A baba hallása, látása, érzékelése – 2 hónapos kor

A baba hallása, látása, érzékelése - 2 hónapos kor
pixabay

Minden olyan percben, amikor a csecsemő éppen ébren van, magába szívja a körülötte lévő látványt, hangokat és illatokat, az egész környezetet, amit csak képes. Azonban ez a folyamat a különböző hónapokban eltérő lehet és eltarthat egy rövidke ideig, amíg megértjük, hogy hogyan zajlik érzékelésének fejlődése.

Mit lát egy 2 hónapos baba?

A csecsemők rövidlátással születnek meg, ami azt jelenti, hogy a közeli távolságokat látják a leginkább, így még 2 hónapos korukban is tisztábbnak érzékelik a közeli dolgokat. A harmadik hónapuk végén már képesek lesznek követni mozgó tárgyakat, jobban fognak érdeklődni a formák és minták iránt, de akár távolabbról is megismernek majd ismerős arcokat. Az emberi arcokat találja minden kisbaba a leginkább érdekesnek, melyet nagy szeretettel tanulmányoz, különösen a saját vagy szülei arcát. Még mindig érdemes egy tükröt tartani a baba arcához közel és figyelni, hogyan vizsgálja magát. Érdekes pillanatoknak lehetünk szemtanúi.

Baby, Young Child, Mirror Effect, Twins, Eyes, Toddler
pixabay

A baba szeme által látható színérzékelés is fejlődni kezd, az élénk fali karikatúrák vagy nagyon színes játékok segítenek majd nekik a színek megkülönböztetésében. A lágy színeket még mindig nehezen tudja felismerni és/vagy megkülönböztetni egymástól – ezt jelen pillanatban is érdemes szem előtt tartani játékok vagy könyvek vásárlásakor. Ebben a hónapban vagy a következőben a baba szemének koordinációja is javulni fog így tudja majd követni a mozgó tárgyakat is. A harmadik hónap körül majd a kéz-szem koordinációja is fejlődésnek indul. A tárgyakat melyeket követni fog szemeivel, mozgatni fogja közben.

A baba szívesen néz ki a babakocsiból, miközben sétálsz vele a környéken vagy például egy bevásárlóközpontban. Mutass rá látnivalókra, hagyva, hogy a baba érdeklődése felébredjen a nézelődés iránt és megfigyeljen mindent, ami megragadja tekintetét. Ne feledd, annyi újdonság van a számára, hogy ez kimerítő is lehet, érdemes kicsivel kezdeni, hogy az eleve temérdek inger minimálisan korlátozódjon.

Baba, Lány, Gyermek, Kis, Arcok, Értelem Ból Biztonság
pixabay

Miért fontos az érintés és tapintás?

Nem sokkal a születés után, az első hónapokban a csecsemő elkezd mindent megérinteni és megfogni. Nagyon fontos, hogy partner legyél ebben már olyan szempontból is, hogy a baba akkor tanulja meg azt, hogy szeretik és gondozzák őket, amikor felveszed őket az öledbe, megöleled vagy megpuszilod őket.

Tedd ezen új tapasztalásokat rendszeressé és szórakoztatóvá is. Például nagyon sok kisbaba imádja az „Ez a kis malac…” játékot az ujjakkal, lábujjakkal. Mutass nekik különféle tapintású dolgokat, mint egy toll lágysága, fadarab keménysége, az ablak hűvös érintése. Amikor a csecsemők ilyen módon is érzékelik a külvilágot akkor ismerkednek meg igazán az élettel is.

Milyen a baba ízlelése két hónapos korában?

Ahogy azt az első hónapnál is írtuk a kisbaba már képes megkülönböztetni a rosszat a jótól. Elfordul, ha rossz ízű, illatú valami és odafordul, ha valaminek az illata vagy íze tetszik neki. Nemtetszését sokszor sírással fejezi ki.

A Szoptatás, Természet, Lány
pixabay

Az édesanya jelenlegi étrendje különösen fontos, mert a szoptatás alatt bevitt élelmiszerek alakíthatják a későbbiekben a baba ízlésvilágát. Például amennyiben sok fűszeres ételt fogyaszt a szoptató anyuka akkor valószínűleg a gyermek is szereti majd – bár ez nincs így minden esetben, kivétel mindig van. Egyelőre az anyatej vagy tápszer teljesen kielégíti a pici táplálkozásbeli igényeit.

Milyen a baba hallása 2 hónapos korában?

Ahogy korábban is volt róla szó a kisbaba már az anyaméhben is hall hangokat. Az édesanya szívverése, az emésztőrendszer és néhány külvilágból beszűrődő hang mind-mind a baba életének részét képezik.

Két hónapos korában a babának a leginkább ismerősnek érezhető hang az édesanya hangja ezért érdemes nagyon sokat beszélni hosszá. Jelenleg is érvényben lesz az az elgondolás miszerint ha a baba hangot ad ki akkor utánozd le neki és várd meg, amíg reagál rá. Ebben a korban is előnyben fogja részesíteni a magasabb hangfrekvenciákat, melyre egyébként egy felnőtt ember automatikusan reagálni képes. Mindezt olyan módon, hogy ha megfigyelted, ha egy kisbabához beszélsz te magad, esetleg egy másik felnőtt szól egy csecsemőhöz, automatikusan megemeli a hangját, hogy magasabb, babásabb hangon szóljon hozzá.

A hangokon kívül a baba valószínűleg élvezni fogja a zenehallgatást (különféle stílusok lejátszását), és elbűvölhetik őt a mindennapi élet hangjai is. A babacsörgők és a zenei mobiltelefonok jó módszerek a baba hallásának serkentésére.

Ha mégis aggodalmaid lennének

Baba, Kisfiú, Alszik, Gyerek, Aranyos, Békés, Csecsemő
pixabay

Amennyiben mégis aggódnál, hogy a két hónapos gyermeked megfelelő ütemben fejlődik-e, akkor végezz otthon egyszerű teszteket, melyek bizonyosságot adnak arról, hogy minden rendben van.

Például, ha aggódsz a baba látása miatt, figyeld, hogy milyen mértékben figyeli arcodat, amikor beszélsz neki. Követi-e a mozgó tárgyakat, melyek közel vannak hozzá? Ha aggódsz a baba hallása miatt akkor figyeld, hogy megrezzen-e ha hirtelen ismeretlen hangot hall vagy sem? Feléd fordul-e amikor beszélsz hozzá? Reagál-e a környezetében lévő más hangokra? Amennyiben bármiben is kétségeid támadnának jelezd az orvos felé és beszéljétek meg a felmerülő problémákat.

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkVálassz biztonságos játékot a babádnak
Következő cikkBárányhimlő – Gyerekbetegségek, hatodik rész

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .