A technika és a legkisebbek

tablet-kisfiú-pepitablog

Kár tagadni – Én is leültetem a gyereket a TV elé, ha valamit csinálok. Valljuk be!  Sokkal egyszerűbb így az élet. Ha kellő ideig lefoglalja őket, a takarítás és a főzés nem egy kapkodós, gyorsan csapjunk össze mindent folyamat lesz.

De ez vajon mennyire jó a gyereknek?

Minden háztartásban megtalálható manapság a TV, telefon, laptop, táblagép valamelyike, ami csak úgy csábítja a kicsiket. A színes képek, a villódzó fények vonzzák a babák tekintetét. A játékipar nagy hangsúlyt fektet arra, hogy már egészen korán megismertesse a gyermekekkel a különböző technikai kütyüket, amik majd ha felnőnek – valljuk be – elengedhetetlen lesz a mindennapjaikhoz. Rengeteg világító, zenélő játék telefon, táblagép, laptop megtalálható az üzletek polcain, amiket a szülő a legnagyobb odaadással megvásárol gyermekének, mert jópofa, mert ez a menő, mert csak!

Véleményem egy mondatba foglalnám:

Lehet, DE módjával!

Sokan azt mondják, hogy „Áááá biztos, hogy nem, amíg ilyen kicsi nem”. Pedig nem kell ennyire ellene lenni, elég, hogyha mértékkel engedjük be a picit a technika rejtelmeibe.

Hogyan tévézzenek a kisgyerekek?

Nagyon fontos, hogy minden gyermek korának megfelelő mesét nézzen, hisz ebben az életszakaszban (0-3 év) szívják magukba a tudás legjavát. Sajnos nem egyszer előfordult már, hogy gyerekek ugrottak le magas helyekről, panelablakból, teraszról. Ez azért történik, mert nem megfelelő, nem a korosztályának való mesét nézi a gyermek. Igen, a szuperhősök nagyon menők, de nem egy 3 éves gyereknek való.

A gyerekek ebben a korban nem tudják szétválasztani a valóságot a képzelet világától. Szerepjátékot játszanak egymással, belebújnak valaki bőrébe és ameddig ő úgy nem gondolja, addig a gyermek egy „óriási oroszlán”, egy „szilaj paripa”, egy „hős, aki tud repülni”.

egyensúly-rét-kisfiú-pepitablog

Kutatások kimutatták, ha túl sokat nézi a gyermek a TV-t, túl korán használja a telefont az egyfajta függőséget fog nála okozni. Agresszívvá, kezelhetetlenné válhat, ha nem kapja meg amit akar.

De ne csak a negatív dolgokkal foglalkozzunk, hiszen kellő odafigyelés mellett pozitív hatása is lehet ezeknek az eszközöknek.

A TV-ben sok különböző oktató jellegű csatorna megtalálható, melyből a gyermekek a színek, formák, állatok nevét/hangját megtanulhatják.

„Tévézz okosan!”: honlap a tudatos médiahasználatért

Mivel a gyermekek agya ilyenkor olyan, mint egy szivacs, ezért külön jók azok a mesék, melyben magyarul, illetve angolul, németül, stb. beszélnek, hiszen igen hamar megtanulhatnak bármilyen idegen nyelvet.

A telefonok, táblagépek, számítógép használatát nagyobb odafigyelés mellett lehet engedni, hiszen arra hamarabb „rászoknak”.  De azokra is le lehet tölteni oktató jellegű játékokat, amiket a gyermek tud használni, tud vele tanulni.

Saját tapasztalatom is van, hisz bölcsődei gondozónő vagyok, illetve most már főállásban anya. Nálunk általában úgy kezdődik a reggel, hogy kisfiam Teó (6 hónapos) felébred, riadót fúj, hogy apa is meg én is tudjuk, hogy ő már felkelt.

Összeszedjük magunkat apával, kiveszem Teót a kiságyból és kimegyünk a nappaliba. Leteszem a játszószőnyegére és bekapcsolom a TV-t, amiben a Bogyó és Babóca már el is indul. Kisfiam ezt nagyon szereti és amíg ő nézi a TV-t, addig tudok csinálni reggelit, elmosogatok, felöltözök, apa megissza a kávéját megreggelizik és kezdhetjük a napot. Ezt be merem vallani, majdnem minden reggel így csináljuk.

Napközben, amíg apa elmegy dolgozni, addig népdalokat szoktunk hallgatni a fiammal, amit aztán szintén nagyon szeret főleg, ha táncra perdülök vele. Na, olyankor van ám nagy mosoly az arcocskáján.

kisbaba-mosoly-pepitablog

Jelenleg még ennyi van neki megengedve, hiszen még kicsi, de majd ha nagyobb lesz, megpróbálom úgy nevelni, hogy tudja mit szabad nézni neki és mit nem.

Ha meg már elég nagy lesz, motivációnak tökéletesen megfelelnek ezek a kütyük, hisz akinek nagyobb gyereke van – ne tagadja!!! –  mondta már a gyerekének, hogy:

„Majd ha megcsináltad a leckét, játszhatsz a géppel, nézheted a TV-t”

Általában be is jön ez a taktika, legalábbis nálam anno sikerült.

Egy szónak is száz a vége, ne tiltsuk, hisz a tiltott gyümölcs a legédesebb, de tanítsuk meg gyermekeinknek mi való nekik, mi nem és ne felejtsék el, hogy nem csak a TV, telefon, számítógép mellett lehet jól szórakozni, hanem odakint az udvaron is a barátokkal, családdal.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .