Hörghurut – gyerekbetegségek ötödik rész

Hörghurut - gyerekbetegségek ötödik rész
pexels

Mi az a hörghurut?

Hörghurut akkor fordulhat elő, amikor a hörgők és a légutak nyálkahártyája begyullad (duzzadt lesz és piros). A légutak azok a részek, melyek összekapcsolják a légcsöveket a tüdővel. Belsejükben képződik egy finom nyálkahártya, ez fedi le és védelmezi a légzésben résztvevő szerveket és szöveteket.

A hörghurut okozhat:

  • nehézlégzést, amikor a levegő nehezen áramlik a tüdő felé
  • hörgő irritációt, amikor a hörgők irritációja miatt azok sok nyákot termelnek
  • a leggyakoribb tünet azonban a tartós köhögés

Milyen típusú hörghurut létezik?

Borsmenta Tea, Borsmenta, Menta, Tee, Üveg Tea
pixabay

Létezik akut hörghurut és krónikus hörghurut is.

Az akut hörghurut gyorsan érkezik és intenzív tüneteket okozhat, de nem tart tovább néhány hétnél. Leggyakoribb esetben vírusok okozzák. Temérdek különféle vírus létezik, ami megtámadhatja a tüdőt vagy légutakat. Egyes baktériumok is okozhatnak akut hörghurutot. A legtöbb ember átesik ezen betegségen életében legalább egyszer.

A krónikus hörghurut ritkán fordul elő gyermekeknél. Van enyhébb és súlyosabb válfaja is, utóbbi akár több hónapon át elhúzódhat. A krónikus hörghurut leggyakoribb oka a dohányzás. A hörgők gyulladtak és sok nyákot termelnek az idő múlásával. A krónikus hörghurutban szenvedőknél nagyobb a bakteriális fertőzések kockázata, mint a tüdőgyulladás.

Melyek a hörghurut főbb tünetei?

A hörghurut gyakran erőteljes száraz köhögéssel kezdődik, amit a hörgők nyálkahártya gyulladása vált ki. Egyéb tünetei még:

  • köhögés, ami vastag fehér, sárga vagy zöldes nyákot eredményez
  • légszomj érzése
  • fájdalom vagy szorító érzés a mellkasban
  • zihálás (sípoló vagy sziszegő hang a légzésnél)
  • fejfájás
  • rossz közérzet
  • láz
  • hidegrázás

Krónikus hörghurut esetén továbbá:

  • a szokásosnál tovább tartó megfázás és más légzőszervi betegségek is később gyógyulnak végette
  • zihálás, légszomj, köhögés minden nap
  • egyre nehezedő légzés

Mi okozza a hörghurutot?

Az akut hörghurutot általában egy vírus okozza. Előfordulhat megfázással vagy más légúti fertőzéssel együtt vagy után. A vírusok terjedhetnek:

  • amikor egy hörghurutban szenvedő személy köhög vagy tüsszent: cseppfertőzéssel a levegőből
  • amikor valaki úgy érint meg tárgyakat, hogy beleköhögött/tüsszentett a kezébe és azt más is megfogja

Ami még emelheti a fertőzés kockázatát:

  • dohányzás, akár rövid ideig is
  • dohányfüstben való tartózkodás, annak a belélgezése
  • hosszabb ideig olyan térben tartózkodni, ahol kémiai vegyszerek vagy más légszennyező anyagok vannak

Hogyan diagnosztizálják a hörghurutot?

Sztetoszkóp, Kórházi, Orvos, Egészségügyi, Gyógyászat
pixabay

Amikor az orvosok hörghurutra gyanakodnak vizsgálatot fognak végezni és sztetoszkóppal meghallgatják a gyermek mellkasát. Nincsenek külön tesztek a hörghurut megállapítására, de a szakorvos kérhet röntgenfelvételt, hogy kizárja az olyan állapotokat, mint egy tüdőgyulladás. Esetenként légzési vizsgálatot is végeztetnek, amit asztma ellenőrzés szempontjából tarthatnak fontosnak. Ugyanis néhány gyermek esetén, akinek nagyon gyakran vannak hörghuruthoz hasonló tünetei – köhögés, zihálás, légszomj – akár asztmásak is lehetnek.

Hogyan kezelik a hörghurotot?

Az orvosok vírus által okozott hörghurut ellen nem szoktak antibiotikumot felírni, ugyanis a gyógyszerek csak baktériumok ellen hatnak, vírusokra nem. Az otthoni pihenés segíthet a legtöbbet. Az orvos jó eséllyel az alábbiakat fogja javasolni kisebb gyermekeknek:

  • igyon a gyermek sok folyadékot
  • pihenjen sokat, az alvás segít a legtöbbet

Idősebb gyermekek és tizenévesek számára mondhatják, hogy kaphatóak vény nélküli vagy vényköteles gyógyszerek, a köhögés csillapítása érdekében. Olykor hörgőtágító vagy egyéb asztmát kezelő gyógyszert írnak fel. Ezek segítik a pihenést a légzés könnyítésével. Megnyitják a hörgőket és tisztítják a nyálkahártyát, hogy könnyebb legyen oxigénhez jutni. A gyerekek ezeket átlagban inhalátorok vagy porlasztók segítségével kapják meg.

Megelőzhető-e a hörghurut kialakulása?

Kezében Száraz, Corona, Törölköző, Mossunk Kezet
pixabay

A kézmosás és a gyakori fertőtlenítés hatásos lehet a megelőzésben, hogy elősegítse a vírusok, baktériumok terjedésének megállítását különösen az influenza szezonban. Ösztönözzétek egymást, hogy minél gyakrabban mossatok kezet és mellőzzétek a dohányzást, amennyiben lehetséges.

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkAllergiás a gyermek? – Íme a vizsgálat menete
Következő cikkBölcsőde épült Balkányban

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .