Az első fogak – mikor és milyen tünetekkel jelennek meg?

Az első fogak - mikor és milyen tünetekkel jelennek meg?
Az első fogak - mikor és milyen tünetekkel jelennek meg?

Az első fogak megjelenése minden baba esetében más lehet. De a csecsemőnek jó eséllyel kinőnek az első pici fogacskái az első év alatt.

Hogyan vehetjük észre, ha a baba elkezdi növeszteni fogait? Milyen sorrendben jelennek meg?

Néhány esetben a kicsi az első fogaival együtt születik meg, másoknál 4 hónapos kor előtt, megint másoknál 12 hónapos kor után jelennek meg. De a legtöbb esetben nagyjából 6 hónapos korban kezdődik a fogzás.

Milyen tünetei lehetnek az első fogak megjelenésének?

A tejfogak néha fájdalom vagy kellemetlenség nélkül jelennek meg. Minden más esetben az alábbi tünetek jelezhetik, hogy itt az idő:

  • kipirosodó íny, ahol a fog ki fog jönni
  • a hőmérséklet 38 fok alatt van
  • kipirosodó arc
  • kiütések az arcbőrön
  • többet rágcsálnak dolgokat, mint korábban
  • idegesebbek a megszokottnál
  • rosszabbul alszanak, mint egyébként szoktak

Így segítsd át a kisbabádat a fogzási időszakon!

első fogak

Vannak, akik úgy gondolják, hogy a fogzás más tüneteket is okoz, például hasmenést, de nincs bizonyíték ennek alátámasztására. Te ismered a legjobban a babádat. Forduljatok orvoshoz, ha olyan tünetet észlelsz, amely aggodalomra ad okot.

Milyen sorrendben nőnek ki a fogak?

  1. Az alsó középső metszőfogak (6-10 hónapos korban)
  2. Az felső középső metszőfogak (7-12 hónapos korban)
  3. Az alsó oldalsó metszőfogak (9-16 hónapos korban)
  4. Az felső oldalsó metszőfogak (10-16 hónapos korban)
  5. Az első tejfogak (alsó és felső első premolárok) (12-19 hónapos korban)
  6. A második tejfogak (alsó és felső második premolárok) (16-23 hónapos korban)

Ám itt is lehetnek eltérések, minden kisbaba más és más, ezt sose feledjük el!

A fogzás ideje nagyon kellemetlen lehet a babák számára, és bár nem lehet teljesen megszüntetni a kellemetlenségeket, de az alábbi módszerekkel enyhíthetjük a csecsemő fájdalmát és a kényelmetlenség érzetét is:

  1. Rágókák használata: Vásároljunk kifejezetten erre a célra készített rágókákat, amelyeket a babák szívesen rághatnak. Az enyhén hideg rágókák használata segíthet a fájdalom csökkentésében.
  2. Hideg italok: Ha már lehetősége van a babának inni, adjunk neki hideg italokat vagy hűtött tejet, hogy enyhítsük a fogzással járó gyulladást.
  3. Gyengéd masszázs: Masszírozzuk a babának az arcát, különösen az ínye környékét, ahol a fogak érkeznek. Ezt a masszázst óvatosan végezzük, körkörös mozdulatokkal, hogy a babának ne fájjon.
  4. Fájdalomcsillapító krémek: A fogzással járó fájdalom csökkentésére használhatunk speciális fogzási krémeket vagy gélleket, amelyeket az ínyre kenünk.
  5. Vigasztalás: A fogzási időszakban a babák érzékenyebbek lehetnek, és több figyelmet és vigasztalást igényelnek. Az ölelés, simogatás és együtt töltött idő segíthet a babának átvészelni ezt az időszakot.
  6. Hűtött ruhadarabok: Nedvesítsünk be egy tiszta ruhadarabot hideg vízben, majd tegyük a hűtőbe. Amikor a babának fáj az ínye, adjuk neki ezt a hűtött ruhadarabot, hogy rághassa vagy dörzsölhesse vele az ínyét.
  7. Csökkentsük a stresszt: A stressz ronthatja a csecsemő állapotát a fogzás alatt. Próbáljunk meg biztonságos, nyugodt környezetet teremteni a babának, és kerüljük a nagy zajt, a nagy tömeget és a szokatlan helyzeteket.
  8. Az ínyre gyakorolt nyomás csökkentése: A csecsemőknek gyakran megkönnyíti a fájdalmat, ha valami rágnivalót kapnak. Adjunk nekik különböző játékokat, amiket biztonságosan rágcsálhatnak, és kerüljük a túl kemény tárgyakat, amelyek sérülést okozhatnak az ínynek.
  9. Fogkefe használata: Ha a babának már előbukkant néhány fogacskája, kezdjük el a fogak tisztítását egy puha sörtéjű fogkefével, amelyet speciálisan a babák számára terveztek.
  10. Fájdalomcsillapító gyógyszerek: Ha a fenti módszerek nem segítenek enyhíteni a fájdalmat, és a babának nagyon erős fájdalmai vannak, akkor kérjünk tanácsot orvostól vagy gyermekorvostól, akik adhatnak fájdalomcsillapító gyógyszereket.

Fontos megjegyezni, hogy bármilyen módszert is választunk, mindig figyeljünk a babára, és ha bármilyen aggályunk merül fel az egészségével kapcsolatban, konzultáljunk orvosunkkal vagy gyermekorvossal.

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkA multitasking anyukák 6 legjobb megoldása túlterheltség ellen
Következő cikkÍgy változik a tested a terhesség és szülés miatt

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .