A morzsa, az boldogság

morzsa sütése

Egyrészt azért, mert finom, mert édes is, meg vajas is. Mert kistálból lehet enni, kézből ölben.  Se gyúrni,  se nyújtani nem kell. És befűti a tűzhely a konyhát. Süssünk morzsát!

15 – 10 – 10

Három számot kell megjegyeznünk: 15 deka liszt, 10 deka cukor, 10 deka vaj. Csak egyetlen tálra van szükségünk, beleszórjuk a lisztet, hozzákeverjük a kristálycukrot, egy csipet sót (Mert mindenbe, ami édes, kell egy csipet só, mindenbe, ami savanyú, kell egy csipet cukor, aranyszabály!) A hideg vajjal addig nyomkodjuk, csakis addig, hogy véletlen se kapjunk homogén tésztát, csak valami ügyetlen morzsás állagú valamit. Bátran használhatjuk az „alternatív” liszteket is, graham, teljeskiőrlésű, rízsliszt, amelyiket szeretjük.

Amit legelőszőr kipróbálunk: az alma

Régebben hámoztam, de egyszer kapkodtam, vagy csak elfelejtettem, és azóta tudom, felesleges. Csak gyorsan négybe vágjuk, magházát kiszedjük, és kézből szabálytalan darabokra, egy sütőbe tehető tálba, vagdossuk. Négy, öt almát elterítünk a tálba, nem kell alá semmi zsiradék, de fahéj kell rá, hacsak ki nem állhatod a fahéjat, akkor semmiképp.
Rámorzsázzuk a morzsát és forró sütőbe rakjuk, addig sütjük, míg a tészta pirosodni kezd, fél óra ez körülbelül, attól függően, milyen a sütőnk. Akkor van kész, ha az alma puha és rotyog a tálban, ha a tészta teteje ropogós kemény, de vannak benne puha, krémes részek is. Forrón tálalhatjuk, kis tálakba rakunk egy-egy kupac almamorzsát. Ezt a mennyiséget négy ember hamar felfalja, készítsünk duplát, másfélszeres adagot, ha jobbnak látjuk.

Almás tejberizs – RECEPTVIDEÓ

Ha rászoktunk a morzsára, de már unjuk az almát

Akkor vegyesen készítjük körtével, vagy csak körtéből. Vagy fagyasztott pirosgyümölcsöket szórunk egy rétegben a morzsa alá, de ez savanyú, hintsünk rá két evőkanál cukrot is. Télen nincs sok lehetőségünk, de hónapok múlva, ha lesz majd kajszibarack, friss ribizli, szilva, akkor jusson eszünk be megint a morzsa!

Keverhetünk mazsolát a gyümölcshöz, de óvatosan, a mazsola megosztja a világot, van aki rajong érte, és van aki szerint a mazsola maga az elmúlás, és gondosan kerülgeti. Reszelhetünk narancshéjat a tésztába, a pirosgyümölcsre szórhatunk vaníliáscukrot is.

Na, ez már luxus!

Tejszínhab és vaníliafagyi. Vagy azért rakjuk szeretteink elé így körítve a morzsát, mert valamit el akarunk érni, vagy vendégeink vannak, és meg akarjuk mutatni. Jó ötlet vendégségre a morzsa, ha váratlan érkeznek, és mindig van vaj a fagyasztónkban, meg pár szem almánk, tíz perc alatt elkészíthetjük, aztán terjeng a fahéjas illat. Ha ebédre, vacsorára várunk vendéget, előre szeleteljük a gyümölcsöt a tálba, morzsázzuk össze a tésztát, rakjuk a hűtőbe, és amikor leülünk az első fogáshoz, akkor dugjuk a forró sütőbe, éppen elkészül a kávéhoz.

A maradékot ki ne dobjuk, másnap is lehet örülni neki!

hirdetés

3 EDDIGI KÉRDÉSEK

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .