Gyerekek és az alvajárás

Gyerekek és az alvajárás

Az alvajárás nem is annyira ritka a gyermekeknél, bár akiknél előfordul, ők is csak alkalmanként teszik, tizenéves korukra pedig jó eséllyel kinövik. Ám ha eddig nem volt ilyen a családban, az alvajárás ijesztő jelenség lehet. Foglaljuk hát röviden össze a legfontosabb tudnivalókat a témáról!

Mi az alvajárás?

Az alvajáró gyerekek az elalvás utáni egy-két órában „aktivizálódnak” és a néhány perctől fél óráig terjedő intervallumban kóborolhatnak a lakásban. Jellemzően nehéz felébreszteni őket, ha pedig mégis sikerül, percekig zavartnak érezhetik magukat. Nevével ellentétben az alvajárás nem csupán az alvás közbeni sétát jelenti, hanem más viselkedésformákat is magába foglal, úgymint az ágyban történő felülés, lakásban kóborlás, vagy szélsőséges esetben a sarokba, vagy szekrényekbe vizelés. Közös jellemzőjük mindezeknek, hogy az alvó sosem emlékszik rá, mit is tett éjszaka.

>> GYEREKSZOBA – BÚTOROK ÉS KIEGÉSZÍTŐK <<

Mi okozza?

Az alvajárás sokkal gyakoribb gyermekkorban, mint felnőtteknél. Ha te, vagy a párod alvajárók voltatok, akkor jó eséllyel a gyermeketek is az lesz. Ezen kívül egyéb kiváltó okok lehetnek még: kimerültség vagy alváshiány, szabálytalan alvási ütemek, betegség, láz, stressz, egyes gyógyszerek mellékhatása.

Káros-e az alvajárás?

Az alvajárás önmagában nem káros a szervezetre, ám mégis veszélyes lehet, hiszen a gyerek nincs tudatában annak, ha például épp egy lépcsőn sétál, vagy kinyit egy ablakot. Továbbá fontos tisztában lennünk azzal is, hogy az alvajárás nem feltétlenül jelenti azt, hogy a gyermeknek érzelmi vagy pszichológiai problémái lennének, ugyanúgy, ahogyan maradandó károsodást sem okoz a lelkében, hiszen az alvajárók a legtöbb esetben egyáltalán nem emlékeznek a tevékenységükre.

Mit tegyél, hogy biztonságban tudhasd az alvajáró gyermekedet?

Gyermek, Baby, Alvás, Takaró, Ágy, Család, Fiatal
pixabay

Az alvajárás tehát önmagában véve nem veszélyes, néhány óvintézkedés megtételével azonban az apró balesetek is megelőzhetőek:

  • ne próbáld felébreszteni az alvót, mert megijedhet, ehelyett óvatosan vezesd őt vissza az ágyához
  • az alvajáró gyermek ne emeletes ágyban aludjon
  • jól zárd be az ajtókat és ablakokat az egész házban
  • távolítsd el az éles vagy törhető dolgokat a gyermek szobájából
  • távolítsd el az akadályokat a padlóról (főleg a széthagyott játékokat a gyermek szobájában) ezzel megakadályozva a botladozást
  • rakjatok biztonsági kapukat a gyermek szobaajtajába, vagy a lépcsők tetejére

>> GYERMEKBIZTONSÁGI FELSZERELÉSEK <<

Mikor hívj orvost?

Általában nincs szükség orvosi segítségre, csak ha az alábbi esetek egyike (vagy több) áll fenn:

  • az alvajárás napi szintű, de legalábbis rendszeres
  • a gyermek fáradékonyságát okozza a nap folyamán
  • alvajáráskor veszélyes magatartást mutat
  • ha az elvajárás bárminemű problémát okoz a gyermek életében
  • pubertáskorra sem növi ki

A gyakran alvajáró gyermekek esetén az orvosok javasolni szokták a tervezett ébresztésnek is nevezett kezelést. Ennek lényege, hogy a szokásos alvajárási periódusa megkezdése előtt finoman felkelted őt és ébren tartod néhány percig, ezzel akadályozva meg az alvajárás megkezdését. Ritkább esetben alvást segítő gyógyszert is írhatnak fel.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .