Bárányhimlő – Gyerekbetegségek, hatodik rész

Bárányhimlő - Gyerekbetegségek, hatodik rész

Talán ez az a betegség, amit minden ember ismer, és amin mindenki átesik egyszer életében. Különösen ismert a bárányhimlő azon tulajdonsága miatt is, miszerint csak egyszer lehet elkapni. De mi is ez pontosan és mi okozza? Védekezhetünk ellene, vagy ez a gyermekkor „természetes” velejárója?

Tünetek

A bárányhimlő vírusos betegség, ami lázzal és az egész testen jelentkező viszkető foltok kialakulásával jár. Kezdeti szakaszában még nem feltétlenül jelennek meg a kiütések, először csak fejfájás, torokfájás vagy hasfájás jelentkezik, melyeket láz kísér. Ez akár napokig is eltarthat. A vörös, viszkető bőrkiütés általában a hason vagy a háton, esetleg az arcon kezdődik. Ezután szinte mindenhol elterjed a testen, beleértve a fejbőrt, a szájat, a karokat, a lábakat és a nemi szerveket is. A kiütések elsőre pattanásoknak vagy apró rovarcsípéseknek tűnhetnek, néhány nap múlva azonban vékony falú, folyadékkal telt hólyagokká alakulnak.

>> BABAÁPOLÓK ÉS BABAKOZMETIKUMOK <<

Mi okozza?

A bárányhimlőt a varicella-zoster vírus (VZV) okozza. Ez a vírus később az életben fájdalmas bőrkiütést is okozhat, amelyet övsömörnek (herpes zoster) hívnak. Miután valakinek bárányhimlője volt, a vírus „nyugalmi állapotban marad” az idegrendszerben, felnőtt korban pedig övsömörként képes újra aktiválódni („felébredni”). A bárányhimlő ellen vakcinázott gyerekeknél sokkal alacsonyabb az övsömör kialakulásának valószínűsége.

A bárányhimlő fertőző?

A válasz: nagyon is. Ha egy gyermek megfertőződik, és vannak testvérei akik még nem voltak bárányhimlősek, akkor mindegy, hogy mennyire tartjuk távol őket egymástól, szinte biztos, hogy néhány héten belül a másikukon is jelentkeznek a tünetek. Hasonlóan fertőző az övsömör is, ami ugyanúgy képes terjeszteni a bárányhimlőt (de nem az övsömört) azoknál, akik még nem kapták el, vagy nincsenek beoltva.

Mivel a bárányhimlő ennyire fertőző, így a gyermekednek otthon kell maradnia és pihennie kell, amíg a kiütés megszűnik és az összes hólyag kiszárad. Ez általában egy hétig tart. Ha pedig nem vagy biztos benne, hogy a gyermeket mikor engedheted újra közösségbe, konzultálj a gyermekorvossal.

Megelőzhető-e a bárányhimlő?

Gyógyszerek, Megáll, Védőoltások, Háttér, Egészségügyi
pixabay

Igen. A legtöbb ember, aki megkapja az oltást, nem kapja el a bárányhimlőt. Ha pedig el is kapják, tüneteik enyhébbek lesznek.

Az orvosok azt javasolják, hogy a gyerekek kb 12-15 hónapos korukban kapják meg az első oltást, majd 4-6 éves koruk körül a második, úgynevezett „emlékeztető” oltást. A 6 éves, vagy annál idősebbek, akik még nem voltak betegek, megkaphatják egyszerre is a két adagot. Azok a gyerekek pedig, akik nem kaptak oltást, de átestek a betegségen, általában már egész életükre védettek lesznek.

>> GYEREK ÉS BABARUHÁK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<

A bárányhimlő kezelése

Mivel a betegséget vírusok okozzák, így az antibiotikumos kezelés nem használ. Abban az esetben viszont, ha a gyermek elvakarja, kifakasztja a hólyagokat, szükséges lehet az antibiotikumok használata, hogy a hegek ne fertőződhessenek el. Ezen kívül antivirális gyógyszert lehet felírni olyan emberek kezelésére, akiknél fokozottan fennáll a szövődmények kialakulásának veszélye.

VIA

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkA baba hallása, látása, érzékelése – 2 hónapos kor
Következő cikkGyerekek és az alvajárás

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .