Válassz biztonságos játékot a babádnak

Válassz biztonságos játékot a babádnak
pixabay

A kisbabák és kisgyermekek számára kiválasztott játékoknak a legtöbb esetben meg kell felelnie egy csomó biztonsági előírásnak. Most kerestünk néhány tippet, amely segíthet a szülőknek és/vagy családtagokban a kicsik számára a biztonságos játékok megtalálásában. Elsősorban érdemes ellenőrizni, hogy milyen mozdítható alkatrészek vagy törött részek vannak a játékban, nézzük is miről beszélünk.

Mit kell keresni?

Mindig érdemes követni a gyártók életkori ajánlásait, sőt néhány játéknak olyan apró részei vannak, melyek fulladást okozhatnak, ezért vegyük figyelembe a játék csomagolásában található általánosan leírt figyelmeztetést.

A játékoknak elég nagynak kell lenniük – legalább 3 centiméter átmérőjűnek és 6 centiméter hosszúnak érdemes lenniük ahhoz, hogy ne nyeljék le őket a babák és ne jusson a légcsövükbe. Egy-egy kis alkatrész elzárhatja a légutakat, ami fulladást okozhat. Kerüljük a golyókat, érméket és a 4 centiméternél kisebb átmérőjű alkatrészű játékokat, mert ezek könnyedén a légutakba kerülnek, mellyel légzési nehézséget, esetenként fulladást okozhatnak.

Child, Colors, Nepal, India, Finger, Tradition, Customs
pixabay

Az akkumulátorral működtetett játékoknak olyan akkumulátortartókkal kell rendelkezniük, amelyek rögzíthetők csavarokkal, hogy a gyerekek ne tudják feszegetni őket. Az elemek és az elemfolyadék súlyos veszélyt jelentenek, beleértve a fulladást, a belső vérzést és a kémiai égési sérüléseket. A játék biztonságának ellenőrzésekor ügyeljen arra, hogy az adott játék törhetetlen és elég erős ahhoz, hogy ellenálljon a baba általi rágásnak.

Ezenkívül győződj meg arról, hogy a játék nem rendelkezik:

  • éles végekkel vagy apró alkatrészekkel, például szemek, kerekek vagy gombok, amelyeket meg lehet rágni, szája lehet venni, netán véletlenül le lehet nyelni
  • kicsi végekkel, amely a baba szája hátuljába kerülhet
  • olyan alkatrészekkel, amelyek kis ujjak számára lefeszíthetőek lehetnek

Például a ráülős játékok esetén meg kell győződjünk róla, hogy a gyermek jól ül, közben nem támolyog és van megfelelő biztonsági heveder, ami megelőzheti a bajt. Ezáltal lesz a hintaló vagy autó stabil és biztonságos, így nem fog majd felborulni, ha kiesne az egyensúlyából. De ezekben az esetekben is ellenőrizzétek mindig a gyártó ajánlását és aszerint járjatok el.

Child, Tower, Building Blocks, Blocks, Wooden Blocks
pixabay

Azokat a játékokat, amik házi készítésűek vagy ti magatok csináltátok, szintén mindig ellenőrizzétek. A régi játékokkal különösen vigyázni kell, mert például az 1978 előtt készült és abban az időben festett játékokon előfordulhat a festékben ólom, ami mérgező, ezért ne adj csecsemőnek vagy kisgyermeknek ilyet amennyiben az lehetséges.

A karneválon és vásárokon értékesített kitömött állatoknak és egyéb játékoknak nem kell megfelelniük a biztonsági előírásoknak. Mielőtt gyermekednek adnád őket, gondosan ellenőrizd a karneváli játékszereket, hogy vannak-e laza alkatrészek és éles élek, melyek fulladást, sérülést okozhatnak.

Érdemes azt is megnézni, hogy a Fogyasztóvédelem nem hívta-e vissza az adott terméket valamilyen rendellenesség miatt. Amennyiben igen, inkább ne vásároljátok meg, vagy küldjétek vissza ti is.

BIZTONSÁGI MEGJEGYZÉSEK:

Soha ne adj ballont vagy latex- vagy vinilkesztyűt 8 évesnél fiatalabb gyerekeknek. Ha egy léggömböt vagy kesztyűt megrág egy gyermek, akkor fulladást okozhat a lenyelt darabka. Soha ne adj gyermekeidnek szétszerelhető játékokat, amelyek gyakran apró alkatrészeket tartalmaznak. Az idősebb testvérek játékait tartsd távol a csecsemőktől.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .