Aromavíz – kisbabáknak, érzékeny bőrűeknek – illóolaj helyett

aromaviz1_2501.jpg

A „Megöntözlek rózsavízzel…” kezdetű locsolóverset már biztosan hallottad, de mi is az a rózsavíz? A rózsavíz is egyfajta aromavíz vagy virágvíz, amely valójában az illóolaj-készítés mellékterméke. Az illóolajok nagy része lepárlással készül: vagyis vízgőzt eresztenek a különböző növényi részekre, virágokra, levelekre.

A forró gőz kioldja a növényekből az aromát, majd amikor kis csöveken elkezdik lehűteni a vizet, fokozatosan szétválik a víz és az illóolaj.

Ez a víz – ami így melléktermék – megtelik a gyógynövény értékes hatóanyagaival, de sokkal gyengédebb, mint az illóolaj. Mindenki használhatja, de legfőképpen babáknak, gyerekeknek és a nagyon érzékeny bőrű felnőtteknek ajánlott. Ugyanúgy lehet párologtatni is, mint az illóolajat. Csecsemők számára inkább ezt érdemes akár bőrápolásra használni, akár az illóolaj párologtatóba tenni.

Ivókúrára is tökéletes

Ehhez keverjünk másfél liter vízbe 10 ml aromavizet és ebből 3 hétig minden nap iszogassuk meg egy kis pohárnyit, majd tartsunk egy hét szünetet és ismételjük meg még kétszer. Túladagolni nem lehet, mert ekkor olyan keserű lesz, hogy már nem esik jól. Az ivókúrához a virágvizet a szerint kell kiválasztani, hogy milyen problémát szeretnénk vele megoldani.

Többféle aromavíz létezik: pl. levendulavíz, keserűnarancsvirág-víz, damaszkuszi rózsavíz, római kamillavíz, édesköményvíz, olasz szalmagyopár-víz, citromfű-víz, gerániumvíz, rozmaringvíz, muskotályzsálya-víz, kakukkfű-víz, borsmentavíz.

A levendulavíz (Lavandula angustifolia) – ugyanúgy, ahogy a levendula illóolaj – nyugtat, hűsít, regenerál, tisztít, gyulladáscsökkentő hatású, gyógyítja a különböző sérüléseket (pl. seblemosóként is tökéletes, így kiváló ápolószere a piros, gyulladt babapopsinak) kívül-belül. Erősíti a sebgyógyító, gyulladáscsökkentő hatást, ha ilyenkor ivókúrában is alkalmazzuk. Minden bőrtípusra ajánlott, érdemes pl. naponta többször áttörölni vele az arcot. További előnyei: hűsít leégés után, rovarcsípésnél (enyhíti, megszünteti a viszketést), csecsemők megnyugtatására érdemes a kiskád fürdővizébe keverni 5 ml-t, vagy illóolaj párologtatóban párologtatni (ez utóbbi esetben egyben levegőfertőtlenítő hatása is van.

A rózsavizet (Rosa damascena) leginkább kozmetikai céllal alkalmazzák. Sejtregeneráló, hidratáló, feszesítő, ránctalanító hatása van. A lelki hatása sem elhanyagolható, ivókúrával a nőiességet emeli ki: hormonálisan kiegyensúlyoz; depresszió, szorongás, stressz, álmatlanság ellen használható, emeli a rezgésszintet.

Ad
hirdetés

A citromfű-víz (Melissa officinalis) is számtalan betegségre, problémára nyújt megoldást: a kólikás, hasfájós babának egy pici pohárnyi vízbe egy mokkáskanálnyit lehet tenni és megitatni vele. De tehetjük a fürdővizébe is (5 ml-t egy kiskárnyi vízbe): ez megnyugtatja, kiegyensúlyozza a babát elalvás előtt. (Hasonlóan lehet használni a babák fürdővizébe a levendula- vagy a rózsavizet is.) Felnőtteknél enyhíti a prosztatagyulladást, nyugtató, görcsoldó, lazító hatású. Külsőleg gyulladáscsökkentő, antioxidáns hatású, minden bőrtípusra ajánlott. Belsőleg vérnyomáscsökkentő, antidepresszáns, szorongásoldó, így álmatlanság ellen is használható.

A keserűnarancsvirág-vizet (Citrus aurantium) rossz hangulat esetén érdemes inni. Belsőleg alkalmazva nemcsak hangulatemelő, hanem emésztésserkentő is. Külsőleg használva erős összehúzó hatású, ezért nagyon száraz bőrre csak 20%-ban levendulavízzel, rózsavízzel és gerániumvízzel keverve ajánlott. Hidratáló hatású, vagyis segíti a szervezet, a bőr vízpótlását. Fontos: használata után ne napozzunk, és ne menjünk szoláriumba, mert fényérzékennyé teszi a bőrt!

A verbénás rozmaringvízzel májtisztító kúrát csinálhatunk.

Az édesköményvíz (Foeniclum vulgare) nagyon jól lehúzza a szem körüli duzzanatokat. Ivókúrában alkalmazva pedig emésztéssegítő hatású és szélhajtó, nyugtatja a beleket, hasgörcs esetén is kiváló segítség, bronchitisz esetén nyákoldó, köptető hatású. Kisbabások figyelmébe: tejszaporító hatású is!

A római kamillavíz (Chamaemelum nobile) kiváló az égő szemek borogatására (pl. számítógép vagy allergia okozta általános pirosság esetén). Külsőleg a baba és a mell ápolására is alkalmazható, mert gyulladáscsökkentő. Pakolásként is használható. Belsőleg szorongás, stressz, depresszió, álmatlanság esetén ajánlott, ivókúraként.

Az olasz szalmagyopár-víz (Helichrysum italicum) leviszi a duzzanatokat, a nyirokpangást, a piros foltokat, csökkenti a gyulladást. Gyorsítja hegesedést, sejtszinten is regeneráló hatású. Érzékeny, dehidratált és gyulladt bőrre, rosaceára ez a legjobb ápolószer. Ficam, rándulás esetén is alkalmazható, vagy ha bedagad a láb.

A mentavíz (Mentha piperita) külsőleg hűsíti a bőrt, összehúzza a pórusokat, frissít. Pakolásba, frissítő masszázsba, leégés utáni borogatáshoz is ajánlott. Belsőleg alacsony vérnyomás, szédülés ellen, kávé helyett alkalmazható.

Ad
hirdetés

A gerániumvíz (Pelargonium asperum) külsőleg gyulladáscsökkentő, hűsítő, ránctalanító, főként érett, dehidratált bőrre ajánljuk. Belsőleg ivókúraként használva a PMS (premenstruális szindróma) és a változókor tünetei ellen jó, kiegyensúlyozza a férfi és a női energiákat. Gyerekeknek nem ajánlott!

A rozmaringvíz (Rosmarinus officinalis) külsőleg fokozza a vérbőséget, méregtelenít, regenerál, antioxidáns, feszesíti a bőrt. Főként zsíros, aknés, ráncos, szürke, élettelen bőrre használható. Belsőleg alacsony vérnyomásra nagyon jó, méregtelenít, hormonálisan kiegyensúlyoz. Gyerekeknek nem ajánlott!

A muskotályzsálya-víz (Salvia sclarea) összehúzza, tisztítja a bőrt, csökkenti a gyulladást, főként zsíros bőrre ajánlott. Belsőleg görcsoldó, antidepresszáns és afrodiziákum. Szülésnél kiváló borogatás a hasra, mert fájdalomcsillapító hatású.

A kakukkfűvíz (Thymus vulgaris Thymol CT6) külsőleg kifejezetten problémás pl. pattanásos bőrre ajánlott. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, hámosító, regeneráló. Vírus-, baktérium- és gombaölő hatású. Belsőleg szájöblögetőnek használható gyulladt íny esetén, torokfájáskor pedig gargalizálónak.

Az aromaterápia alapjairól – még több recepttel, tanáccsal – itt olvashatsz.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .