckéjét. Már nagyon fáradt, tudja jól, hogy az alvás érné a legtöbbet, de házi nélkül nem mehet suliba, ezért önt magának egy kávét, hátha az majd ébren tartja, felrakja a fejhallgatóját és nekilát a munkának. – De ez tulajdonképpen bármilyen élethelyzetre igaz lehet, a fáradtság közbeni koffein után való sóvárgás.

No de mi az a koffien?

A koffein egy olyan természetes szer (enyhe túlzással drog – erről írunk bővebben is), mely nagyon sok helyen megtalálható a természetben növények magjában és/vagy levelében. Mesterségesen is elő tudják állítani, hogy élelmiszerekbe rakják bele. A „természetes drog” elnevezés ez esetben onnan ered, mivel stimulálja a központi idegrendszert ezzel fokozott éberséget okozva. A koffein a legtöbb ember számára átmenetileg energia növelő hatást biztosít és javítja a hangulatot.

A koffein benne van teában, kávéban, csokoládéban, sok üdítőitalban, fájdalomcsillapítóban és néhány egyéb vény nélkül kapható gyógyszerben is. A koffein természetes formájában nagyon keserű. A legtöbb koffeint tartalmazó ital azonban elegendő mennyiségű feldolgozáson megy keresztül ahhoz, hogy tudják álcázni a keserű ízét.

Kávé, Csésze Kávé, Életmód, Kupa, Reggeli, Relax
pixabay

A tizenévesek általában a koffein nagy részét üdítőitalokból és energiaitalokból nyerik. (Ugyanis ezek nem csak koffeint, hanem cukrot és mesterséges ízfokozó aromákat is tartalmaznak.) A koffein nem tárolódik a szervezetben, viszont akár 6 órán át érezhető hatása van.

A koffein hatásai és fogyasztása, mellékhatásai

Nagyon sok ember tapasztalhatja, hogy a koffein növeli a mentális éberséget. A magasabb koffein adag azonban szorongást, szédülést, fejfájást és remegést is okozhat. Mindezeken felül zavarhatja a normál alvást éjszaka.

A koffein-érzékenység is létező dolog, személyenként eltérő, hogy milyen mennyiség után, milyen mértékben lép fel. Átlagosan úgy működik, hogy minél fiatalabb valaki, annál kevesebb koffein kell hozzá, hogy mellékhatásokat tudjon okozni. Az érzékenység kialakulását főként a mennyiség befolyásolja, hogy az illető naponta mennyit fogyaszt. Azok az emberek akik rendszeresen fogyasztanak sok koffeint (illetve olyan italt, ami tartalmaz koffeint), hamarosan kevésbé lesznek rá érzékenyek – sőt lehet, hogy egyre több mennyiségre lesz szükségük ugyanazon hatás eléréséhez.

A koffein enyhe vizelethajtó, ami azt jelenti, hogy az embereket gyakori vizelésre készteti. Mérsékelt mennyiségű koffein fogyasztása valószínűleg nem okoz kiszáradást, de valószínűleg jó ötlet, ha meleg időben, hosszú edzés közben, vagy más helyzetekben, ahol sokat izzadunk, maradjunk távol a túl sok koffeintől.

Férfiak, A Nők, Ruházati Kiegészítők, Pár, Emberek
pixabay

A koffein végett a test veszíthet a benne lévő kalciumból és idővel csontritkulás alakulhat ki. Mindezeken felül súlyosbíthat egyes szívproblémákat is. Egyes gyógyszerekkel vagy étrend kiegészítőkkel kölcsönhatásba lépve negatív kimenetelt okozhat. Amennyiben stresszes vagy szorongásos időszak elé nézel, a koffein fokozhatja ezen rossz sugallatú érzéseket. Noha a migrénes fejfájások esetén beválhat, egyes fejfájástípusokat csak még inkább súlyossá képes tenni, ezért érdemes csínján bánni vele.

Mint nagyon sok dologban, itt is a mértékletesség a kulcs…

A koffeint általában mérsékelt mennyiségben biztonságosnak tartják. A szakértők szerint napi 200-300 mg koffein jelenti a mérsékelt mennyiséget egy felnőtt számára. De, ha napi 100 mg-ot fogyaszt valaki az már akár függőség is lehet. Ami azt jelenti, hogy esetenként elvonási tünetei lehetnek, ha nem fogyaszt az illető elegendő koffeint – ilyen tünet lehet a fáradtság, ingerlékenység, fejfájás.

A tizenéveseknek meg kell próbálniuk korlátozni a koffeinfogyasztást napi legfeljebb 100 mg koffeinfogyasztásra, a gyerekeknek pedig jóval kevesebbet kellene bevinniük.

A mennyiség csökkentése

Kávé, Szemes Kávé, Kávézó, Pörkölt, Koffein, Barna
pixabay

Ha túl sok koffeint viszel a szervezetedbe akkor érdemes csökkenteni az adagot. Ennek a legjobb módja mindig az, ha lassan veszel vissza az adagokból. Ellenkező esetben felléphetnek az elvonási tünetek, fejfájásod lehet, fáradtnak tapasztalhatod a mindennapokat és ingerlékeny is leszel.

Próbáld helyettesíteni a koffeines italokat, koffeinmentes verziókkal és igyál sok folyadékot, mint a víz, koffeinmentes kávé, koffeinmentes tea vagy üdítő. Kezdd el nyomon követni, hogy hány koffeines italt iszol egy nap, majd apránként, egyesével váltsd őket a mentes verziójukra. Folytasd ezt néhány hétig, majd ha azt tapasztalod, hogy még mindig túl sok a koffein az életedben mindig ahhoz mérten hagyd el a következő ilyen italt. Tedd ezt addig, amíg a napi bevitel 100 mg alá nem kerül. Ez a fokozatosság segít majd elkerülni a tüneteket.

Mindezek mellett aludj eleget és mozogj is, hogy megmaradjon a jó közérzet, mivel a csökkentés mellett fáradtság léphet fel. Viszont a jó hír az, hogy amint a szervezet alkalmazkodott a koffein mennyiségéhez (immár a kevesebbéhez) az energiaszint is normalizálódni fog.

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkImádom a babámat, akkor miért vagyok szomorú?
Következő cikkVálassz biztonságos játékot a babádnak

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .