Bábák az otthonszülésről

otthonszülés

Az intézeten kívüli szülés szabályozásáról a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium mai, október 15-i, ülését követően már kifejtette álláspontját. Erre a szakmai ülésre azonban azok, akik az otthonszülésben valódi jártassággal bírnak, nem kaptak meghívást.

Ezért jött létre bábákból és más, a kérdésben érintett szakma képviselőiből az Intézeten Kívüli Szülés Szabályozását Előkészítő Bizottság.
A bizottság tagja szülésznő; kórházi és otthoni doula; szoptatási tanácsadó; szülész-nőgyógyász szakorvos; csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos; pszichológus; védőnő; intimtorna oktató; klinikai szakpszichológus; mentálhigiénés szakember; szülésfölkészítő szakember; perinatális szaktanácsadó; valamint jogász is. A Bizottság október 15-i ülését követően az alábbi sajtóközleményt adja ki:

Mit kell tudnod az otthonszülésről?

Intézeten Kívüli Szülés Szabályozását Előkészítő Bizottság közleménye

Bizottságunk örömmel üdvözli, hogy csaknem két évtizedes szabályozatlanság után az egészségügyi kormányzat megfelelő szintű jogi szabályozással kívánja rendezni az intézeten kívüli szülés kérdését.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a közelmúltban, hivatalba lépése utáni első állásfoglalásában nélkülözhetetlennek nevezte az intézeten kívüli szüléssel kapcsolatos jogi és etikai feltételrendszer, valamint a szakmai minimum-követelmények részleteinek kidolgozását.

Alulírottak, mint a fönti bizottság tagjai az országgyűlési biztoshoz hasonlóan elengedhetetlennek tartjuk, hogy az intézeten kívüli szülés helyzete jogalkotással és egyéb szervezési intézkedésekkel mielőbb megtörténjen.

A gondoskodás bábai modellje nemzetközi gyakorlat és tudományos bizonyítékok alapján biztonságos.

Bizottságunk szakmaközi konszenzusa alapján a szabályozás kialakítása során az alábbiakat tarja kulcsfontosságúnak:

Jogsegélyszolgálat az otthonszülést választóknak

Az állam deklarálja jogszabályban a nőknek azt a jogát, hogy – informált döntés alapján – maguk választhassák meg a várandósságuk gondozásának, vajúdásuknak, szülésüknek, korai gyermekágyas ellátásuknak a helyét, kísérőit és körülményeit.

A nemzetközi gyakorlatnak és az EU-normáknak megfelelően ismerjék el a bábaságot, mint önálló szakmát és hivatást saját kompetenciájával, saját működési szabályzatával, működési engedéllyel.

A valódi esélyegyenlőségnek megfelelően a bábai tevékenységre és a szülő nőkre, valamint az újszülöttekre vonatkozóan a társadalombiztosítás vegyen részt az intézeten kívüli szülés finanszírozásában.

Bizottságunk álláspontja szerint ahhoz, hogy minden szempontból megfelelő szabályozás szülessen, elengedhetetlenül szükséges az, hogy a szabályozás kidolgozásánál, annak véleményeztetésénél elsősorban az intézeten kívüli szülésben jártas bábák, továbbá a kérdésben érintett összes kompetens szakma jusson szerephez („fogyasztó” – család; bába; szülésznő; kórházi és otthoni doula; szoptatási tanácsadó; szülész-nőgyógyász szakorvos; csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos; neonatológus; családorvos; pszichiáter; pszichológus; védőnő; intimtorna oktató; klinikai szakpszichológus; mentálhigiénés szakember; szülésfölkészítő szakember; perinatális szaktanácsadó; jogász).

A Bizottság elfogadhatatlannak tartja azt, hogy az intézeten kívüli szülés feltételrendszerét, a bábák képzési programját, szakmai kontrollját olyan szakmai testület dolgozza ki, illetve felügyelje, akinek az intézeten kívüli szülésben nincs tapasztalata.

Budapest, 2007-10-15.

Szóvivő: Domján Katalin

fotó: Freepik

Erről a témáról még a Szülés rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkBach-virágterápia
Következő cikk„Én egy ilyen életöröm-gombóc vagyok…” – 1. rész

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .