Decemberi (handa)bandázás

mikulás figura

Kedves Szülők, készültök már a decemberi nagy kvízjátékra? Még nem? Akkor jó lesz nekifogni, mert jönnek! Hogy kik? Hát Télapó, Télapu, a rénszarvasok, Jézuska, az angyalok, a pásztorok, a három királyok és Jim Carrey, a grincs. Részemről, inkább égnék le egy ország és Vágó István előtt azzal, hogy összetévesztem a muflont a teflonnal, mint hogy csalódást okozzak ragyogó szemű gyermekeimnek azzal, hogy nem tudom, hány manó dolgozik a Télapó északi-sarki palotájában.

„Télapó itt van…”

A decemberi vendégjárás a szülők részéről komoly felkészülést és lexikális tudást igényel, ám ugyanilyen fontos szerepet játszik a rögtönzés és a képzelőerő is. Itt van mindjárt első látogatónk, a Télapó. Pár évtizeddel ezelőtt ő még nem okozott komolyabb fejtörést, bár már akkor is felmerültek kérdések vele kapcsolatban. Most akkor Mikulás vagy Télapó? Miért van két neve? És miért hívják az orosz gyerekek Gyed Maróznak, az amerikaiak meg Santa Claus-nak? A felnőttek akkoriban úgy gondolták, hogy ennek megértéséhez még ideológiailag nem vagyunk elég képzettek, ezért azt mondták, pucoljuk csak ki szépen a csizmácskákat, és tegyük az ablakba.  December hatodika reggelre pedig valóban megteltek a kis lábbelik, többnyire piros zacskókkal, amik csokimikulást, szaloncukrot, mogyorót, mandarint rejtettek. A szülők néha jelzés értékűen aranyszínű, piros krepp papírba csomagolt végű ágakat, vagyis virgácsot is beletettek.

Manapság a helyzet ennél jóval bonyolultabb. Az amerikai filmeknek köszönhetően a gyerekek bensőséges viszonyt alakítottak ki Télapóval. Tudják, hogy hol lakik, mit szeret enni-inni, hogy hívják a rénszarvasait, és milyen színű csíkok vannak a manói harisnyáján. Nekünk, szülőknek tartani kell a lépést, vagyis ezeket a fontos információkat mind el kell raktározni, sőt, érdemes a technikai részeket is komolyan átgondolni. Hogyan repül a szán? Hogy fér be a Télapó a kéménybe? Ahol nincs kandalló, ott hol jön ki (be)? Hogyan repüli körül egy éjszaka alatt a Földet? Ez a kérdés elvezet a legkritikusabb ponthoz: nálunk miért december elején jön a Télapó, a nyugati országokban pedig miért karácsonykor? A kisebbeknek mondhatjuk azt, hogy ez az időeltolódás miatt van, de a nagyobbak valószínűleg rájönnek, hogy nyolc óra és 19 nap között azért van egy kis különbség… Felmerül az is, hogy mit hoz a Télapó, hiszen csemetéink tudják, hogy a manók egész évben olyan játékok elkészítésével foglalkoznak, amiket a gyerekek levélben kérnek. A szülők maradjanak mégis a Mikulás-csomagnál, és mondják azt a csemetéiknek, hogy Télapó a magyarországi gyerekeknek az ajándékokat a Jézuskával küldi? Vagy legyen dupla ajándékozás? Nehéz ügy.

Mi a helyzet a krampuszokkal? Valószínűleg annak köszönhetően, hogy mostanság minden gyerek nagyon jól viselkedik, a krampuszok megváltoztak. Ijesztő, patás, szőrös alakokból, dögös, fekete miniszoknyás, piros szarvacskás lányok lettek. Ők általában díszletként funkcionálnak a vállalati, vagy a bevásárló központokban lődörgő Mikulások mellett, az apukák örömére.

Mennyből az angyal?

betlehem

Amikor Télapó tovacsilingel a csillagfényes decemberi éjszakában, elkezdhetjük a felkészülést a következő fordulóra. Az adventi időszakban lépnek be a képbe a pásztorok, a királyok és a tevék: gyermekeink szinte biztosan találkozni fognak Jézus születését ábrázoló betlehemmel, ennek kapcsán el kell tudnunk mesélni a Szent Család történetét. Érdemes utánanézni, hogy mi az a tömjén és a mirha.

A tízezer szaloncukros kérdés a következő: hogyan kerül az ajándék a karácsonyfa alá. Akik a bónuszra hajtanak, és el tudnak rejteni egy fenyőfát a lakásban, megspékelhetik azzal, hogy kitalálják, hogyan kerül egyszeriben egy feldíszített fa a nappaliba. Az ajándékot sok családban Jézuska hozza, de van, akiknél az angyalok, másoknál a tündérek, esetleg a manók. Számos fogós kérdésre számíthatunk: ki az a Jézuska, hogyan hozza az ajándékokat, ő készíti, vagy a boltban veszi meg, stb. Visszatér a Télapónál már ismertetett problémakör is: hogy jön be, hogy megy ki, láthatatlan-e, van-e szárnya. Mi a teendő, ha jézuskáskodás közben esetleg lelepleződünk? Bevallhatjuk, hogy az ajándékot a szülők veszik a csemetéiknek? Veszélyes terep ez, hiszen senki sem szeretné, ha a gyermeke harmincéves korában arról mesélne a pszichológusnak, hogyan milyen traumát okozott neki az igazság túl korai megismerése. Érdemes tehát mindenre felkészülni, sőt szükség esetén dr. Vekerdy Tamással konzultálni.

Amikor mind a mesebeli, mind a valós vendégjárás lezajlott, végre nyugodtan lerogyhatunk a fotelba, hogy megnézzük a Hantaboy-t (szintén Jim Carrey) a tévében, hiszen jó pár hónapunk van még arra, hogy kitaláljuk, hogyan tojik tojást a húsvéti nyuszi.

Wilcsek Médea

Fotók: freedigitalphotos.net

hirdetés

1 KÉRDÉS

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .