Hogyan beszélj a gyerekeddel a szextingről és a kéretlen tartalmakról

Hogyan beszélj a gyerekeddel a szextingről és a kéretlen tartalmakról

A szexting egyike azon témáknak, amivel a mai szülőknek tisztában kell lenniük, és beszélniük kellene róla a gyerekeikkel, ám sokan inkább igyekeznek ezt elkerülni. Mit is jelent pontosan a szexting? És milyen korban érdemes leülni erről beszélgetni?

Mi az a szexting?

Telefonnal, vagy egyéb okoseszközzel küldött szexuális tartalmú (meztelenséget vagy aktust ábrázoló) kép, üzenet vagy videó. Az ilyen jellegű tartalmak küldése vagy fogadása felnőtteknél nem jár semmilyen szankciókkal, ám kiskorúakat, vagyis 18 év alattiakat ábrázoló képek vagy videók készítése, küldése vagy tartása bűncselekménynek minősül.

A szexting előfordulhat barátok között, csoportos chatekben, direkt üzenetek formájában vagy akár online játékokban is. Egy tanulmányban fiatalkorúakat kérdeztek meg a témában: négyből egy fiatal kapott már szexting üzenetet, hétből egy pedig küldött is már ilyen jellegű tartalmat. Ami aggasztóbb, hogy nyolcból egy esetben ezek az üzenetet harmadik félnek is továbbítva vannak, az eredeti küldő engedélye nélkül.

>> KÖNYVEK MINDEN MENNYISÉGBEN <<

Hogyan beszélj a gyerekeddel a szexting veszélyeiről

Boy, Mobile Phone, Addiction, Phone, Mobile
pixabay

A beszélgetésnek akkor érkezik el az ideje, amikor a gyermeketeknek saját készüléket adtok, és önállóságot, hogy egyedül barangoljon a digitális világban. Ez általában 8-9 éves kor környékén következik be – ez igen korainak tűnhet, azonban azzal, hogy bekapcsolódnak az online vérkeringésbe, máris megvan az esélye, hogy belefusson ilyen tartalmakba, akár a barátaival való csetelés közben. Nagyon fontos, hogy lehetőleg azelőtt világosítsd fel a témáról, hogy esetleg máshonnan tudomást szerezhetne róla, vagy netán megtapasztalja a szexting mibenlétét.

Ilyen beszélgetést kezdeményezni ebben a korban meglehetősen nehéz, ezért jó stratégia lehet, ha a híreket böngészve vetődik fel valahogyan a téma, aminek apropóján előhozhatod a témát. Ez azért is hasznos, mert így te tudod adni a gyereknek a legelső információkat a témáról, ami pedig nagyban befolyásolni fogja hozzáállását a későbbiekben. Magyarázd el neki, hogy miért nem helyénvaló meztelen képeket küldözgetni másoknak, de igyekezz ezt anélkül tenni, hogy túlságosan zavarba hoznád, netalán megszégyenítsd őt. Tartsd szem előtt, hogy épp ez az a kor, amikor elkezdenek érdeklődni a másik nem iránt. A gyerekek még valószínűleg nem fogják fel, hogy az ilyen képek/videók küldése milyen következményekkel járhat rájuk nézve. Nagyon fontos felvilágosítanod őt a helyes online kommunikációról, és a privát szféra fontosságáról.

>> CIPŐK GYEREKEKNEK <<

Hogyan óvd meg a gyermekedet a szextingtől, és mit tegyél, ha kapnak egy ilyen jellegű üzenetet vagy képet

Körülbelül 9-10 éves korban a gyerekek elérnek egy olyan fejlettségi szintre, amikor már képesek megállapítani egy beszélgetésről, hogy annak van-e szexuális felhangja, mögöttes tartalma. Ha ilyen jellegű üzenetet kapnak, vagy idegen próbál beszélgetést kezdeményezni velük, fontos, hogy azonnal szóljanak nektek. Illetve meg kell, hogy tanulják, hogy csak olyan képet és üzenetet küldjenek másoknak – még a barátaiknak is – ami nem túlságosan bizalmas, mert sosem tudhatják, hogy a fogadó fél tényleg megtartja-e magának, és nem osztja meg több személlyel is.

Mit tegyél, ha kiderül, hogy a gyermeked kapott szextinges üzenetet? Mindenekelőtt töröljétek, a további lépések pedig attól függnek, hogy mennyire közeli barát/ismerős az illető. Magyarázd el a gyermekednek, hogy ezeknek a képeknek a megtartása nem etikus, sőt bűncselekménynek is minősülhet. Ígértesd meg vele, hogy nem fog részt venni ilyen jellegű beszélgetésekben, és ha egy csoportos chatben gyakoriak az ilyen tartalmak, lépjen ki onnan.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .