Almalekvár variációk ajándékba

Almalekvár variációk ajándékba

Első sorban a klasszikus narancsos almalekvár, amit – örömmel láttam – sokan elkészítettek, ízlésük szerint variáltak. Mivel a narancsos verzió bevált, úgy éreztem: újítanom kell, nem lehet minden évben ugyanúgy, ugyanazt készíteni! Ezeket a variációkat idén ötlöttem ki. A mese-mákosba egyszerűen beleszerettem.

Narancsos almalekvár

Úgy készítem, hogy megpucolok nagyjából két és fél kiló almát, folyamatosan locsolgatom néhány citrom kinyomkodott levével, hogy ne barnuljon. Folyamatosan, pucolás közben három egész citromot használok fel erre. Ezután lereszelem az almát, és még egy citrom levével összekeverem. Belereszelem négy nagy narancs héját és belenyomkodom a narancsok levét is. Megszórom egy púpozott kávéskanálnyi fahéjjal, egy fél kanálnyi őrölt gyömbérrel és ugyanennyi szerecsendióval. Három kanál mézet csorgatok rá, és egyelőre úgy harminc dekányi kristálycukrot. Felteszem a tűzre, és lassú tűzön főzögetem. Amikor már elég forró, hogy összeérjenek az ízek, megkóstolom, és kiegészítem annyi cukorral, amennyit ízlésünknek megfelelően felvesz – attól függ, mennyire volt édes az alma és a méz.

Van, aki pürésíti ezt a cuccot, miután jó alaposan átforralta – én szeretem benne hagyni az almareszeléket, mert gyönyörűen úszkálnak a fehér alma szeletkék a narancshéjtól megfestett aranyszínű lében. Nagyon szép lekvár egyébként.

Amikor jó alaposan átforrt, négy zacskó zseléfixet keverek hozzá, üvegekbe töltöm (öt-hat üveget szokott megtölteni), és nem dunsztolom, csak még forrón megfordítom az üvegeket, „rácuppantom” a lekvárt a fedőre, és mehetnek is a kamrába. Karácsonyi süteményekhez isteni!

Mézes-gyömbéres almalekvár

  1. Ugye rutinosan megpucolom, lereszelem a 2,5 kg almát, közben három citrom levével folyamatosan locsolgatom, hogy ne barnuljon meg.
  2. Közben megpucolom és lereszelem a gyömbért – olyan hat-nyolccentis darabot választok.
  3. A reszelt, citromos almát összeforgatom a gyömbérrel, fél liter mézet csorgatok rá, és kap egy fél teáskanál őrölt fahéjat is.
  4. Összeforralom, megkóstolom – ha nem elég édes, cukorral pótlom a hiányt. (Ez nálunk nemigen fordulhat elő, de más talán édesszájúbb.)
  5. Belekeverem a dzsemfixet, üvegekbe szedem, gyorsan megfordítom a lezárt üvegeket, majd vissza, és mehetnek a kamrába.

Mese-mákos almalekvár

  1. Másfél kiló almát és egy kiló körtét pucolok és reszelek, megint három citrom levével locsolgatva, hogy viszonylag fehérek maradjanak a szeletkék.
  2. Az alma-körte keverékhez nagyjából fél kiló cukrot adok – ezt szinte biztosan kiegészítik az édesszájúbbak, de én szeretem a gyümölcsízt úgy magában – egy teáskanálnyi fahéjat, és tizenöt deka mákot. Egészben, nyersen, darálatlanul. (Nem sok, de úgyis inkább díszít, mint ízesít.) Három vaníliarúd is kerüljön bele, a kikapart magocskákkal.
  3. Felforralom, dzsemfix kerül bele, és mehet az üvegekbe.

Szerintem szépek lettek és finomak – őszintén merem ajánlani a próbát belőlük.

hirdetés

3 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Szia!

    Azt szeretném kérdezni, hogy a zseléfix ugyanaz, mint a zselatinfix? Több boltban néztem és csak ilyet találtam… És mekkora egy zacskó? (ez a zselatinfix 20 grammos).
    Köszi!

  2. Szia Kitti!

    Változó – almától és a cukor mennyiségétől függ – de nagyjából 4-5 normál befőttesüveg.
    Sok sikert hozzá!

  3. Szia!

    Azt szeretném kérdezni, hogy a narancsos almalekvár receptből hány üveg lekvár jön ki?
    Köszi! Kitti

Comments are closed.